• Dolar
  5.7639
 • Euro
  6.4007
 • G. Altın
  278.15
 • T. Altın
  1873.9

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamaların çarpıtılarak, kamuoyuna farklı lanse edildiğini bildirdi.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamaların çarpıtılarak, kamuoyuna farklı lanse edildiğini bildirdi. 

Gürsel Erol yaptığı açıklamada, her zaman ve her yerde terör örgütü PKK’ya karşı dik durduklarını, PKK tarafından kaçırılarak katledilen Necmettin  öğretmeni anmak için yürüyüş düzenlediklerini ve PKK’ya karşı tepkilerini her alanda çekinmeden  gösterdiklerini hatırlattı. 

Erol, katıldığı televizyon programında yaptığı açıklamaların, kamuoyunda ve basında çarpıtılarak başka yöne çekildiğini söyledi. 

Televizyon programında yaptığı açıklamaları paylaşan Milletvekili Erol, şu ifadelere yer verdi: “Türkiye’de her Kürt PKK’lı değildir, ger PKK’lı da Kürt değildir. Eğer HDP bugün Parlamento da Türkiye Cumhuriyetinin yasaları, AKP, CHP, İYİ parti ve MHP siyasi partiler kanuna göre aynı kanunla kurulmuşsa siz onu resmi olarak muhatap almak zorundasınız. Bugün parlamentoda ve orada grubu var. Ben bölgedeki siyaset yapma tarzından dolayı HDP karşıtıyım. Ama HDP’yi bir terör örgütüyle bağdaştıracak söylemi doğru bulmuyorum. HDP yalnızca siyasetini o bölgedeki insanların mağduriyeti üzerinden kurgulayan ve o mağduriyeti kullanan bir siyaset anlayışı.  Ben buna itiraz ediyorum.  Bir terör örgütü ile bir partinin eğer bağlantısı varsa bir siyasetçinin o iddiayı ortaya koyması doğru değildir. Bu ülkenin kanunları var. Geçmişte bir çok parti kapatılmıştır ve kapatırsın. Ama bunu yapmayıp, yalnızca HDP’yi bir terör örgütü ile bağlantı kurarak yorum yapmayı da doğru bulmuyorum. 
Terörle mücadele ayrıdır. Terörle mücadelede bir başarı vardır. Ben bölge milletvekiliyim. Terörle mücadelede bir başarı vardır. Ama terörle mücadeleyi yalnızca güvenlik politikalarıma oturtmak doğru değildir. Ama diğer taraftan HDP’yi bir terör örgütüyle örtüştürmeyi de doğru bulmam. Bu ülkenin kanunları ve yasaları var. Ama bununla ilgili elinizde bilgi belge ve kanıt varsa o zaman hukuku devreye sokarsınız. Biz geçen dönemde Tunceli milletvekiliydim. Milletvekillerinin terör suçlarından dolayı dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili bir kanun değişikliği yapıldı.  Eğer elinizde   şüpheler ve endişeler varsa bir partinin bağını terör örgütüyle kanıtlayacak şey varsa bugün o partinin parlamanda ne işi var. Kiminle ittifak yaptığı ve oy verdiği önemli değil. Niye görmüyorsunuz bunu O zaman gereğini yapın. Bunu yapmıyorsa o zaman demek ki sen bu ülkeyi yönetemiyorsun.  Bu ülkenin üniter devlet yapısını bu kadar düşünüyorsunuz da bu insanlar 20 yaşında çocuklarını toprağa verirken, vatan sağ olsun derken, bu ülkede 10 binin üzerinde şehit varken siz hangi gerekçe ile gidip PKK ile Oslo’da görüştünüz. 
Habur sınır kapısından terör örgütü mensupları gelirken, bu ülkenin yargıçlarını hangi gerekçe ile   o terör örgütü mensuplarının önüne götürdünüz. Dolma Bahçe Sarayı’nda  mutabakata hangi gerekçe ile açıkladınız. İstihbarat teşkilatlarını PKK ile görüştükten sonra yurt içindeki tüm alay komutanlıklarına ve valiliklerine genelge yazarak operasyonlara gidilmemesi, PKK terör örgütü ile mücadeleyle ilgili pasif bir konuma geçilmesinin genelgesini hangi gerekçe ile yaptınız”