• Dolar
  5.8894
 • Euro
  6.4964
 • G. Altın
  280.05
 • T. Altın
  1903.6

Elazığ’da evinde diktiği tekstil ürünlerini eşiyle birlikte pazarda satarak geçimini sağlayan Sümeyye Bayram, yıllar sonra işini büyüterek iş yeri açtı. 11 yıl boyunca yılmadan çalışan Sümeyye Bayram işletmesini daha da büyüttü. Bayram, şimdi hem işletmenin patronluğunu yapıyor hem de 24 kişiye iş imkânı sağlıyor.

Elazığ’da 3 çocuk annesi Sümeyye Bayram’ın azmi ve başarısı herkese örnek oluyor. Evinde diktiği tekstil ürünlerini eşiyle birlikte pazarda satan Sümeyye Bayram, yıllar sonra iş yeri açma kararı aldı. 100 metrekare bir alanda dikiş yapmaya devam eden Sümeyye Bayram, kısa sürede işlerini büyüterek işletmesini genişletti. Bayram, şimdi hem işletmenin patronluğunu yapıyor hem de 24 kişiye iş imkânı sağlıyor.

 

 

 

24 PERSONEL İSTİHDAM EDİYOR

Başarı serüvenini anlatan Sümeyye Bayram, “Ticarete 2008’de evde dikiş dikerek başladım. Eşime yardım amaçlı başlamıştım. Evde yaptığım tekstil ürünlerini eşim pazarda satıyordu. Evimizde dikiş dikiyorduk. Sonra bir işyeri açmaya karar verdik. İşyerine ben geçtim ve dikişleri orada yapmaya başladık. 11 yıl bu şekilde çalıştık. 100 metrekare bir işyerimiz vardı. Daha sonra büyüttük 400 metrekare bir işyeri açtık. Tekstil üzerineydi mağazamız. Yine o dönemlerde tek ben çalışıyordum. Sonra bir eleman çalıştırmaya başladık. Sonra işi biraz daha büyütelim dedik. Sonra bizim beklemediğimiz bir şekilde büyümeye başladık.  Daha sonra da 400 m2 bir mağazaya yöneldik. Tekstilin yanında çeyiz eşyası satmaya başladık. Personel sayımızı da arttırdık. Şuan işyerimizde 22 bayan 2 de bay personelimiz var. 24 personelle beraber mağazamızda rızkımızı çıkarıyoruz mağazamızda.” şeklinde konuştu.

 

BAYANLAR ÜRETİME KATILDIĞI ZAMAN EKONOMİ DAHA DA GÜÇLENİR

Bugünlere zor süreçlerden geçerek geldiklerini ifade eden Bayram, “Çalışmaya başladığım dönemde 3 çocuğum vardı. Çocuklarımla yıpranarak geldik. Çocuklarım bakıcılarda kaldılar. Ama hiç usanmadık. Hiç yılmadık. Ben çalışmayı seviyorum. Bayanların ekonomiye katkısı olması gerektiğine inanıyorum. Evde oturup dedikodu yapmalarını yada gezmeye gitmelerini çok da doğru bulmuyorum. Üretime bayan katıldığı zaman Elazığ da güçlenecek, Türkiye de güçlenecek. Bayanların mutlaka üretime girmesi lazım.” dedi.

 

“YENİ HEDEFİM FABRİKA KURUP, YURT DIŞINA İHRACAT YAPMAK”

İşe başlamadan önceki hedefinin eşine destek çıkmak olduğunu belirten Bayram, şöyle konuştu: “Bu hedefimi gerçekleştirdiğim için mutluyum. İşlerimizi büyüttük. İşlerimiz çok şükür iyi. Şimdi hedefimiz Elazığ sınırlarını aşmak. Hatta ülke sınırlarını aşmak. İhracat yapmak istiyorum. Çünkü ülkemizin kalkınması için ihracat birinci önceliğimiz olmalı. Ben tekstilci olarak biliyorum; Türkiye en iyi tekstilini üretiyor. Tekstilde bir numarayız. Bu açıdan da ihracata yönelmek istiyorum. Bunun için atölyelerimi büyütmek istiyorum. Fabrika kurmak gibi bir düşüncem var. Hedefimiz daha da büyümek. Elhamdülillah eşimle, ailemle birlikte işimizi yapıyoruz.”

HABER: MUSTAFA UC