Türk Eğitim Sen Üyeleri Eğitim Çalışanlarına Yönelik Artan Şiddet Olaylarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Seslendi .Türk Eğitim Sen Başkanı Talat Efe, şiddet olaylarına karşı yasal düzenlemelerin yapılmasını istediklerini dile getirdi.

Türk Eğitim Sen Başkanı Talat Efe, “Gün geçmiyor ki öğretmene dönük bir şiddet hadisesine dahi bir haber medyaya yansımamış olsun. Sözlü veya fiziksel şiddete maruz kalan, darp edilen ve hatta canına kast edilen öğretmenlerimiz yüreklerimizi dağlamaktadır.Dün canından parçasını, yani evladını okula getirilen eti senin, kemiği benim gibi bir tutula öğretmene yaklaşan bir toplum ne zaman ve nasıl bu duruma gelmiştir? İşte problemin çözülmesi gereken asıl problem buradadır. Artan şiddet olayları eğitim çalışanlarına can güvenliği endişesine dair yol açmakta ve motivasyonlarını olumsuz etkileyecek şekilde tedirgin etmektedir. Bu gözden kaçırılmamalıdır ki öğretmene şiddet sadece adli boyutu olan bir sosyal problem değil, aynı zamanda bir eğitim sorununu ele almıştır ” ifadelerini kullandı.

Talat Efe: Öğretmenlere Yönelik Şiddet Sadece Eğitim Çalışanlarının Değil, Toplumun Sorunudur

Türk Eğitim Sen Başkanı Efe, “Sayın Cumhurbaşkanım, Biz eğitimciler olarak eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması anlamında toplumsal bir seferberliğe ihtiyaç olduğuna inanıyoruz ki, zaten öğretmene yönelik şiddet sadece eğitim çalışanlarının değil, toplumun sorunudur. Çünkü unutulmasın ki öğretmene verdiğimiz değer, aslında ülkemizin geleceği olan çocuklarımıza verdiğimiz kıymettir. Zat-ı halinizin iradesi ile ve TBMM’nin yapacağı yasal düzenlemelerle şiddetin önlenmesi yolunda ilerleme kat edileceğine inanıyoruz. Eğitimcilere şiddet uygulandığında bir şikayete bağlı kalmaksızın faili hakkında kamu davası açılması ve cezai işlem uygulanmasını talep ediyoruz. Eğitim çalışanlarına yönelik şiddete asla müsemma gösterilmeme gerektiği aksine şiddet suçlularının cezalandırılacağı düşüncelerinin yerleştirilmesi ve kamu sağlığını bozduğu için de ayrıca cezalandırılacağı bilincinin oluşturulması önleyicilik açısından önemli bir adım olacaktır’’ şeklinde konuştu.

 Haber:Dilber Devrim