• Dolar
  6.8684
 • Euro
  7.7185
 • G. Altın
  392.13
 • T. Altın
  2653.7

Geçtiğimiz haftalarda Elazığ’da 6 metre uzunluğunda bir yılan öldürülerek ağaca asılı vaziyette bulunmuştu. Yılanın piton cinsinden olduğunu söyleyen Fırat Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Akın Temizer 10 metre uzunluğuna bir yılanın daha görüldüğünü söyledi.

Elazığ’daki Buzluk Mağarası yakınlarında 6 metre uzunluğunda bir yılan öldürülerek kimliği henüz belli olmayan kişi tarafından ağaca asılı bir şekilde bulunmuştu.Ölü bulunan yılanın uzunluğu ve cinsi hem çok konuşulmuştu hem de vatandaşları ürkütmüştü.

Piton Cinsi Yılanın Yatağını Tespit Etti

10 metre uzunluğunda bir yılanın daha köylüler tarafından görüldüğünü söyleyen Fırat Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Akın Temizer,  yılanın bulunduğu bölgeye giderek incelemeler yapıp Piton cinsi yılanın yatağını tespit etti.

Engerek Yılanları Elazığ’ın Etrafını Tehdit Eder Duruma Geldi

Kanal23 mikrofonlarına konuya ilişkin açıklamalarda bulunana Temizer, “Cehennem ve ölbe vadisinde çalışmalar yaptım çok vahşi bir ortam vardı girdiğime de pişman oldum. Sadece Elazığ’da piton yılanı değil diğer farklı yılanlarda yörede sayılarında artmalar meydana geldi. Engerek yılanları Elazığ’ın etrafını tehdit eder duruma geldi. Farklı yılan türleri her yerde görünmeye başladı” dedi.

Helikopterden Mi Attılar?

Köylülerin  10 metre yılan gördüğünü ve kendisine bildirdiğini söyleyen Temizer, “Hayvanın nasıl geldiğini düşündüm, helikopterden mi attılar ? Olabilir, atsalar bile ölecek parçalanacak bir hayvan değil. Öncelerden atıldı bu hayvan. Argulu ve İbolar köyünde en son görüldü. Köylüler kalın bir çam ve elektrik direğine benzediğini söylediler” ifadelerini kullandı.

Mutlaka Tedbir Alması Gerekiyor

Yılanların çoğaldığını aktaran Senede piton anaçlarının yılda 40 – 50 yumurta bıraktığını vurgulayan Temizer, “Bir insan ömrü kadar yaşıyor. Bu hayvanlar insanları yemeye alışkın değil. Kurt dere , ölbe vadisinde 10 yıl önce gördüklerini  köylüler söylemişlerdi zaten…” diyerek, “Yılan popülasyonların artması ekolojik yapının değişmesinden kaynaklanıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, ilgili kurumların mutlaka tedbir alması gerekiyor” dedi.

HABER: BERA NUR ÇAM

KAMERA: SERDAL ALÇİN