• Dolar
  6.8675
 • Euro
  7.7751
 • G. Altın
  398.77
 • T. Altın
  2703.5

Elazığ'da 24 Ocak'ta meydana gelen depremi 6 Ekim 2019'da bilen Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul için korkutucu uyarılarda bulundu. "Minimum 7,3 deprem geliyor, şakası yok" diyen Prof. Dr. Görür, bir an önce tedbirlerin alınması çağrısında bulundu.

İstanbul’da beklenen büyük deprem ve tahmin ettiği 6,8’lik Elâzığ depremi ile ilgili kritik açıklamalarda bulunan Elazığlı ünlü deprem profesörü Naci Görür, daha önce de deprem konusunda uyardığını ancak hiç kimsenin kendisini ciddiye almadığını aktardı.

Marmara’nın altındaki kabuğun stres altında olduğunu ve 1999 depreminde aşırı yüklenme meydana geldiğini ifade eden Naci Görür,

“Anadolu’nun büyük bir kısmının Kuzey Anadolu fayı boyunca Marmara’ya doğru 5.5 metre hareket ettiğini ve Marmara’nın altındaki kabuğun kırılmadığını belirtti. Görür “eğer boydan boya kırılsaydı, aynı yayın boşalması gibi olacaktı. Yani stresi kaybolacaktı. Hâlbuki Anadolu levhası 5.5 metre Marmara’ya doğru gelince kırılmadı ama deforme oldu. Aşırı stres yüklendi. Her sene koca Anadolu levhası Marmara’nın altındaki kabuğa 2.5 santime denk gelen stresi yüklüyor. Demek ki 1999’dan beri aşağı yukarı yarım metreye denk gelen stres daha yüklemiş. Kırılmamış, zemberek gibi duruyor. Bu devam ettikçe, çat diye burayı kıracak, deprem olunca rahatlayacak. Dolayısıyla Marmara’nın altındaki kabuk aşırı stres biriktirmiş durumda ve kırılmayı bekliyor” şeklinde konuştu.

5 küsürlük depremde ‘Güvenilir’ denilen binaların çoğunun haşat olduğunu kaydeden Prof. Dr. Naci Görür, “Minimum 7.3 deprem geliyor, şakası yok. İstanbul gibi yapı stokunun yüzde 60’ının zafiyet içinde olduğu bir yerde bunun sonuçları çok büyük olacak” dedi.

Elazığ depremini nasıl bildiğini de aktaran görür,

“Elazığ’da 1874-1875’te 7.1 ve 6.8 büyüklüğünde depremler olduğunu ve daha sonra 145 yıl deprem olmadığını ifade ederek, “hep uyarıyordum, nitekim oldu. Mesela Maraş Türkoğlu civarında en son 1513’te deprem olmuş, 7.4 şiddetinde. Sene 2020. 500 küsür sene geçmiş, burada deprem eli kulağında olabilir. Önlem alın işte. Bakın, 2003 yılında Elazığ’a gittim, konferanslar verdim, valiyle görüştüm, belediye başkanıyla görüştüm, “siz bir deprem ülkesinde yaşıyorsunuz. Karakoçan’a dikkat edin” dedim. Hiç kimse umursamadı.  2010’da Karakoçan’da deprem oldu, 41 kişi öldü. Sonra sayın cumhurbaşkanımız oraya geldi, dudağından iki söz çıktı, “bu köylerin yerini değiştirin” dedi, oldubitti. Keşke bu işlem uyardığım zaman yapılsaydı” şeklinde konuştu.