• Dolar
  6.8675
 • Euro
  7.7471
 • G. Altın
  391.86
 • T. Altın
  2653.8

Sunduğu kaliteli sağlık hizmetlerinin yanı sıra sosyal çalışmalar da yapan şehir hastanesinde “Dünya Prematüre Günü “etkinliği düzenlendi. Hastanede mor renk temasıyla çeşitli etkinlikler düzenlenerek bu konuda toplumsal bilinç oluşturulmaya çalışıldı.

Yıllar önce doğan prematüre bebekler ve ailelerini buluşturan etkinliğe Hastane Başhekimi Doç. Dr. Savaş Öztürk, Başhekim Yardımcıları, kurum yöneticileri, Fırat Üniversitesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesinde görevli Prof. Dr. Mustafa Aydın ile hastane çalışanları ve prematüre bebek aileleri katıldı.

Düzenlenen etkinlikte hastanede daha önce doğan prematüre bebeklerin gelişim süreçlerini içeren sinevizyon gösterimi yapıldı. Konuklar tarafından ilgi ile izlenen sinevizyon da şuan büyümüş olan bebeklerinin fotoğraflarını gören aileler duygu dolu anlar yaşadı.

Toplumsal farkındalık oluşturmak için düzenlenen etkinlikte bir konuşma yapan Yeni Doğan Yoğun Bakım uzmanı Dr. Nihan Hilal Hoşağası “Prematüre doğan bebeklerin bakım ve tedavisinin nitelikli ve özel bir tedavi yaklaşımı gerektirdiğini vurgularken, hastanemizde bu hizmeti en iyi şekilde sunma gayreti içerisindeyiz. Gerçekten çok hassas bir tedavi yaklaşımı ve aile sıcaklığıyla bebeklerimizi tedavi ettiğimizi söyleyebilirim’’dedi.

Etkinliğe davetli olarak katılan ve prematüre bebeklerin bakımı ve tedavisinde tarihsel gelişimlerden bahseden Fırat Üniversitesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesinde görevli Prof. Dr. Mustafa Aydın “Prematüre bebeklerin bakımı ve tedavisinde çok büyük mesafe alındığını ve artık çok daha iyi ve profesyonel şartlarda hizmet veriliyor’’ifadelerini kullandı.

Tam donanımlı Yeni doğan yoğun bakım ünitelerinde özel eğitimli çalışanlarıyla hizmet sunduklarını vurgulayan hastane Başhekimi Doç. Dr. Savaş Öztürk ise ‘‘7 Kasım  minik bebeklerimizin varlığını topluma hatırlatmak, sorunları hakkında tüm dünyada farkındalık yaratmak üzere  ‘Dünya Prematüre Günü’ olarak kutlanıyor. Ülkemizde her yıl 150 bin bebek prematüre doğuyor. Doğum ağırlığı bin 500 gramın altındaki bu bebeklerin yaşatılması için özel eğitimli sağlık personeli ve onlara özel yoğun bakım ünitesi gerekiyor. Hayata pamuk ipliğiyle bağlı küçük melekleri yaşama tutunmasında yeni doğan bakım ünitesi doktorları ve hemşireleri büyük emek sarf ederek hayat kurtarıyor. Aileler için de büyük bir özveri ve çaba gerektiren bu süreç zorlu ve uzun bir dönemi kapsıyor. Hastanemiz Yeni doğan yoğun bakım ünitesi de son sistem cihazları ve özel eğitimli personelleriyle sadece ilimiz değil tüm bölgemize dünya standartlarında hizmet ediyor. Büyük bir özveri gerektiren ünitemizde çalışan Yeni doğan yoğun bakım ekibimize ve bu etkinliği hazırlayan ekibimize teşekkür ederim. Toplantımıza katılan ailelerimize de gösterdikleri ilgilerinden dolayı da ayrıca teşekkür ederim. ”şeklinde konuştu.

Prematüre bebek ve ailelerini buluşturarak bu konuda farkındalık oluşturulmak istenen etkinliğe katılan ailelerin de oldukça memnun oldukları gözlendi.

Haber :Dilber Devrim