• Dolar
  6.8555
 • Euro
  7.7055
 • G. Altın
  391.79
 • T. Altın
  2646.4

İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi Direktörü İnşaat Mühendisi Kazım Gökhan Elgin, Covid-19 ile birlikte yaşanan pandemi sürecinin etkisinin önümüzdeki bir yıl boyunca azalarak da olsa etkisini göstermeye devam edeceğini söyleyerek, “Kurumumuz tedarik zincirinin bozulmadığı ve iş gücüne erişimin yapılabildiği her durumda çalışmaya devam edecek” dedi.

Elgin, İstanbul’un depreme hazırlığının çok önemli olduğunu belirterek, tedarik zincirinin bozulmadığı, iş gücüne erişimin yapılabildiği her durumda çalışmayı sürdüreceklerini söyleyerek, konuya ilişkin değerlendirmesinde şu sözlere verdi;

İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) İstanbul’un depreme hazırlık projesi olan İSMEP Projesini, işveren olan müteahhit ve müşavirlerle yapmış olduğu sözleşmelerle yürütmektedir. Bu süreçte kurumumuz 60 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan personeline hemen izin vermiş, diğer personeli de vardiyalı sistemde çalışma metoduna geçmiştir.

Yine müteahhit ve müşavirlerimize uyarılar yapılarak bu salgın hakkında bilgilendirme, korunma yöntemleri ve alınacak tedbirlerle ilgili yazılar yazılmış olup takibi yapılmaktadır. Bu süreçte, işlerde psikolojik ve fiziksel nedenlerden ötürü yavaşlama olmuş ve hali hazırda yapacağımız ihalelerde erteleme yoluna giderek salgının kontrol edilebilir düzeye gelmesini beklemekteyiz.

Sektörün rahatlaması için; öncelikle salgının alınan tedbirler ile kontrol altına alınabilmesi direkt olarak sektörümüzde oluşan baskıyı azaltacaktır. İnşaat sektörü kritik öneme haiz olduğu için işler tamamen durdurulmamış ve önümüzdeki süreçte de devam etmesi planlanmaktadır.

Bu salgın önümüzdeki bir yıl boyunca etkisini azalan şekilde de olsa göstereceği için imalat sürecinde alınacak tedbirlerin uzun bir süre devam edecek şekilde çalışılmasını öngörüyoruz. İşveren olarak faaliyetlerimizin sıkı bir şekilde denetimini ve işleyişini takip edeceğiz.

İstanbul’un depreme hazırlığı çok önemli olduğu için işlerimizin devam etmesi önem arz ediyor. Bu nedenle kurumumuz tedarik zincirinin bozulmadığı ve iş gücüne erişimin yapılabildiği her durumda çalışmaya devam edecek. Ancak belirttiğim gibi alınacak tedbirler ve hijyen kuralları çok önem arz edecek.