• Dolar
  5.8175
 • Euro
  6.5615
 • G. Altın
  238.68
 • T. Altın
  1614.1

Türkiye Psikiyatri Derneği Elazığ Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murad Atmaca, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre tüm ruh sağlığı problemlerinin yarısının 14 yaş öncesinde başladığına dikkat çekerek, bu problemlerin önemli bir kısmının tedavi edilmeksizin varlığını sürdürdüğünü kaydetti.

Türkiye Psikiyatri Derneği Elazığ Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murad Atmaca, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre tüm ruh sağlığı problemlerinin yarısının 14 yaş öncesinde başladığına dikkat çekerek, bu problemlerin önemli bir kısmının tedavi edilmeksizin varlığını sürdürdüğünü kaydetti.

Atmaca, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Günümüzde yaş aralığı daha ileri yaşlara doğru giden ve tanımı da zamanın koşullarına göre değişen gençlik dönemi, insan gelişiminin önemli bir evresi olduğu kadar, ruh sağlığı açısından çok sayıda riski de beraberinde getiren bir dönemdir." dedi.

Atmaca, bu dönemin ilk evresine denk gelen ergenlik döneminde heyecan arayışının yüksek olduğunu ve ergenliğin riskli davranışların da sık görüldüğü bir evre olduğunu belirterek, “Tedavi ve danışmanlık olanaklarının yetersizliği, bilgisizlik, eksik ya da yanlış yönlendirme gibi nedenlerle önemli bir kısmı tedavi edilmeden kalıyor ve ileride çokça daha ciddi ruhsal bozuklukların oluşumuna neden oluyor. 15-29 yaşlar arasındaki dönem, bireyler arasında ikinci ölüm nedeni maalesef intihar girişimidir. Bunu göz önünde bulundurduğumuz zaman gençlik döneminde ruh sağlığının ne kadar önemli olduğunu anlamak kolay hale gelir. Bunun dışında madde bağımlılığı, yeme bozuklukları, tehlikeli araç kullanma, öfke kontrol sorunları, geleceğe yönelik kaygı gibi çok sayıda sorun gençler arasında yaygın olarak görülmekte ve toplum ruh sağlığı açısından da önemli risk oluşturmaktadır. Bu ruhsal sorunların temeli bu dönemde atıldığında ve tedavi edilmediğinde, ileri dönemde kronikleşme riski maalesef çok daha fazla artmakta. Ruh sağlığını korumanın tıpkı tedavide olduğu gibi bireysel ve toplumsal dinamiklerin bir bileşkesi olduğu, devletin her kurumunun ve tüm sosyal bileşenlerin ruh sağlığının korunmasında sorumluluğu olduğu unutulmamalıdır." ifadelerine yer verdi. 
Atmaca, açıklamasında, sağlıkta şiddet olaylarına da değinerek, "Sağlıkta şiddet konusu bu senenin konusu ki bu konuda hem devlete hem bizlere düşen çok fazla şey var. Bunları ayrı bir gündem olarak konuşmak gerekiyor" dedi.