• Dolar
  7.9347
 • Euro
  9.2997
 • G. Altın
  484.61
 • T. Altın
  3270.5

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Elazığ’a geldi.

Geçtiğimiz haftalarda Malatya’ya gelen ve ardından Kömürhan köprüsü’nde incelemelerde bulunarak köprünün son tablasının kaynağını yapan Bakan Karaismailoğlu başka bir program ile Elazığ’a geleceğini duyurmuştu. Bugün sabah saatlerinde Elazığ’a gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu Elazığ Havalimanı’nda basın açıklaması düzenledi.

 

Bakan Karaismailoğlu yaptığı konuşmada; ‘’Kadim medeniyetlerin şehri Elazığ’ımızda bulunmaktan ve Elazığ’ın aziz insanıyla bir araya gelmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

Bugün, Elazığ ilimizde yoğun bir programımız var. Havalimanımızdaki bu açıklamamızın ardından, Sayın Valimizi, Sayın Belediye Başkanımızı ziyaret edeceğiz. Ak Parti İl Başkanlığındaki programımızı takiben, Karayolları 8. Bölge Müdürlüğümüzün çalışmaları hakkında bilgi alacağız. Ardından, Elazığ-Harput Karayolu Şantiyemizdeki çalışmaları yerinde inceleyeceğiz. Günlerimiz her gün bir başka ilimizde, halkımızın arasında, şantiyelerimizde geçiyor.

Ülkemizin her noktasını çağa uygun bir ulaşım ve haberleşme altyapısına kavuşturmaya and içmiş bir Bakanlık olarak, projelerimizin niteliğini, gidişatını yakından gözlemleme olanağı buluyoruz.’’dedi.

 

 

İkinci Pist Projesinde %80 Tamamlandı

‘’2003 yılında hizmete açılan Elazığ Havalimanı’mızda, yıllık yolcu sayısı yıllar içinde giderek artış göstermiş 1 Milyonu geçmiştir.

Bildiğiniz gibi, biz de bu artışa cevap verecek ikinci bir pistin yapımına 2018 yılında başladık. Bugün baktığımızda ikinci pist projemizde, % 80’in üzerinde bir gerçekleşme kaydettiğimizi görüyoruz. Yapımında sona yaklaştığımız ikinci pistimiz, 3 bin metre uzunluğunda, 45 metre genişliğinde inşa edilmektedir. Projede ayrıca, ilave apron ile bağlantı ve yüksek sürat taksi yolları, çevre yolları ve ilave işlerimiz sürüyor.

İkinci pist çalışmalarımızda şimdiye kadar, 550’ye 150 metre boyutlarındaki yeni ilave apronumuzu tamamladık. Askeri taksi yolları ile yüksek sürat taksi yollarının gövdelerini yaptık. Proje kapsamında ayrıca, ikinci pistin başlangıcındaki 300 metrelik bölümü ile, pist kaplama banketleri, taksi yolları ve 2 nolu ilave apronun yapımı devam ediyor.’’

 

 

2021 Haziran Ayında Tamamlanıyor

Havalimanı’nda yürüttüğümüz bir diğer proje de Jandarma Havacılık Üssü ve Jandarma Tetkik İHA Birliği Hizmet Binası ve Tesisleridir. Elazığ Havalimanı İkinci Pisti, ilave apron işlerimizi, 2021 yılının Haziran ayında tamamlayıp, inşallah halkımızın hizmetine açacağız. Projemiz tamamlandığında, havalimanımızın iniş-kalkış kapasitesi artacak. Elazığ Havalimanı bölgesinde ulaşım ve lojistik üssü haline gelecek.

  

Bakan Karaismailoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü; ‘‘Havayollarımız bizim için her daim stratejik bir alan olacaktır. Önemli yatırımlar yaparak 2003’de 26 olan aktif havalimanı sayımızı, son on sekiz yılda 56’ya çıkarmamız da bunun bir göstergesidir. Yapımı devam eden 5 yeni havalimanı projemiz tamamlandığında, havadaki gücümüz daha da artacaktır.

Görüyoruz ki havalimanı inşa ettiğimiz her şehrimiz, ekonomik açıdan canlanmakta, daha fazla yatırım çekmekte ve yeni iş olanaklarına kavuşmaktadır.

Türkiye’nin büyük bir ekonomi olmasında havalimanlarının önemi unutulmamalıdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonu ve geleceğe ilişkin hedefleri; bizleri, sadece havayolları alanında değil tüm ulaşım ve altyapı projeleri alanında iddialı adımlar, dev projeler için her daim cesaretlendirmektedir.

Biz de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, kendisinin önderliğinde yapacağımız projeleri, atacağımız adımları ve ülkemize katmak istediklerimizi, Milli Ulaşım ve Altyapı Politikaları başlığı altında bir araya getiriyoruz. 

Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olması yolunda ihtiyaçları tespit ediyoruz. Ülkemizin bütünsel kalkınmasına ulaşım ve haberleşme ile ne gibi katkılar sunabileceğimizi belirliyoruz.

 

Büyük Hedeflerimiz Var Değerli Elazığlılar!

Ülkemizi bölgesinde lojistik bir süper güç haline getirmek, Memleketin her karış toprağını dünyayla bağlamak, Çağa uygun, akıllı, dijitalleşmesini tamamlamış eksiksiz bir ulaşım ve haberleşme altyapısı kurmak. Zira, çağın gereklerine uygun bir ulaşım ve altyapı sistemi Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olabilmesi için çok önemlidir. Ve daha da önemlisi, güçlü bir milli ekonomi, milli bağımsızlığımızın en önemli dayanağıdır. Hedefimiz; şanlı bayrağımız altında, mutlu, huzurlu, müreffeh bir geleceğe yürümektir. Ülkemizi ulaşım ve haberleşmede çok daha iyi yerlere getirmek için ‘durmak yok, yola devam’ diyoruz.’’