• Dolar
  6.8675
 • Euro
  7.7751
 • G. Altın
  398.77
 • T. Altın
  2703.5

Alman hükümeti, koronavirüs salgını nedeniyle dünyanın birçok noktasından tahliye ettiği vatandaşlardan ücret talep etti.

 

 

Koronavirüs salgının yayılmasının ardından yurt dışında birçok noktada mahsur kalan 240 binin üzerinde Alman vatandaşı, hükümet tarafından tahliye edilmişti.

Alman Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, ücretsiz sanılan bu tahliye kampanyasının ardından vatandaşlara fatura kesilmesi öngörüldü.

Dışişleri Bakanlığı'ndan kiralanan uçaklarla evlerine getirilen Almanlara, 200 ila 100 euro arasında ücret tahsil edileceği açıklandı. Tahilye maliyetinin en az yüzde 40'ının karşılanması beklenen kampanyada, vatandaşların alındığı noktalara göre de ücret tarifesi olacak.

Sadece uçakla değil, kara yoluyla da getirilen vatandaşlar, bu uygulamaya dahil edilecek.

 

 

MESAFEYE GÖRE TAHLİYE PARASI

Hükümet, Kanarya Adaları, Kuzey Afrika gibi rotalardan yapılan tahliye işlemleri için uçuşlar için 200 euro tahsil ederken, Güney Amerika ve Asya'dan geri dönenlerden 600, Yeni Zelanda ve Avustralya'dan geri getirilenlerden ise 1000 euroluk “yolculuk” ücreti alacak.

 

TÜRKİYE KENDİ TAHLİYE ETTİKLERİNDEN ÜCRET ALMADI

Türkiye ise dünya üzerinde kendi vatandaşını tahliye eden ülkeler sıralamasında başta yer alıyor. Devlet, kendi imkanlarıyla tahliye ettiği vatandaşlarından ücret talep etmedi.