• Dolar
  7.4839
 • Euro
  9.0395
 • G. Altın
  442.09
 • T. Altın
  2999.2

Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ Milletvekili Gürsel Erol Kanal 23 Ana Haber’e konuk oldu. Koronavirüs tedavisinin ardından sağlığına kavuşan Milletvekili Erol koronavirüs kısıtlamaları ve orta hasarlı yapılar hakkında Kanal23’e özel açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’un açıklamalarından satır başları;

14 Gün Genel Karantinaya İhtiyaç Var

Bence daha radikal tedbirlerde alınmalı. Bu tedbirlerle ben bu sorunun çözüleceğine inanmıyorum. İnanın günde onlarca insan bizi hastanelerde yer bulamadıkları için arıyorlar ve torpil istiyorlar. Hastalar hastanede yatmak için torpil istiyorlar inanılmaz bir yoğunluk başladı. Birde kış mevsiminde bu hastalığın daha da yaygınlaşması daha da bulaşıcı olması inanılmaz geniş kitleleri etkilemeye başladı. Hastanelerin doluluk oranı üst düzeye geldi. Yalnızca kamu hastanelerinde değil devlet hastanelerinde de üst düzeye geldi. Bunun çözümü nedir bunun çözümü ben daha önce sosyal medyamdan da paylaşmıştım 14 gün genel karantinaya ihtiyaç var. 14 gün evimize kapanacağız bunun belini kıracağız. Sonra da aşılama sistemiyle düşürebildiğimiz kadar risklerimizi düşüreceğiz. Bu tür tedbirlerin tabi ki etkisi olacaktır. Bence bunların hepsi geçici çözüm. Kalıcı çözüm sunulması için 14 günlük kalıcı bir genel karantina gerekli.

Bu Kısıtlamalar Gecikmiş Kısıtlamalar

Çoğu zaman bayram tatillerimiz 9 gün 10 gün olurdu. Devletimiz kapanırdı zaten bayram tatillerinden dolayı burada da toplum sağlığı insan sağlığı önemli. Hastanelerde inanılmaz dramatik hikaye yaşanıyor. İnsanlar evlerinde ölümü bekler psikolojide ve psikoloji çok kötü bir şey. Düşünün evde tek başınasınız vücudunuzda bir virüs var ve siz o virüsün size nasıl bir etki yaratacağını ve her an düşünerek gece yastığa başınızı koyuyorsunuz. Uyumanız mümkün mü en ufak şeyde vücut ona tepki veriyor. Düşünüyorsunuz karamsar oluyorsunuz bunu yenmenin tek yolu bence 14 günlük bir karantina bilim kurulunun ondan sonraki süreçle ilgili almış olduğu kararların uygulamaya geçirilerek bunun beli ancak böyle kırılır. Bu yasaklar bu kısıtlamalar gecikmiş kısıtlamalar ama olması gereken kısıtlamalar ama yeterli değil.

İmar Revize Projelerini Yeniden Revize Edilmeli

Hakikaten ben insanların mağduriyeti her gün farklı bir şekilde gündeme geldikçe inanın üzülüyorum. Nasıl açıklayacağımı ne cevap vereceğimi bilemez hale geldim. Millet per perişan, çaresiz, ne yapacağını bilmez hale geldi. Bir gün konuşulan bir başka gün farklı bir şey konuşuluyor. Vatandaş artık siyasetçiye ve devlete olan güvenini yitirmeye başladı. Burada inanılmaz bir sorun var. Her seferinde siyaset kurumu geliyor bir şeyler söylüyor vatandaşı umutlandırıyor arkasından başka bir şey söyleniyor. Depreme yönelik kentsel dönüşüme yönelik Elazığ belediyemizin imar revize projelerini yeniden revize etmesi lazım. Kentsel dönüşümü Elazığ’da artırmak lazım.

Binaların Güçlendirme İle Ayakta Kalma Şansı Yok

Orta hasarlı binaların güçlendirilmesi teknik olarak hiçbir anlam ifade etmez. Boşu boşuna vatandaşa bir mağduriyet ve masraf yaratacaksınız. En son İzmir depreminde de yaşadık yıkılan binalar güçlendirilmesi yapılan binalar. O binaların güçlendirme ile ayakta kalma şansı yok zaten. Binalar zaten yorulmuş malzeme yorgunluğu oldu. Artçı depremlerden dolayı binalar yoruldular. Bu binaları yıkmakta ve kentsel dönüşüme sokmaktan başka çaresi yok.  Mecliste deprem komisyonu toplantısı var komisyona bende katılacağım. Deprem komisyonunun Elazığ’a gelmesiyle ilgili talepte bulunacağım.