• Dolar
  7.872
 • Euro
  9.5292
 • G. Altın
  462.05
 • T. Altın
  3104.6

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yürütülen sıfır atık projesi kapsamında, Elazığ Valiliği harekete geçti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında Elazığ’da Valilik tarafından kompost geri dönüşüm tesisi kuruldu.

 

 

İsrafın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek, atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesini amaçlayan ‘sıfır atık projesi sayesinde, elde edilen kompost gübresi Elazığ’da tarla bitkileri üreticileri, süs bitkileri üreticileri, seralar, belediyenin park ve bahçe birimlerinde bitkisel üretim ve peyzaj çalışmaları için kullanılacak ve bu sayede çöp olarak nitelendirilen aslında geri kazanılabilir nitelikte olan organik atıklardan toprağı iyileştiren yüksek verimli kompost gübresi elde edilmiş olacak.  

 

 

''Bu Bölgenin İlk Projesi''

‘‘Sıfır Atık Projesi’’ için kurulan tesiste incelemelerde bulunan Elazığ Valisi Erkaya Yırık, projenin önemine dikkat çekerek; ‘‘Sıfır Atık” projesi ile Elazığ’ımız da buluşturuyoruz. Bugün burada kurduğumuz bu Sıfır Atık Tesisi ile ilimizde atık haline gelen gerek yurtlarda gerek kurumlarda gerek bir şekilde pazar yerlerinde oluşan atıkları burada değerlendirmek suretiyle başta seralar, tarlalar, üreticiler, çiftçilerimiz, park ve bahçe alanlarımız, belediyelerimizin kullanabileceği “kompost gübre” haline dönüştüreceği bu tesisimizin adı “Kompost Geri Dönüşüm Tesisi” bu şekliyle sıfır atık projesiyle imkanlarımızı, artıklarımızı değerlendirmek suretiyle israfı da önleyerek ilimize yararlı hale getiriyoruz. Kompost Geri Dönüşüm Tesisimiz, Sıfır Atık projemiz bu bölgenin ilk projesi. İlimize, Elazığ’ımıza hayırlı olsun. Bugün birinci aşamasını kurmuş olduğumuz be tesisin daha büyük kısmını da parçasını da inşallah İl Özel İdare’mizin bünyesinde ve bahçesinde yakın bir zamanda terhis edeceğiz”dedi.