AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut, Kanal 23 Ana Haber’in konuğu olarak gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Programda hasarlı binaların yıkımının ne zaman sona ereceğinden, deprem konutlarına ödenecek net tutarın belirlenmesi için gereken şartlara kadar önemli açıklamalarda bulunan Milletvekili Bulut, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Elazığ’a gelişi sırasında kendisinden beklenen bir müjde olduğundan da bahsetti.

Milletvekili Bulut’un açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde;

“ELAZIĞ KORONAVİRÜS KONUSUNDA EN GÜVENLİ İLLERDEN BİRİ”

Geçen bayram daha hüzünlü, daha buruktu. Herkes bayramı evinde geçirmek zorunda kalmıştı. Bu bayram şükürler olsun ki normalleşme sürecine girdik ama bu bizleri rehavete sürüklememeli. Bir sonraki bayramı daha iyi bir şekilde geçirebilmemiz için yine tedbirli hareket etmemiz gerekiyor. Çünkü vaka sayılarında ufak bir artış gözlemleniyor. Hamdolsun Elazığ bu konuda korunaklı illerden bir tanesi, güvenli olan illerden bir tanesi ama bunu Türkiye geneli için düşünmek lazım. Bundan dolayı tüm vatandaşlarımızdan istirham ediyorum; kurallara uyalım.

 

“BİR KAÇ ALIŞKANLIĞIMIZI DEĞİŞTİRECEĞİZ”

Evet, özellikle havaların güzel olduğu bu zamanlarda maske takmanın zorluğunu hepimiz biliyoruz ama bu ülkenin refahı açısından, sağlığı açısından, ekonomisi açısından fevkalade önemli. Üç-beş tane kurala dikkat edeceğiz. Hijyene dikkat edeceğiz ki; Biz Müslüman bir toplumuz. Temizlik, imanın yarısıdır. Temizliğe ve sosyal mesafeye dikkat edeceğiz. Bir de bunun yanında maske takmaya dikkat edeceğiz. Birkaç tane alışkanlığımızı değiştireceğiz. Özellikle elimizi çok fazla yüzümüze götürüyoruz. Dışarıda çok mecbur kalmadıkça, elimizi yıkamadan yüzümüze değdirmeyeceğiz. Bu tür tedbirlerle ben inanıyorum ki, sosyal hayat kontrollü bir şekilde devam edecektir.

 

“ESNAFLARIMIZ CİDDİ SIKINTILAR YAŞADI, AYNI SIKINTILAR TEKRAR YAŞANMASIN”

Bunun devam etmesi gerekiyor. Neden? Bu sadece insanların evinden çıkmaması noktasında değil, bir dönem insanlarımız evden çıkamadı, dükkanlar kapalı kaldı, berberlerimiz, esnaflarımız aynı sıkıntıları yaşadı. Böyle olunca da küçük-orta büyüklükteki esnaflarımız çok ciddi sıkıntılar yaşadı. Bunların yeniden olmaması, yeniden yaşanmaması adına vatandaşlarımızdan özellikle istirham ediyoruz; dikkatli olsunlar. Özellikle oto-kontrol sistemini geliştirmeliyiz. Maske takmayanı, sosyal mesafeye uymayanı kendileri uyarsınlar. Bizler siyasetçi olmamıza rağmen bunu yapıyoruz. Ben mesela elini uzatana, elimi uzatmamaya çalışıyorum, göğsüme dokunarak selamlaşmaya çalışıyorum. Bir siyasetçi olarak bunu yapmak özellikle çok zor ama bu toplum sağlığı açısından çok önemli.

 

HASARLI BİNALARIN YIKIMI NE ZAMAN TAMAMLANACAK?

