• Dolar
  5.889
 • Euro
  6.5329
 • G. Altın
  294.85
 • T. Altın
  1990.5

1978 yılında Çemişgezek’ten Bodrum’a yerleşen Muammer Mehmet Kaya, ege kıyılarının geleneksek yapılarından biri olan yel değirmenini aktif ederek bir restaurant kurdu. Kaya, harap halde olan yel değirmenini restore ederek çalışır hale getirdi. Bu kapsamda Dünyada şuanda aktif olarak hizmet veren tek yel değirmeni olarak da gelen turistlerin ve misafirlerin dikkatlerini çekiyor.

Ülkemizde Ege kıyılarının geleneksel yapılarından biri olan yel değirmenleri, eşsiz görüntüleri ile nefesleri kesmeyi başarıyor. Bazen köklü tarihleri nedeniyle bazen ise farklı mimarileri ile hayranlık uyandıran bu yapılar, genelde bulundukları bölgenin bir numaralı sembolü haline geliyor. Özellikle Muğla’da tarihi yel değirmenleriyle bilinen göz alıcı turistik duraklar amatör veya profesyonel farketmeksizin fotoğraf avcılarının karelerinde yerini buluyor.

Türkiye'nin en popüler tatil beldelerinden birisi olan Bodrum, yel değirmenleri ile de bir hayli ünlü. Yapılar tamamen bu bölgeye özgü olmasa da, Bodrum'un en önemli süslerinden biri olarak görülüyor. Yel değirmenlerinden bazılarının kökeni, orta çağa dek uzanıyor. Kendi bulundukları bölgelerden çıkarılan taşlarla inşa edilmiş bu yapıların dışı ayrı içi ayrı hayranlık uyandırıyor.

 

 

Yaklaşık 41 yıl önce Çemişgezek’ten Bodrum’a yerleşen Muammer Mehmet Kaya, yel değirmenlerini gezerek ve araştırma yaptıktan sonra harap halde bulunan yel değirmenini uzun uğraşlar sonucu aktif hale getirdi. Bodrum’un kültürüne sahip çıkmak amaçlı değirmeni çalışır hale getirmenin yanı sıra, mimari yapısıyla dikkat çeken bir restaurant da açtı. Kaya ayrıca yetiştirdiği buğdayları yel değirmeninde öğüterek elde ettiği unu restaurantda kullanıyor.

 

Bodrum’un kültürüne sahip çıkmak amaçlı bu uğraşları gerçekleştirdiğini ifade eden Muammer Mehmet Kaya:

“Ben Çemişgezekliyim. Temelim öğretmen. Köy öğretmenliği yaptım. Avukatlık mesleğine sonradan geçiş yaptım. Bu nedenle köy kültürünü benimsemiş bir kişiyim. Bodrum’a geldiğimde Bodrum’un yel değirmenleriyle ünlü olduğunu duydum. Ama bütün değirmenler harap haldeydi. Bodrum bu kültürüne sahip çıkmıyordu. Bodrum’un bu önemli kültürüne ben sahip çıkayım dedim. Bu değirmeni restore ettirdim.  Bu haliyle işlevini sürdürüyor. İşlevini sürdürmesi açısından şuan Dünyada çalışan tek yel değirmeni. Buğdayı kendim ekiyorum, burada yıkatıyorum, değirmende öğütüyorum ve o buğdayın ununu da restaurantımda kullanıyorum. Böyle ülkemizin bir köşesinin kültürüne sahip çıktığımı düşünüyorum. Bu sürecin her adımında bizlere destekleri olan ve Çemişgezeklilerin her zaman yanında olan  hemşehrimiz AK Parti MKYK üyesi ve İstanbul Milletvekili Sayın Mustafa Ataş’a teşekkürlerimi sunuyorum.” Dedi.