• Dolar
  6.8634
 • Euro
  7.8012
 • G. Altın
  398.87
 • T. Altın
  2710.1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün düzenlenen Kabine Toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu.

KRİTİK TOPLANTI SONA ERDİ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sona erdi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı, yaklaşık 3 saat 15 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan toplantıda 1 Haziran'daki normalleşmesinin ardından gelinen durum, hastalığın seyri, düşürülemeyen vaka sayısı ve olası ikinci dalga riski de detaylı olarak ele alındı.

 

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde;

Devletimizin tüm imkanlarını milletimin emrine vermiş bulunuyoruz. Ekonomik faaliyetlerde adım adım Mart ayı seviyesine yaklaşıldığını görüyoruz. Real sektöre verdiğimiz destekleri önümüzdeki günlerde de sürdüreceğiz.

 

İŞTE ALINAN YENİ KARARLAR

Yarın 926 devlet korumasındaki gencimiz ile 274 şehit, gazi yakınımız kura ile kamu kurumlarına yerleştirilecek. Sonuçlar Aile, Çalışma Bakanlığımızın web sayfasında açıklanacaktır. Sosyal koruma kalkanı altında hanelere 6 milyarın üzerinde yardım yaptık. Kısa çalışma ödeneğinden mevcutta yararlananların süresini bir ay daha uzatıyoruz. İş fesih sınırlaması dolayısıyla nakdi destek ücret desteği de bir ay daha devam edecektir.

STK'larını hedef alan 35 milyon lira bütçeli bu çağrılar, gönüllülükten iletişime, spordan kültür ve sanat faaliyetine kadar 8 ayrı başlıkta toplanmıştır.

Kısa çalışma ödeneği, işsizlik ödeneği gibi başlıkları adı altında 18 milyar liralık yardımı milletimize sunduk. İş feshi sınırlaması ve nakdi yardım 1 ay daha devam edecek.

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden biri de Irak'tır. Irak'a da yardım paketi yola çıkartıyoruz. Salgın döneminde ihtiyaç duyulan tüm malzemeler bu pakette olacak.

 

TÜRKİYE YENİ DÜNYANIN YILDIZI OLACAK

Yakın çevremizden başlayarak güçlü ekonomik ticari ilişkilerimizin olduğu ülkelerin de başarılı olması gerekiyor. Salgın önemli ölçüde kontrol atlına alınmış gibi görünüyor. Asya'da ise salgın tüm hızıyla sürüyor. Dünya tarihi bir imtihan veriyor. Salgının sürmesi ülke olarak bizim önümüzü görmemizi de zorluyor. Türkiye'nin salgın sonrasında şekillenecek yeni dünyanın yıldızlarından olacağı içeride ve dışarıda konuşuluyor. Zor şartlarda bile çarkları döndürebilmemiz gücümüzü göstermiştir. Gelişmiş ülkelerin dahi yetersiz kaldığı süreçte Türkiye kendi kendine yetmesinin dışında dostlarının da imdadına yetiştiği herkes tarafından görüldü.

 

7 YILDIR KALKINMAMIZA SALDIRILAR DEVAM EDİYOR

Milli gelirimizi trilyon dolar sınırına getirdiğimiz 2013 yılından başlayarak demokrasimize ve kalkınmamıza yapılan her saldırı aynı stratejinin parçasıydı. Amaç Türkiye'nin önüne çökmek, milletimizi bölmek, devletimizi zayıflatmaktı. Hamdolsun Allah'ın yardımı milletimizin dirayeti sayesinde bunu başaramadılar. Ama saldırmaktan da hiç vaz geçmediler. Sokakları karıştıramayınca yargı emniyet darbesiyle devleti içeriden çökertmeye çalıştılar.

Ordu içindeki hainleri harekete geçirip darbeye kalktıştılar. Milletimiz destansı bir şekilde darbe girişimlerini boşa çıkarınca ekonomimize tuzak kurdular. Aldığımız tedbirlerle bu tuzağı da bozduk. Asılsız haber ve provokasyonlarla halkı kışkırtmaya çalıştılar.

.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN BARO MESAJI

Bu tartışmaların son örneklerinden birini meslek örgütleri özellikle barolarla ilgili yapmayı planladığımız reform konusunda yaşıyoruz. Barolar başta olmak üzere meslek örgütlerinin sağlıksız yapıları, temsilde adalet başta olmak üzere faşizan yönetim yapıları sorunlar yaratıyor. Bizim hukuki düzenlemeyi yapmak yasama olarak meclisin asli görevi. Temsil düzeyi yüksek bir baro yapısı oluşturmakta kararlıyız. Çoklu baro yönetimi üzerinde duruyoruz.

Milletvekili arkadaşlarımız kanun teklifini yarın sabah veriyorlar. İnşallah bu düzenlemeyi en kısa sürede hayata geçireceğiz. Milletimiz bizden eksikleri tamamlamamızı, yanlışları düzeltmemizi bekliyor. Sorumluluğumuzun vicdanımıza, ülkemize ve milletimize karşı olduğunu gayet iyi biliyoruz. Attığımız her adımda milletimizin beklentilerini, ilgili tarafların görüşlerini, fayda maliyet analizini göz önünde bulunduruyoruz.

 

"BİZİ YOLUMUZDAN ALI KOYMALARINA İZİN VERMEYECEĞİZ"

Kendimize göre doğru kabul ettiğimiz kimi hususlarda farklı, haklı değerlendirmeler gördüğümüzde hiç yüksünmeden düzeltme yoluna da gidiyoruz. Ülkenin ve milletin hayrına yürüttüğümüz çalışmalara katkı vermeyenlere sadece gölge etmeyin başka ihsan istemez diyoruz.

Hiçbir engelin, tuzağın, oyunun bizi yolumuzdan alı koymasına izin vermeyeceğiz. Şu kritik dönemi en iyi şekilde değerlendirmek için durmadan, duraksamadan reformları hayata geçirmeye devam edeceğiz.