• Dolar
  7.6418
 • Euro
  8.9761
 • G. Altın
  468.26
 • T. Altın
  3178.2

4 Saat süren kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı 4 saat sürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Türkiye'nin Kimsenin Hakkında Gözü Yoktur''

"Türkiye'nin hiç kimsenin hakkında, toprağında, denizinde, meşru çıkarlarında gözü yoktur. Bizim talebimiz aynı anlayışla yaklaşılmasıdır.

Yunanistan Mısır'la giçbir dayanağı olmayan anlaşma yapmıştır.

Çözümü masada aramaya davet ediyoruz. Biz her zaman hazırız. Bu konuda sağduyu hakim olana kadar sahada ve diplomaside kendi planlarımızı uygulamaya devam edeceğiz.

Çağrılarımıza kulak tıkayanlar boylarını aşan girişimlere geleceklerini karartıyor.

Türkiye gibi 780 bin kilometrekarelik dev bir toprak parçasını görmezden gelip birkaç kilometrekarelik adalar üzerinden bizi sahillerimize hapsetme girişimine elbette rıza göstermeyeceğiz

 

"Türkiye ekonomisi satın alma paritesinde 13. sıraya yükseldi"

230 milyar dolar olan milli gelirimizi 754 milyar dolara çıkardık. 2019 yılı insani gelişme raporunda Türkiye bir önceki yıla oranla 6 basamak yükselerek 58'nci sırada yer aldı.

Türkiye ekonomisi satın alma paritesinde 13. sıraya yükseldi. 18 yılda nereden nereye geldiğini anlamak için bazı rakamları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Merkez Bankası döviz rezervimiz 28 milyar dolardan 90 milyar doların üzerine çıktı. IMF'e olan borcumuz 23,5 milyar dolardı. 2013 mayısında biz bunu sıfırladık.

Yeni açılan şirket sayısı 30 binden geçen yıl 85 bine çıktı.

 

"En düşük memur maaşını 392 liradan 4 bin 188 liraya çıkardık"

En düşük memur maaşını 392 liradan 4 bin 188 liraya çıkardık. Öğrenci harcını biz kaldırdık. Tam aksine öğrencilerimize burs ve kredilerle destek oluyoruz.

Türkiye'nin bugün geleceğe güvenle bakmasının gerisinde işte bu güçlü altyapı vardır.

Tüm zorlukların üstesinden geldik. Türkiye'nin büyümesinden rahatsız olanlar sinsice üzerimize geldi. Enflasyonu geçtiğimiz yıl yüzde 11,8 seviyesine indirdik. 2019 yılı ülkemiz için yeniden dengelenme yılı oldu.

 

"Büyüme performansında G20 ülkeleri arasında en yüksek ülke olduk"

Saldırılara rağmen ekonomimiz kararlı adımlarla 2019 yılı sonunda güçlü büyüme politikasına girdi. 2019'un son çeyreğinde ekonomimiz yüzde 6 değerinde bir büyüme kaydetti.

Faizler yüzde 8.25'e kadar düştü, daha da düşecek.