• Dolar
  7.3226
 • Euro
  8.6943
 • G. Altın
  457.29
 • T. Altın
  3107.7

Elazığ’ın Ağın İlçesinde Yatalak annesi ve engelli kardeşine bakmakla yükümlü olan 60 yaşındaki Hatice Şükran Şerbetçi lise diploması aldıktan sonra üniversiteye girmeyi hedefleyerek Azmiyle Herkese İlham Veriyor

Elazığ'ın Ağın ilçesinde yatalak annesi ve engelli kardeşine bakmakla yükümlü olan Hatice Şükran Şerbetçi, 60 yaşında lise diploması aldıktan sonra üniversiteye girmeyi hedefliyor.

Ortaokuldan sonra evlenip eğitimine devam edemeyen H. Şükran Şerbetçi, aradan yıllar geçse de içindeki üniversiteli olma hayalinden bir türlü kopamadı. Çocuğunu üniversiteye gönderdikten sonra kendisinin de içindeki okuma hayalini gerçekleştirmek istedi. İçindeki bu hayalini gerçekleştirmek için 2015 yılında açıköğretim lisesine kayıt yaptıran Şerbetçi, bakmakla yükümlü olduğu yatalak annesi ve engelli kardeşi ile ev ve bahçe işlerinin getirdiği iş yüküne rağmen insanlara ilham veren azmiyle sınavlara hazırlanarak 4 yılda diploma aldı.

Günlük işlerinden arta kalan zamanında sıkı bir şekilde ders çalışarak üniversite sınavına hazırlanan Şerbetçi Azmiyle ilçe sakinlerinin takdirini kazandı. Şerbetçi'ye destek olmak amacıyla Ağın Kaymakamlığı ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü üniversite hazırlık seti hediye etti.

Çok istemesine rağmen liseye gitme imkanı bulamadığını genç yaşta ailesinin isteği üzerine evlendiğini belirterek ‘‘19 yaşında evlendim.Bu süre içinde Eşim razı olmadı liseye gitmeme. Daha sonra çocuğun istikbali, okuması derken kendimi düşünmeye vakit bulamadım. Oğlumun üniversiteden mezun olması okuma isteğimi yeniden alevlendirdi. Liseye müracaat ettim bu konuda Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bana çok yardımcı oldu. Lise diplomamı aldım. Şimdi de hedefim üniversite kapısından içeri girmek. Genç, yaşlı insan istedikten sonra her konuda başarılı olabilir. Bilhassa gençler mutlaka eğitimlerini tamamlamalılar, bizler de onlara örnek olmalıyız. Örnek olmak için zaten bu yola çıktım. Torunlarımıza, gençlerimize örnek olalım. Okumanın yaşı yoktur Anneler eğitimli olsun ki çocuklarını da eğitimli olarak yetiştirebilsinler" ifadelerini kullandı.

Ağın Kaymakamı Cıdıroğlu: ‘‘Hatice Azmiyle Herkese Örnek Oluşturuyor’‘

Ağın Kaymakamı Fatih Cıdıroğlu ise “Azmiyle hem ilçemizdeki gençlere ve kadınlara hem de tüm Türkiye'ye büyük bir örnek oluşturduğunu düşünüyorum. 60 yaşında liseyi bitirdi hatta bununla da kalmayacak 2020 yılında üniversite sınavına girecek, eğitimine devam etmek istiyor. Biz de çam sakızı çoban armağanı kendisine üniversiteye hazırlık seti hediye ettik, inşallah yararlı olacaktır. Şükran hanıma inanıyoruz, güveniyoruz, bunu da başaracaktır” dedi.

Müdür Yazıcı: Yeni Gelen Öğrencilerimize Hatice Hanım’ı Örnek Gösteriyoruz

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Özgür Yazıcı da “Yeni gelen öğrencilerimize onu örnek gösteriyoruz, bu şekilde onları da cesaretlendiriyoruz. Onlara,  Şükran Hanım başardı, sizler de devam ederseniz başarabilirsiniz, ideallerinizi kovalayın diyoruz" şeklinde konuştu.

 

 

Haber:Dilber Devrim