• Dolar
  7.3268
 • Euro
  8.6312
 • G. Altın
  480.43
 • T. Altın
  3292.7

Telekonferans yöntemiyle yapılan bilim kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yeni açıklamalarda bulundu.

Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamalar dikkat çekti. Sağlık bakanı Fahrettin Koca vakaların büyük bir çoğunluğunun asker uğurlamaları ve düğünlerden kaynaklandığının altını çizdi. Koca’nın yaptığı açıklamalardan sonra akıllara yeni soru işaretleri geldi.

Asker uğurlamaları kapsamında 24 şehirde yeni tedbirler alındı. Alınan tedbirler kapsamında asker uğurlama törenlerinde birinci dereceden akraba haricinde uğurlama yapılmayacak, aksi taktirde idari para cezası uygulanması söz konusu.

Yeni normalleşme süreci ile birlikte 1 Temmuz’dan itibaren sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına dikkat ederek düğünlerin yapılmasına izin verilmişti. Yapılan son açıklamanın ardından düğün hazırlığında olan vatandaşlar düğünlerde tekrardan yeni kısıtlamaların getirilmesinin söz konusu olup olmadığını merak etti.

 

 

Koronavirüs nedeniyle ülkemizde kısıtlamaların getirilmesi sonucunda bu sene dünya evine girmeye hazırlanan çiftler ya düğünlerini iptal etmek ya da ertelemek zorunda kalmışlardı. 1 Temmuz yeni normalleşme süreci ile Nisan, Mayıs ve Haziran ayında düğünlerini ertelemek zorunda kalan çiftler yeniden düğün hazırlıklarına başladı.

Düğün salonu işletmecileri yaptıkları açıklamalarda ‘’ sosyal mesafe kuralına uyduklarını, kapı girişlerinde ateş ölçümü gerçekleştirdiklerini, dezenfektan ve maske dağıtımı yaptıklarını kaydetti.’’ Ayrıca açıklama yapan işletmeciler düğünlerin yapılmasında sadece düğün salonu sektörünün değil mobilyacı, halı ve perdeci, beyaz eşyacı, züccaciyeci ve kuyumcu esnafının da kazanç sağlayacağı yönünde vurgu yaptılar.

Yapılan bu açıklamaların ardından Sağlık bakanı düğünlerde yeni kısıtlamaların yapılıp yapılmayacağı hakkında yeni bir bilgilendirmede bulunmadı.