• Dolar
  6.7853
 • Euro
  7.3843
 • G. Altın
  360.31
 • T. Altın
  2155.8

Sağlık Bakanı Koca ve Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

"DEVLETİMİZ VİRÜSLE MÜCADELEDE GÜÇLÜDÜR"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Tokalaşma konusunda irade sahibiyiz, dışarı çıkıp çıkmamakta irade sahibiyiz, temizliği virüse karşı kalkan gibi kullanmakta irade sahibiyiz. Koronavirüsle mücadeledeki başarımızda tek tek bireylere de bağlıdır. Hiçbir sağlık kurumu hiçbir hekim virüsün size bulaşmasını önleyemez. Bunu ancak sizler önleyebilirsiniz. Bu mücadelede devletimiz güçlüdür, sonuç alacağız" ifadelerine yer verdi.

Sağlık Bakanı sözlerine şöyle devam etti;

"Orta yaşlarda vaka sayısı az değil. Virüs, genç, yaşlı, orta yaşlı ayrımı yapmıyor. Eğer bir hastalığınız varsa virüs onu ortaya çıkaracak ve tedavisi hiç beklemediğiniz kadar uzayacaktır. Çocuklara da tavsiyem var; dışarı çıkmak yok, oyunlarımızı evde onuyoruz. Sarılmak yok, sevgimizi uzaktan göstereceğiz."

 

OKULLARDA ARA UZATILDI

Sağlık Bakanı Koca, "Uygulama bir tatil değildir, eğitim devam ediyor. Uzaktan eğitimde çocuklarımız derslerinden geri kalmamalı. Birazdan Milli Eğitim Bakanımız açıklayacak; okullara verilen ara uzatılacak." şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı Koca koronavirüs vakalarının artık dijital ortamdan anbean takip edilebileceğini açıkladı.

 

"N95'İ HERKES KULLANMAMALI!"

Bakan Koca, "N95 maskesini herkes kullanmamalı. Cerrahi maske çok önemli. N95, eğer siz hastaysanız temas ettiğiniz kişiyi korumuyor. Bu konuda Bilim Kurulu detaylı bilgilendirme geçti." ifadelerini kullandı.

 

KİMLER, NE ZAMAN TEST YAPTIRMALI?

Sağlık Bakanı Koca, "83 milyonun test yapılmasına gerek yok. Siz test yaptırıp negatif sonuç alabilirsiniz ama daha sonra virüsü kaptıktan sonra negatif sonuca güvenerek etrafınıza bulaştırabilirsiniz. Herkes test yaptırmak istiyor ancak hekim uygun görürse yaptırabiliyor olmalıyız. Birinde pozitif çıktıysa, kiminle temas ettiyse o kişileri taramak istiyoruz. " şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı Koca, "Herkes kendini taşıyıcı olarak görerek evde izolasyonunu sağlasın. Bizler ne kadar tedbir alırsak süreç o kadar erken biter. Ne kadar kural tanımazsak süreç o kadar uzar" dedi.

 

26 HASTA İYİLEŞTİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 26 hastanın iyileştiğini açıkladı. Bakan Koca, "Yoğun bakımda 136 hasta var." dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Özellikle erken dönemde ilk vakalarımızdan olan iki hastamızın bilgisini vermek istiyorum. 65 yaşında bir erkek hastamız taburcu oldu. Diğeri 60 yaşında başka bir erkek hastamız taburcu oldular. 7 gün sonra taburcu oldu. Toplam 26 hastamız iyileşti" ifadelerini kullandı.

 

Bakan Koca sözlerini müjdeli haberler noktaladı;

"Yoğun bakımdaki hastalarımız taburcu olmaya başladı. Bir hastamız dün ve bir hastamız da bugün taburcu oldu"

 

BAKAN ZİYA SELÇUK: ÇOCUKLARIMIZIN FİZİKSEL VE RUHSAL SAĞLIĞI ÖNEMLİ

Toplantıya başladık ve Bakanlık olarak Bilim Kurlu ile beraber tartışma yapma fırsat bulduk. Meseleye nasıl baktığımızı paylaşma fırsatımız oldu. Dünya tarihinde ilk kez karşılaşılan bir durum. Bizim için öncelikle çocuklarımızın sağlığı birinci referans noktamız. Eğitimsel olarak ortaya çıkan ihtiyaçları günlük olarak izleyerek tespit etmeye çalışıyoruz. Biz uzaktan eğitime başladık. Telafinin ne zaman nasıl olacağı bilim kurulumuzun önerileriyle bütün bu çalışmalarımıza baktığınız zaman eğitimde elbette kayıplar olacaktır. Çocuklarımızın her türlü ihtiyaçlarının telafisi konusunda her türlü senaryoya hazırız. Gereğini yapacağımızdan kimsenin endişesi olmasın. Önümüzdeki evde eğitim sürecin 30 Nisan tarihine uzattık.

Ücretli öğretmenler konusundaki mevcut mevzuat derse giren öğretmenlerimizin ücreti alması konusunda çok açık. Her senaryoya açığız bu zaman dilimlerinde ücretli öğretmenlerimizin girmesi söz konusu olacak. Çalışmalar devam ediyor.

Sosyal izolasyon diyoruz. Toplantıda mesafeli. Yaşamın devam etmesini önemsiyoruz. Yeri geldiğinde ikramları da devredışı bırakıyoruz. Hastanelerle ilgili özellikle şüpheli vakalarla ilgili hastaları diğerlerinden ayırıyoruz.

Sınavlar konusu başında beri gündeminizde. Sınavın zamanında yapılmasını önemseriz. LGS'ye ilişkin 3 senaryomuz var. Sınavların ertelenmesi veya ertelenmemesi bilimsel karalara bağlı. Tedbirimiz hazır. Bizim çocuklarımızın sınavla ilgili streslerini asgari düzeye almaktır.

Bugün dünyada 1,5 milyara yakın öğrenci evde. Bu anlamda bizim bütün velilerimizin önerimiz bu konu uzun soluklu bir konu ve telafisi yapılacak bir husus. Özel okullarla görüştüğümüzde de gündeme geldi. Şimdi yapılmayan eğitim hizmeti tamamlanacağı için bu konuda bir problem çıkacağını sanmıyorum.