• Dolar
  6.8634
 • Euro
  7.8012
 • G. Altın
  398.87
 • T. Altın
  2710.1

AK Parti MKYK Üyesi, Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı, Elazığ Milletvekili Metin Bulut, Gündem Özel programının konuğu oldu. Kanal 23 Genel Yayın Yönetmeni Metin Erol’un sorularını yanıtlayan Milletvekili Bulut, deprem sürecinin ardından yaşanan gelişmelere ve yürütülen çalışmalara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

BULUT: ON BİNİN ÜZERİNDE KONUTUN İHALESİ YAPILDI

Deprem sonrası vatandaşların kalıcı konutlara yerleştirilmesi sürecinin devam ettiğini söyleyen Milletvekili Bulut,

“Bu aşamalar hiçbir aksama olmadan devam ediyor. Vatandaşlarımız “Benim ağır hasarlı evim hala yıkılmadı” diye düşünebilir. Bu hiçbir şeyin yapılmadığı anlamına gelmez. Önemli olan o evin yıkılması değil, yeni yapılacak olan evin yapılmaya başlanmış olması. Şimdiye kadar 10 bini geçti yapılan konut ihalelerin sayısı. Zaten 19 bin tane yapacağız. Diğerlerinin de raporlarını haftalık olarak TOKİ’den alıyorum. Bizim amacımız çok acil şekilde, ev ihtiyacı olan vatandaşlarımızın kışın zorluklarını görmeden kalıcı konutlarına yerleşmeleri” dedi.

 

BULUT: “HAK SAHİPLİĞİ SÜRECİNİN UZAMASI, KONUTLARIN YAPILMASINI ENGELLEMİYOR”

Hak sahipliği sürecinin Koronavirüs salgını sebebiyle uzadığını söyleyen Milletvekili Bulut, bu sürecin uzamasının konutların yapılmasına bir engel oluşturmadığını da ekledi;

“Hak sahipliğiyle alakalı kimse tedirgin olmasın. Süreç uzadı ama bu sürecin uzamasının sebebi pandemi süreciyle alakalı. O kadar insanın sıcak imzasının alınması, bir fiil başvuru yapılması, tebliğ edilmesi gibi evrak takip işlerinden dolayı süreç uzadı. Biz bu işlemler elektronik imzayla yapılabilir mi diye AFAD yetkilileri ile görüştük ama tabii ki köylerdeki vatandaşlarımızı da düşünmemiz lazım. Köydeki vatandaş e-imza kullanabilecek mi? Netice de hak sahipliğinin belli olmaması bizim konutların yapımına başlamamıza engel olmadı.”

 

 

BULUT: “DEVLET YIKILAN BİNAYI YERİNDE YAPMAYI TAAHHÜT ETMİYOR”

Hasarlı binaların yıkılmamasının, hasarlı binalarda oturan vatandaşların yerleşeceği yeni binaların da yapılmadığı anlamına gelmediğini söyleyen Milletvekili Bulut,

“Şimdi vatandaşlar diyor ki; ‘Kışa kadar konutların yapılacağını söylediniz ama benim oturduğum bina daha yıkılmadı.’ Binanın yıkılması önemli değil, vatandaşın yerleşeceği konutun yapılıyor olması önemli. Neticede devlet yıkılan binayı, yerinde yapmayı taahhüt etmiyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok. Devlet, evi yıkılan vatandaşlara barınma ihtiyacını belli bölgelerde karşılayabilmek adına ev yapıyor. Yani hasarlı evin yıkılmamış olması, orada oturan kişiye ev yapılmadığı anlamına gelmiyor. Depremin hemen ardından yaşanan Koronavirüs sürecinde vatandaşlarımızı ikinci kez tehlikeye atmamak adına süreci uzattık ama burada işin yürümesi açısından her hangi bir sıkıntı yok. Vatandaşlarımız ‘Niye yıkılmıyor?’ diye düşünüp, bunu kafaya takmasın. Çünkü işler yürüyor” diye konuştu.

 

“ELAZIĞ’IN BİRÇOK YERİNDE KONUTLAR YAPILMAYA BAŞLANDI”

Elazığ’ın birçok noktasında konutların yapımına başlandığını söyleyen Milletvekili Bulut;

“Şu anda binlerce konut yapılıyor. Elazığ, şantiyeye döndü. Birçok noktada konut yapımına başlandı. Orta hasarlılarla ilgili de benim naçizane tavsiyem şu, Teknik ölçümler sırasında da bütün teknik ekibe şunu söyledik; Eğer kanaatiniz binanızın ağır hasarlı olduğu yönündeyse, buna dair en ufak bir kanaatiniz varsa kesinlikle biz buna orta hasar demeyelim, ağır hasar diyelim” ifadelerini kullandı.

 

BULUT: DOĞALGAZ VE ELEKTRİK FATURALARI İÇİN KANUN TEKLİFİ VERDİK

AKSA tarafından Elazığlı vatandaşların doğalgaz ve elektrik faturalarıyla mağdur edilmeleri konusunda değinen Milletvekili Bulut,

“‘Vatandaşlarımız zaten sıkıntıdalar. Üç ay sonra bu faturayı toplu ödediklerinde bunun altından kalkamazlar. Bunu aylara bölüp taksitlendirelim’ dediğimizde bunun olmayacağını söylediler. ‘Bunun için kanun çıkarılması lazım’ denilince ben de gidip kanun teklifi verdim. Torba kanunundaki ilk madde bizim teklifimiz. Kanunu geçirdik. Yönetmeliğin bitirildiğini, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na sunulduğunu öğrendik. Biz konuyu Cumhurbaşkanımıza ilettik, kanun teklifi verdik. En geç bir ay içerisinde bitmiş olur diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

GÜNDEM ÖZEL'İN TAMAMI