• Dolar
  6.8152
 • Euro
  7.4307
 • G. Altın
  378.48
 • T. Altın
  2155.8

Koronavirüs Salgını nedeniyle çalışma imkânlarının kalmadığı sektörlerde görev yapan çalışanların gözü kulağı Kısa Çalışma Ödeneği’nde. Süreçle ilgili Televizyonumuz Kanal 23’e özel açıklamalarda bulunan İş Kur Elazığ İl Müdürü Abdullah Balcı, Elazığ’da şu ana kadar Bin 133 iş yerinin başvuruda bulunduğunu açıklarken, 2 işletmeye gerekli ödemelerin yapılmaya başladığını ifade etti.

Koronavirüs salgınının ülkemizde de hızla yayılmasının ardından alınan tedbirler doğrultusunda, ticari hayat neredeyse durma noktasına gelirken, bu kapsamda birçok sektör de süreçten olumsuz etkilendi.
Milyonlarca çalışanın çalışma imkânının kalmadığı süreçte, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen yasa tasarısı ile “Kısa Çalışma Ödeneği” düzenlemesi getirilirken, bu sayede mevcut istihdamın korunması ve işçi çıkarmanın önüne geçilmesi hedefleniyor.
Süreçle ilgili Televizyonumuz Kanal 23’e özel açıklamalarda bulunan İş Kur Elazığ İl Müdürü Abdullah Balcı, ilimizde faaliyet gösteren işletmelerden şu ana kadar internet üzerinden yapılan toplamda Bin 133 başvuru aldıklarını aktararak, başvuruları Adana Grup Teftiş Başkanlığı’na gönderdiklerini söyledi.
Günlük ortalama 300 başvuru aldıklarını ve başvuruları ivedi bir şekilde
Adana Grup Teftiş Başkanlığı’na gönderdiklerini dile getiren Balcı, yapılan incelemeler sonrasında onay verilen başvuruların kendilerine bildirdiğini ve bu doğrultuda ödeme sürecinin başladığını ifade ederek, şu ana kadar Elazığ’da başvurusu onaylanan 2 işletmeye ödemelerin başladığını belirtti.
Adana Grup Teftiş Başkanlığı’nda aşırı bir yığılma olduğunu aktaran İş Kur Elazığ İl Müdürü Abdullah Balcı, başvuruların sıraya koyulduğunu ve kontrolleri sonuçlanan dosya durumuna göre ilerlediklerini söyledi.
Elazığ’dan yapılan toplam 1133 başvuru ile ilgili detaylı bilgiler veren Balcı, bu başvuruların 3 Bin 533’nün bayan, 5 Bin 533’nün ise erkek çalışanlar olmak üzere toplam sayının 9 Bin 66 olduğunu söyledi.
Başvuruları olumlu sonuçlanan çalışanlara en düşük 1. 752 ile 4.380 TL arasında değişen tutarlarda ödeme yapılacağını kaydeden İş Kur Elazığ İl Müdürü Abdullah Balcı, ödemelerin her ayın 5’inde PTT Bank aracılığı ile gerçekleştirileceğini ifade etti.
22 Mart tarihinden bu yana başvuruları almaya başladıklarını sözlerine ekleyen Balcı, son başvuru tarihinin ise 30 Haziran olduğunu söyledi.