Ak Parti MKYK Üyesi ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut Ceyhun Gül’ün sunduğu Gündem Özel programına konuk oldu.

Gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Milletvekili Bulut orta hasarlı yapılar hakkında açıklamalarda bulundu.

Bulut ‘’Orta Hasarlı Olmasaydı Ne Olacaktı’’

Orta hasar denildiğinde bir kesimden bu işin ortası olur mu ne demek orta hasar denildi. Ama bugün baktık ki 5.3 şiddetinde orta hasarlı olan yerler ağır hasara dönüşmüş demek ki orta hasarlı diye bir şey varmış. Yani bugün onlar orta hasarlı olmasaydı ne olacaktı, demek ki gerçekten denildiği gibi güçlendirilmesi gereken bir sınıfmış.

Bulut ‘’Orta hasarla alakalı iki kesim var’’

Bununla alakalı iki kesim vardı bir tanesi orta hasarlılarla ilgili gelen en çok talep %90’ı şuydu bunu çözdük. Orta hasarlı dediniz ama ben güçlendirme de yapsam beni içime sinmez benimki de ağır hasarlı olsun diyen bir kesim vardı. Şimdi orta hasarlıların çoğu gördük ki 5.3’lük depremde sarsılmış ve ağır hasara dönüşmüş bunlar ağır hasara tahlil oluyor çoğu. Bekleyenlerinde %50’si %60’şı bu şekilde dönüşüyor.

Bulut ‘’ Tek Bir Sıkıntımız Kaldı’’

Diğer bir sıkıntımız kaldı orta hasarla ilgili diğer bir kesim de şunu söylüyor diyor ki benim evime orta hasar dediler ama benim evimde gelin bakın bir çizik dahi yok. Tabi biz bunun hafif hasara dönüşmesini istiyoruz. Tabi bunun altına hiçbir teknik eleman, hiçbir yetkili,  hiçbir siyasi imza atamıyor çünkü vebali var o yüzden şuanda tek çözemediğimiz nokta bu. Yani evler yeniden kontrol edilmeye başlandığında şöyle bir beklenti oluştu. Orta hasardan ağır hasara dönüşecek bir kısmı da hafif hasara dönüşecek. Yani bir depremin etkisi bir binayı geriye götürmez ki, daha sağlam kılmaz ki. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız buna müsaade etmedi öyle bir sıkıntı kaldı. Güçlendirme seçeneği devreye girecek.

Bulut ‘’Şimdiden Herkesin Kurasını Çekelim İstiyoruz’’

5.3 şiddetinde bir deprem oldu bununla alaka orta hasarlılar da ağır hasara döndü ama bunlar kuraya dahil edilecek mi? Şimdi bir defa bunların yeniden hak sahipliği süreci başladı. Bunlar önce mekanizmayı hatırlayalım. Evler kontrol ediliyor, tespitler yapılıyor, bununla alakalı hasarlar belirleniyor. Şuanda konuştuğumuz şeyler gayri resmi bilgiler. Vatandaşa bildirdiğimiz ve hak sahipliğin ilanında sonra olan bilgiler değil bizde olan bilgiler. Vatandaş hak sahipliği sürecini tam anlamıyla tamamladıktan sonra hak sahibi olacak. Artık o saatten sonra kuraya dahil edilebilecek. Bunun içinde bir süre var o yüzden şuanda çekilen kuralara bunlar dahil edilemeyecek. Şuanda bir çalışmamız var. Bu iş dinamik olduğu için sürekli üzerine koymaya çalışıyoruz. Şimdiden herkesin kurasını çekelim istiyoruz. Şuanda 19 bin 500 tane konut yaptıysak bunun 2 bin 500, 3 binini teslim ettiysek. 8 bin tanesini teslim ettiysek 11 bin 500 bina kaldıysa burada da yine 10 bin hak sahibi kaldıysa o 10 binin kurasını da hemen çekelim istiyoruz. Şuanda onunla alakalı çalışmalar yapıyoruz.

Bulut ‘’Yeni Hak Sahipleri İçin Konut Yapacağız’’

Yeni hak sahibi olanlar içinde konut yapacağız. Onların hak sahibi olduğunu bekleyecek miyiz geçmişte beklemedik ki şimdi bekleyelim beklemeyeceğiz. Bin 800 tane konutun yeni ihalesi çıktı yine yakında 600, 700 tane konut ihalesine çıkacağız. Onun dışında şuan bizim elimizde 2 bin 500, 3 bin tane artan konut oluyor. Yeni oluşacak hak sahipliğinin karşılığı kadar elimizde konut oluşacak.