• Dolar
  6.9892
 • Euro
  8.237
 • G. Altın
  442.65
 • T. Altın
  3034.1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Malatya 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen toplu açılış töreninde konuştu. Erdoğan konuşmasında önümüzdeki yıl inşasına başlanması planlanan Yüksek Hızlı Trenin Sivas'tan Elazığ'a ve oradan Diyarbakır'a kadar uzanacağını söyledi.

İşte Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Bir kez daha çetin bir mücadelenin içindeyiz. Suriye ve Irak sınırlarımızı önemli ölçüde güven altına aldık. Rusya ve İran liderleriyle bu konuları bir kez daha ele alacağız. Bizim için asıl tehdit Fırat’ın doğusundaki terör yapılanmasıdır. Güvenli bölge için ABD ile görüşme halindeyiz. Bizim istediğimiz ile onların kafalarındakinin aynı şey olmadığını attığımız her adımda görüyoruz. Onlar terör örgütüyle bizi aynı zeminde ifade etmenin hesaplarını yapıyorlar.

FIRAT’IN DOĞUSU

Anlaşılan o ki müttefikimiz bizim için değil terör örgütü için güvenli bölge arayışı içinde. Bize bu mücadelemizde gereken destek vermezse sınırlarımıza dayanacak milyonlarca kişinin önünü alamayız. Eylül ayı bitmeden Fırat'ın doğusunda kendi askerlerimizle fiilen güvenli bölge oluşumunu başlatmamış olursak artık kendi yolumuza gitmekten başka çaremiz kalmayacaktır. Bunun için ne kadar güç gerekiyorsa onu kullanmakta kararlıyız.

Milletimizin zenginliği olarak gördüğümüz farklılıklarımıza saldırıyorlar. Türkiye’yi tekrar kendi içine kapatmak istiyorlar.Bizde Sünnilik Alevilik diye bir ayrım var mı? Sünnisiyle Alevisiyle bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız. Bizi bölmek isteyenlere fırsat vermeyeceğiz.

NİSAN AYINDA ARTIK S-400’LER TÜRKİYE’DE

Faizi de en kısa zamanda tek haneli rakama indiriyoruz, indireceğiz. Zaten tek haneli rakama indikten sonra enflasyon o da tek haneli rakamda bitmiş olacak. Nisan ayında artık S-400’ler Türkiye’ye yerleşmiş oluyor. Bu da gösteriyor ki Türkiye artık yol geçen hanı değil. Şu anda savaş uçaklarımızı da yapmanın gayreti içindeyiz. Artık bize yan bakanlara biz de gereğini yapıyoruz. 250 km menzili olan Som füzesini biz ürettik. Müttefiklerimiz bu füzeleri vermiyordu.

Kömürhan Köprüsü, Kömürhan Tüneli bağlantı yolları büyük ölçüde bitti. Eksikler tamamlanınca, yakında hep birlikte açacağız. Eski stadın yerini Millet Bahçesi’ne dönüştürüyoruz. İhalesi yapıldı, inşası yakında başlayacak. Ülkemizin önemli tarım merkezlerinden olan Malatya’da şeker pancarı üreticilerine verdiğimiz ve memnuniyetle karşılandığını gördüğüm ton başına 300 liralık fiyatı, bir kez daha burada tekrarlamak istiyorum. Bu fiyatın üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum.

CUMARTESİ ANNELERİ İÇİN GÖSTERİ YAPAN SANATÇILAR, NEREDESİNİZ?

Biz milletimize hizmet için çalışmaya devam ederken, birileri de devraldıkları belediyelerin altyapı ve üstyapı hizmetlerinde kullandığı araçlarını israf diye sergiliyor. Kardeşlerim bugün burada sizlerle bir şeyi paylaşacağım; Diyarbakır’da çocukları dağa kaçırılan anneler, HDP İl Teşkilatı’nın önünde şu an çocuklarını bekliyorlar. Ey PKK terör örgütünün desteklediği HDP, siz 14-15 yaşındaki bu çocukları kaçırmak suretiyle ne yapacağınızı zannediyorsunuz? Öğretmenlerimizi kaçırmak suretiyle ne yapacağınızı zannediyorsunuz? Siz insanlıktan nasibinizi almadınız mı? Cumartesi anneleri için gösteri yapan sanatçılar, neredesiniz?

YÜKSEK HIZLI TRENİN İNŞASI ÖNÜMÜZDEKİ YIL BAŞLAYACAK

Şimdi yeni yatırımlarla beraber yolumuza devam edeceğiz. Sivas-Malatya Yüksek hızlı tren hattı, şehrimizi ülkenin tüm hızlı tren hatlarına bağlayacak önemli bir proje. Çalışmaları yürüyor.  Sivas tarafından gelecek bu hat, Elazığ’a, Diyarbakır’a kadar da devam edecek. Şu anda proje çalışmaları sürüyor. Eğer aksilik çıkmazsa önümüzdeki yıl inşasına başlamak istiyoruz.

 

Haber: Neriman Akbaş