• Dolar
  8.1801
 • Euro
  9.6715
 • G. Altın
  501.79
 • T. Altın
  3386.4

Vali Erkaya Yırık, Harput Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifini ziyaret ederek Başkan Turan Kurnaz’dan çalışmaları hakkında bilgi aldı.

 

Turan Kurnaz ‘’Kooperatifimize bu ziyaretinizden dolayı sizlere çok çok teşekkür ediyorum. Esnaflarımızın dertlerini sorunlarını esnaf içerisinde olan bir vali olarak sizi görmekten yönetimim ve Elazığ küçük esnaflar adına size teşekkür ediyorum. Değerli arkadaşlar malumunuz Harput Esnaf Kredi Kefalet ve Kooperatifleri Türkiye’nin yedinci en büyük kooperatifi. Şu anda üç bin beş yüze yakın kurucu üyesi olan bir kooperatif. Kooperatifimiz toplam plasmanı 236 Milyon, Gazi caddesinde herhangi bir bankanın a bankası b bankasının kullanamayacağı, kullandıramayacağı krediyi Harput Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi esnaflarına kullandırmıştır. Malumunuz faiz oranımız 0.37 örneği bir esnafımız 10 bin TL üç yıllığına kredi talebinde bulunduğu zaman bunun esnafımıza maliyeti 1341 TL’dir.  Bugün ki ekonomik şartlarda bu pandemi döneminde devletimizin hükümetimizin esnafın yanında olduğunu hep birlikte gördük onun için Elazığ’ın esnaf bazındaki ihtiyaçlarını dertlerini sorunlarını çözmeye her türlü Esnaf Kefalet Kredi Kooperatiflerimiz bu sorunları çözmeye binaen elinden geleni yapan kooperatiflerdir. Dolayısıyla ben sayın valimizin özellikle Harput Esnaf Kredi Kooperatiflerini ziyaret edip burada gördüğünüz gibi esnaflarımızın sorunlarını ve dertlerini dinlediği için sayın valimize Elazığ küçük esnaflar olarak teşekkür ediyorum saygılarımı sunuyorum.’’ İfadelerini kullandı.

 

 

 

Elazığ Valisi Erkaya Yırık yaptığı açıklamada ‘’İadeyi ziyaretlerimize devam ediyoruz bugünde Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi başkanımız Turan Kurnaz ve kıymetli üyelerinin misafiriyiz. Malumunuz 24 Ocak’ta Elazığ’ımız bir deprem felaketi yaşadı. Bu deprem sonrasında 37 insanımızı kaybettik binlerce insanımız yaralandı ve mağdur oldu. Bu mağduriyetten sonra devletimiz tüm imkanlarını Elazığ’ımız için depremzedeler için seferber etti. Bakanlıklarımız Çevre ve Şehircilik Bakanımız İçişleri Bakanlığımız AFAD Başkanlığı Toplu Konut İdaresi senkronize bir şekilde insanlarımızın bu zor şartlarda ayağa kalkabilmesi yaralarının sarılması için tüm gayreti ile çalıştı ve devam ediyor bu çalışmalar. Geçtiğimiz haftalarda malumunuz Çevre ve Şehircilik Bakanımız ziyarette bulundular. Benim görevde bulunduğum süre içinde ikinci ziyaretti bu ve kendisi burada yokken de Toplu Konut İdaresinin tüm çalışanları, yöneticileri, iş adamları, taşeronları sahadaki çalışmalarını devam ettirdi. Kısa süre içerisinde inşallah 8 bin adet konutu vatandaşlarımıza devletimiz tevdi edecek.  Deprem felaketi yaşanmış ve dolayısıyla da sıkıntıda olmuş bir ilin Elazığ’ın insanlarının esnaflarının da tabi ki kendilerine göre mutlaka sıkıntıları vardı ama devletimiz bu sıkıntıların hiçbirisine istisnasız bir şekilde hepsine yardımcı oldu ve desteğini esirgemedi. İlimizin genelinde 400 milyon TL’lik bir rakamı devletimiz esnaf kredi kefalet kooperatifi federasyonu bir bankadan çok daha uygun şartlarda 0.37’lik bir faiz dilimi ile birlikte vatandaşlarımızın can suyu olmak üzere ihtiyaçlarını karşılamak üzere parasını da tevdi etti. '' dedi.

Vali Yırık ''Mutlu ve Huzurlu Olacağız Çünkü Biz Birlikte Bir Aileyiz''

Elazığ Valisi Erkaya Yırık sözlerine şu şekilde devam etti; Esnafımız ekonomi iş hayatı ne kadar canlı olursa bizlerde bulunduğumuz yerde mutlu ve huzurlu olacağız çünkü biz birlikte bir aileyiz vatandaşımızın tabi ki evlerine ekmek götürüyor olması esnafın iş yerinin çalışması ve yüzlerinin gülmesi kesinlikle hepimiz için son derece önemli. Tuncay Kurnaz başkanımız bu noktada kooperatifimizin yöneticisi olarak başkanı olarak esnaflarımızın her zaman yanında bunu görmüş olmakta beni ayrıca mutlu etti. Ne mutlu ki Elazığ’ımızda vatandaşların yanında olan bir devletimiz var bir Cumhurbaşkanımız var her daim malumuz sahip çıkıyor. Biraz önce de ifade ettiğimiz gibi bakanlıklarımız da tüm imkanlarını Elazığ’ımıza insanlarımıza kanalize ediyor. Bundan sonraki süreçte inşallah her geçen ayla birlikte depremin yaralarının sarıldığı ve eski gülen yüzlerin fazlaca olduğu mutluluğun coşkuya ulaştığı Elazığ halkı ve Elazığ şehri inşallah o pozisyonuna tekrar kavuşacak. Yakın zamanda da inşallah ifade ettiğim gibi deprem konutları hak sahiplerine tevdi edilecek ve bundan sonraki daha iyi olacak. Devletimiz daim olsun vatandaşlarımız her daim bahtiyar olsun diye uğraşıyoruz ev sahipliğiniz için teşekkür ederim.