• Dolar
  5.7649
 • Euro
  6.4002
 • G. Altın
  277.53
 • T. Altın
  1873.9

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Üsküdar'da Hacı Harun Ekşi Cami açılışında konuştu. Erdoğan, bölgede yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Asla vatandaşımızın mağdur olmasına fırsat vermeyiz. Müteahhitler kazansın diye böyle bir adımı atmayız.” diye konuştu.

Hazreti Peygamberin cami yapımını teşvik eden hadisini hatırlatarak cami inşa etmenin önemine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, unutulmamak için bu türden hizmetlerin yapılması gerektiğini, ailesi tarafından yaptırılan cami dolayısıyla merhum Harun Ekşi’nin de unutulmayacağını söyledi.

2 bin 100 kişinin aynı anda namaz kılabileceği cami müştemilatı içinde 55 yataklı bir öğrenci yurdu ile imam ve müezzin lojmanlarının bulunduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, camiinin mahalleye ayrı bir zenginlik kattığını belirtti.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında, bölgedeki kentsel dönüşüm çalışmalarına da değindi. Namazın ardından camiden çıkarken bir vatandaşın kendisine bölgedeki kentsel dönüşüm konusunda yaşadıkları sıkıntıyı ilettiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgenin deprem bakımından riskli olduğunu; ancak zoraki bir kentsel dönüşüm adımlarının olmadığını kaydetti.

Vatandaşlara, konuyla ilgili olarak müteahhitlerin söylediklerini değil; kendisinin, bakanların ve belediye başkanlarının söylediklerini dikkate almaları gerektiğini söyledi.

Bölgedeki kentsel dönüşüm çalışmalarında ve binaların yenilenmesinde gönüllülük esasının gözetildiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları ekledi: “Anlaşmak suretiyle, belediye başkanı arkadaşlarımızın bu konuda aracı olması suretiyle veya bu konuda yine çevre şehircilik bakanlığımızın da devreye girmesi suretiyle bu adımları atarız; asla vatandaşımızın mağdur olmasına fırsat vermeyiz. Yani müteahhit arkadaşlar var burada kusura bakmasınlar, müteahhitler kazansın diye de böyle bir adımı atmayız.”

Camiyi mahalleye kazandıran iş adamı Mahmut Ekşi ve ailesine teşekkür edip merhum Hacı Harun Ekşi’ye de Allah’tan rahmet temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından yapılan duaya da iştirak etti.