Yıkımlarla alakalı çok ciddi sıkıntılar kalmadı. Bir dönem pandemiden dolayı böyle bir sıkıntı yaşandı. Hak sahipliği süreci uzadı. Bu süreç uzayınca da yıkımlar gerçekleştirilemedi. Sadece acil yıkım kararı verilen binalar yıkıldı, diğerlerinin yıkımı için normal sürece geçilmesi beklendi. Elazığ Belediyesi kalanların yarısını ihale etti. Bayramdan hemen sonra bunlar bitecektir ve yıkımlar çok zaman almıyor. Diğer yarısı da inşallah İl Özel İdaresi tarafından en kısa zamanda yapılacaktır. Vatandaşımız tedirgin olmasın. Vatandaşlarımız yıkımla yapımın eş zamanlı olduğunu düşünüyor. ‘Yıkılmadığına göre yapılmayacak’ diye düşünüyor. Öyle değil. Yaklaşık 19-20 bin tane bina yapacağız. Bunların yaklaşık 16 bin tanesinin de ihalesini yaptık. Çoğu da başladı. Çatısı yapılan var, temeli atılan var, yer teslimi aşamasında olan var. Ben yıl sonuna kadar özellikle konteyner kentlerde hiç kimse kalmayacak diye tahmin ediyorum ve onun ötesinde evler teslim edilecektir diye düşünüyorum”

 

“RÜSTEM PAŞA MAHALLESİ’NİN DE İHALESİ YAPILDI”

“Bu arada gecikenler de oldu, yaşanan süreçten dolayı. Bunlardan bir tanesi Mustafa Paşa Mahallesi 5. Etap oldu. Onun ihalesi yapıldı. Diğeri de Rüstem Paşa Mahallesi. Orada bir gecikme oldu ama onun da ihalesini yaptık. Buradan vatandaşımıza onun da müjdesini vermek istiyorum. Dün akşam da TOKİ Başkanıyla bayramlaşma vesilesiyle bir daha konuştuk. Bir durum değerlendirmesi yaptık. Hemen talimatlandıracağını söyledi. Birkaç gün içerisinde de o bölgenin yer teslimleri yapılacak ve inşaatlara başlanacak. Zaten Çevre ve Şehircilik Bakanımız da bayramın hemen akabinde Elazığ’a gelecek. Onunla da hafta içi görüştük. Kendileri de gelip yerinde inceleyecekler. Bakanımızın da sağ olsun, sürekli bir gözü Elazığ’da. Onun takip ediyor olması, sürecin hızlı ilerlemesini sağlıyor.

 

“19 BİN KONUT ELAZIĞ’IN KONUT STOKUNUN %10’U DEMEK”

Şu ana kadar aksayan bir durum yok. Evet, bir takım gecikmeler olabilir ama bunlar çok hayati gecikmeler değil. Vatandaşımız bu konuda müsterih olsun. Hakikaten kolay bir şey yapmıyoruz. Çok zor bir iş yapıyoruz. Neden? Bakın, 19 bin konut demek şu anda Elazığ’ın konut stokunun %10’u demek.  %10’unu yıkıp yeniden yapıyorsunuz. Yani bir şehrin %10’unu yıkıp, bir sene içerisinde veya bir seneden az bir süre içerisinde yapabilmek fevkalade güç ama hamdolsun ki gerçekten güçlü bir devletiz, güçlü bir iktidarız. Maddi bir sıkıntı yok. Bu konuda işini yapanın hemen ödemesini alabileceği bir durum söz konusu, bundan kaynaklanan bir gecikme yok. Sadece az daha zamana ihtiyacımız var. Bunlar hemen olmuyor. Hiç kimsenin elinde sihirli değnek yok. Gönül isterdi ki, depremden sonraki hafta her şeyi eski haline getirebilelim ama bu doğanın kanunlarına aykırı. Biraz sabır istiyoruz. Vatandaşımız da bu konuda gereken sabrı gösteriyor.

 

DASK İLE ALAKALI SIKINTILARI CUMHURBAŞKANIMIZA İLETTİM

Bir takım bireysel sıkıntılar yaşanıyor. Özellikle DASK ile alakalı bir takım sıkıntılar yaşanıyor. Ben buradan Elazığlı hemşehrilerimizin hepsine söylemek istiyorum; DASK konusunda yaşamış oldukları sıkıntılarda haklılar. Defaten görüştük, ben süreci Cumhurbaşkanımıza da taşıdım. Onun da talimatlarıyla inşallah bu DASK ile alakalı yaşanan sıkıntıların çoğunu gidereceğiz. Vatandaşımıza bir sıkıntı yaşatmamaya çalışacağız inşallah.

