• Dolar
  5.8313
 • Euro
  6.5752
 • G. Altın
  239.22
 • T. Altın
  1616.9

Elazığ’da, Şeker Fabrikası’na hammadde taşıyan kamyon ve traktörler sıkı denetim altına alındı.

Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü, şeker pancarı taşımacılığı yapan kamyon ve traktörlerin sorunsuz bir şekilde taşımacılık yapılabilmesi amacıyla Şeker Fabrikasına geliş ve gidiş yönlerinde denetimlerini arttırdı.

Uygulama kapsamında traktör ve römorklarının ışık donanımları, römorklara reflektörlerin takılı olup olmadığı, şeker pancarının usulünce yüklenip yüklenmediği gibi konularda incelemeler yapılacak.

Sezon boyunca devam edecek denetimlerde eksikleri bulunan ve kurallara uymadığı tespit edilen sürücüler hakkında ilgili mevzuat gereğince cezai işlem uygulanacak.

Öte yandan meydana gelebilecek trafik kazalarının önlenebilmesi amacıyla Şeker Pancarı Kooperatifi ve Şeker Fabrikasının temin ettiği 500 adet reflektör, ilgili personellerce trafik polisleri nezaretinde kamyon ve traktörlerin römorklarına katıldı.  Ayrıca şeker pancarı taşımacılığı yapan araçların şeker fabrikasına intikal edeceği güzergahlar da sürücülere bildirildi.

Pancar Ekicileri Kooperatifi Feridun Ergin, “Geçen yılda bu uygulamayı yaptık. Bu senede uyguluyoruz. İnşallah kazaya sebep olmadan bu sezonu atlatacağız. Keban bölgesinden gelen çiftçilerimiz pancarlarını daha az yüklesinler. Güzel dizsinler. Reflektörlerini taksınlar ve gece de gelmesinler. Eğer öyle olursa Emniyet Teşkilatı ceza yazmak zorunda kalıyor. İnşallah kazaya sebebiyet vermeden bu yılı da atlatırız” dedi. 
Reflektörün mutlaka takılması gerektiğini dile getiren çiftçi Vasfi Berber, “Emniyet teşkilatımız bunu düşünmüş, çiftçilere ücretsiz olarak veriyor. Çok güzel bir uygulama. Pancar ekip getiriyorum. Şu anda 30 dönüm ektim. Verimde güzel ama şeker oranı düşük. Günde 3- 4 defa gidip geliyoruz buraya bu uygulama çok güzel çiftçinin can güvenliği için diğer araçlara kazaya sebep vermemesi için faydalı olduğunu düşünüyorum” diye konuştu. 
Römorklara reflektör takıldığını ve güzel bir uygulama olduğunu aktaran çiftçi Baki Yığmatepe ise, “Güzel bir uygulama. Bu her sene yapılması gereken bir durum. Kazalara bayağı azaltır. Her gün geliyoruz. Bazen akşama da kalıyoruz. Reflektör olduğu zaman daha güzel oluyor. Lambaları vurduğu zaman diğer sürücüler rahat görür. Kazaya sebebiyet vermez” ifadelerini kullandı.