• Dolar
  7.8019
 • Euro
  9.3166
 • G. Altın
  454.31
 • T. Altın
  3119.9

Saadet Partisi İl Başkanı Abdullah Akın, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Aydıncık Köyü’nü ziyaret etti. Başkan Akın ve il yönetimine eşlik eden Muhtarı Ali Güler, köyün sıkıntıları ve tarım potansiyeli hakkında çeşitli bilgiler verdi.

Biz Kendi İşimizi Bırakıp Da Mevsimlik İşçi Olmak İstemiyoruz

Aydıncık Köyü Muhtarı Ali Güler, “Özel bir şirket, özel idare ile ortaklık yoluna giderek 3 bin dönüm köy meralarımızı almak istiyor. Badem entegre tesisi kurmak için istiyorlar. Bunun karşılığında bize sadece 15 tane kadrolu işçi alınacak. Geri kalanlar da mevsimlik işçi olacak. Biz kendi işimizi bırakıp da mevsimlik işçi olmak istemiyoruz. Köyümüzde hayvancılık yapıyoruz. Küçük baş hayvancılık, büyük baş hayvancılık yapılıyor. Bu meraların gittiği zaman hayvancılığın biteceğini belirttik. Bizde köy muhtarı olarak, heyet olarak, halk olarak bunu istemiyoruz. Buna karşı köyümüzün vatandaşlarından imza topladık. Köy heyeti ve vatandaşlar olarak köy karar defterine de böyle bir şeyin olmayacağına karşı kararlar aldık. Dilekçelerimizi gerekli kurumlara, valiliğe, il özel idaresine, tarım il müdürlüğüne dilekçelerimizi verdik” dedi.

 

 

 

 

 

Görüyoruz Ki Büyük Bir Mağduriyet Yaşıyorlar

Saadet Partisi İl Başkanı Abdullah Akın, “Bugün Aydıncık Köyümüzün sorunlarının olduğunun haberini duyduk. Buranın muhtarı Ali Güler beyefendi ile fikir alışverişinde bulunduk. Şimdi görüyoruz ki aldığımız bilgiye göre Muhtar Ali Bey şunu ifade ediyor; bizim 3 bin dönümlük bir mera alanımız İl İdare ve özel şirketle birlikte bir bademlik alana çevrilmek isteniyor ve burada bunun karşılığında da bizleri mevsimlik işçi olarak çalıştırmak istiyorlar. ‘Biz zaten sürü sahibiyiz’ diyorlar. Bizim zaten kendimize ait bir gelir kaynağımız var. Hayvancılıkla uğraşıyoruz. Bizim mera alanımızı öldürmesinler. Bize yeterli diyorlar. Buraya yapacaklarına bizim atıl olan tarım arazilerimiz var bu arazilerimize gelsinler, badem eksinler, oradan istifade etsinler. Ama bizim mera alanımıza dokunmasınlar istiyoruz diye bize bilgiler verdiler. Bizde bu hususta görüyoruz ki büyük bir mağduriyet yaşıyorlar. Sahil kenarından tutun da kocaman bir araziyi 3 bin dönümlük araziyi bir özel şirketle birlikte bademlik alana çevirmek istiyorlar. Şimdi buradaki alanı siz bademlik alana çevirirseniz ne olur? Buradaki vatandaşlarımız Aydıncık köyü vatandaşları gidip hayvanlarını nerede otlatacak? Bu sorunun da cevabını vermek lazım” dedi.

 

 

 

 

 

Biz Bu Olayların Hepsinin Takipçisi Olacağız

Başkan Akın sözlerine şu şekilde devam etti; “Bu tür politikalar hayvancılığı bitirmek üzere uygulanan politikalardır. Tabi ki siz hayvancılığı bitirirseniz et ithalatı kaçınılmaz oluyor. Yurt dışında ki Avrupa ülkelerinde insanlar hayvancılığa daha çok değer verirken, daha çok arttırırken daha çok değer verirken bizim burada 3 bin dönümlük araziyi bir bakıyorsunuz bademliğe çevirmişler. Bunu yaparken bari gelin muhtarla konuşun. Bir fikir alışverişi yapın. Muhtarın tevafukken haberi oluyor bu konudan. Biz bu olayların hepsinin takipçisi olacağız” dedi.