• Dolar
  6.8555
 • Euro
  7.7055
 • G. Altın
  391.79
 • T. Altın
  2646.4

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, koronavirüs nedeniyle 22 Mart tarihinde başlayan kamuda esnek çalışma modelinin sona ermesiyle, kamu kurum ve kuruluşlarında alınması gereken tedbirleri belirledi.

Sağlık Bakanlığı tarafından tüm kamu kurum kuruluşlarına ve 81 il valiliğine kamu kurum ve kuruluşlarında alınması gereken tedbirleri içeren resmi yazı gönderildi.

 

HAMİLE PERSONELE İDARİ İZİN

-Kamu kurumlarında görev yapan hamile personel, gebeliğinin 24. haftasından 32. haftasına kadar olan süre içinde idari izinli sayılacak.

 

SERVİS ARACI SAATİNE YOĞUNLUK ÖNLEMİ

-Araçlarda el antiseptiği ve tek kullanımlık maske bulundurulacak.

-Servis araçları ile hizmete mahsus tüm araçların taşıma kapasitesi sosyal mesafe kuralları gözetilerek belirlenecek.

-Olası yığılmaların önüne geçilmesi için servis hareket saatleri yeniden belirlenecek.

-İş yerlerine girişlerde tüm çalışanların temassız ateş ölçer ile vücut sıcaklıkları kontrol edilecek. Geçiş kontrol sistemi bulunan işyerlerinde bulaşma riskine karşı temassız sistemler kullanılacak.

-Sosyal mesafeyi sağlamaya dönük kurum girişlerinde geçiş işaretlemeleri yapılacak.

-Bina girişleri ile asansör kabini ve katlarda bilgilendirme panolarına yeni tip corona virüs salgınından korunma yöntemlerine ilişkin güncel bilgiler paylaşılacak.

-Ofisler ve toplantı odaları ile tuvaletler, asansör, merdiven trabzanları, kapı kolları ve elle sık temas edilen çalışma ortamındaki ekranlı araçlar ile bilgisayar klavyeleri, fare ve telefon gibi ekipmanlar dezenfekte edilecek.

 

TOPLANTILAR TELEKONFERANS YÖNTEMİYLE YAPILACAK

-Toplantı, görüşme ve eğitimler de çevrimiçi veya telekonferans görüşmesi yoluyla yapılacak.

-Ofisler sık aralıklarla doğal yollarla havalandırılacak. Havalandırma sistemleri yeniden gözden geçirilecek.

-Sosyal mesafenin sağlanamadığı ofis ortamlarında çalışanlar için yeniden düzenlemeye gidilecek. Tüm personel çalışma müddetince maske kullanacak.

-Yemekhanelerde yeni dönemde düzenlemeye gidilecek. Daha az sayıda kişinin bir arada bulunmasını sağlayacak şekilde yemek saatleri ve masa düzeni ayarlanacak.

-Yemekhane girişlerinde uygun zemin işaretlemeleri yardımıyla sosyal mesafe korunacak. Tek kullanımlık ürünlerle kumanya verilecek. Ortak kullanım alanındaki su sebilleri ve çay makinaları kullanılmayacak.