• Dolar
  7.7715
 • Euro
  9.4473
 • G. Altın
  458.73
 • T. Altın
  3125.2

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüsle mücadele kapsamında alınan yeni önlemleri hafta başında açıkladı.

Cuma akşamı tedbirlerin bir kısmı başlarken, sokağa çıkma kısıtlaması da dün başladı. Bugün saat 10:00 itibarıyla sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi. Kısıtlama bu akşam saat 20:00'de yeniden başlayacak.

İSTİSNA KAPSAMINDA OLAN KİŞİLER

Açık olacak işyeri ve kurumlarda çalışanlar, kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar, ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler (bu kişilerin yanlarında bulunan eş, kardeş, anne veya babadan bir refakatçi) ile sınav görevlileri, cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar, zorunlu sağlık randevusu olanlar, otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi 'Özel Gereksinimi' olanlar ile bunların veli/vasi veya refakatçileri, ikametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar, mahkeme kararı çerçevesinde çocukları ile şahsi münasebet tesis edecekler (mahkeme kararını ibraz etmeleri şartı ile).

BAKAN KOCA’DAN KISITLAMA AÇIKLAMASI

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’da sosyal medya hesaplarından açıklama yaparak vatandaşlara Kısıt olmayan zamanlarda da, mecburiyetiniz yoksa, evde kalın uyarısında bulundu.

Bakan Koca açıklamasında; “Salgınla mücadelede bir fedakârlık sınavındayız. Sadece bir gündeki yeni hasta sayımız 5.000’in üzerinde. Kısıt olmayan zamanlarda da, mecburiyetiniz yoksa, evde kalın. Evde geçen zaman arttıkça mücadele gücümüz de artacak. En iyi tedbir evimizdir.” Dedi.