 

“BİZE İLETİN, GEREKENİ YAPALIM”

Evet, bir takım fırsatçılar çıktı ama bunu Elazığ’ın geneline teşmil etmek doğru olmaz. Elazığlı vatandaşlarımızdan ücretsiz olarak evini kullandıran vatandaşlar da biliyorum ben. Kira almayanlar da var. Elazığlı kimliğini de zedeleyen bir durum. Bu konuda bir defaten söyledik. Sizin aracılığınızla bir kez daha söylüyorum; Eğer bir adam kiracıysa, eğer ev sahibi gelip kirayı fahiş bir fiyata çıkarmışsa ödemesinler. Gelsinler bize, biz de bu konuda gereğini yapalım. Bunu açık ve net şekilde söylüyorum. Çok büyük kira artışları olmadı. Ne yaparsanız yapın, kısmi bir şekilde kira artışları oldu. Bu konut stokunun azlığından ama diğer türlüsüne bizim hiç tahammülümüz yok. Fırsatçılık yapan, vatandaşın zor anından faydalanmak isteyen, bunu gelire dönüştürmek isteyen insanlarla alakalı gerekirse suç duyurusunda bulunuruz. Bize iletin, gerekeni yapalım.

 

DEPREM KONUTLARINA ÖDENECEK TUTAR

Yapılan deprem konutlarının belirlenebilmesi için bir defa bu binaların hepsinin ihalesinin yapılmış olması lazım. Yani maliyetinin ortaya çıkması lazım. Şu anda beklenen şey bu ihalelerin bitip, maliyetlerin belirlenmesi. Bu maliyetler belirlendikten sonra iki tane çalışma yapılacak. Bunlardan bir tanesi; Vatandaş eğer hak sahipliği iddiasında bulunup, başka bir yerde konut almak istiyorsa enkaz bedeli düşülecek ve o enkaz bedeli düşüldükten sonra kalan kısım taksitlendirilecek. Bunun üzerine bir de biz Sayın Cumhurbaşkanımızdan bir müjde bekliyoruz. Diyelim 100 bin TL maliyet çıktı. Enkaz bedeli 30 bin TL olarak belirlendi. 30 bin TL’yi düşüyorsunuz. 70 bin TL ödenecek. Belki Cumhurbaşkanımız da orada 20 bin TL’yi çıkacak ve 50 bin TL ödenecek. Tabii bu 50 bin TL sembolik bir rakam. Öyle bir beklenti olmasın ama şunu söylüyoruz; Vatandaşımız bu konuda müsterih olsun. Vatandaşımızın altında ezileceği, ödeyemeceği hiçbir yükün altına vatandaşımızı sokmayacağız. Neticede ölçü şu; kira öder gibi ödenebilecek bir imkan sağlamak. Vatandaşımız eve girip oturacak, iki yıl sonra ödemeler başlayacak. Kalan bütün borcu da 18 yılda ödeyecek. Yani 20 yılda ödemiş olacağız.

 

AK PARTİ ELAZIĞ İL BAŞKANLIĞI İÇİN YENİ SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Öncelikle Sayın İl Başkanımıza gerçekten çok teşekkür ediyorum. Çok zor bir dönemde, 15 Temmuz’un, seçimlerin, depremin, pandeminin olduğu dönemde çok başarılı bir şekilde İl Başkanlığı görevini yürüttü. Bu konuda kendisine çok teşekkür ediyoruz. O da affını istedi. Tabii çok yoğun bir dönemdi. Hakikaten yorulmuştu. Sadece bir görev değişimi oldu. Bununla alakalı teşkilatların usul ve yöntemi belli. Teşkilatlar şöyle bir yöntem izliyor; Önce teşkilat içerisinde bir temayül yapıyor. Ön plana kimler çıkıyor? Bunun bir değerlendirmesi yapılıyor. Gerekirse bu isimlerle alakalı STK’lara gidiliyor ve STK’lardan kanaat alınıyor. STK’ların çoğuyla da görüşüldü ve onlardan kanaat alındı. Onun dışında eski il başkanlarımızın, eski milletvekili arkadaşlarımızın kanaatleri alınıyor. Bu konuyla alakalı Elazığ’da geçmişte siyasi aktör olmuş kişilerin kanaatleri alınıyor. İşin içinden hiç çıkılamazsa, bununla alakalı telefon anketiyle bir kamuoyu araştırması yapılıyor. İki koordinatör arkadaşımız gelerek Elazığ’da teamülleri yaptı. Belirlenen isimler Cumhurbaşkanımızın huzuruna çıkarılacak. Orada kendisi belirleyip atayacak.

 

MİLLETVEKİLİ BULUT’UN AÇIKLAMALARININ TAMAMI