• Dolar
  7.8492
 • Euro
  9.469
 • G. Altın
  457.89
 • T. Altın
  3099

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ev sahipliğindeki Türkiye Ekonomi Şurası Cumhurbaşkanı Erdoğan ve çok sayıda Bakanın katılımı ile yapıldı. Şuraya Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan’da video konferans yoluyla katılım sağlayarak, Şura öncesi “Elazığ TSO Beklenti ve Talepler Raporunu” TOBB’ye takdim etti.

Toplantıya Yoğun Katılım Oldu

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğindeki Türkiye Ekonomi Şurası; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri ile Oda-Borsa Başkanlarının katılımıyla TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonu’ndan video konferans aracılığıyla gerçekleştirildi.

 

 

Hisarcıklıoğlu: İllerden Gelen Talepler İlgili Bakanlıklara Ulaştırıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB İkiz Kuleler'de düzenlenen TOBB Türkiye Ekonomi Şurası'nın açılışında yaptığı konuşmada, “Sizin önderliğinizde başlatılacak, cesur ve ezber bozan, yeni bir yapısal reform hamlesi, küresel rekabette bizi öne çıkaracaktır. Bu noktada son olarak şunu vurgulamak isterim. Mevzuata ilişkin yapılacak reformlarda, eskiden olduğu gibi, kamu-özel sektör diyalog mekanizmalarının kurulması ve her zaman vurguladığımız istişarenin güçlendirilmesi çok faydalı olacaktır” dedi.

 

Erdoğan: Yüksek Faizin Nelere Mal Olduğu Ortada

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video konferans aracılığıyla da olsa katılımcılarla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin genel kurullarına, şuralarına ve çeşitli etkinliklerine katılmaya özel önem verdiklerine dikkati çeken Erdoğan, "Ülkemizin asırlık rüyası olan yerli otomobil için babayiğit aradığımda hemen sizler çıkıp bu işe talip oldunuz. Milletimizin huzurunda verdiğiniz sözü yerine getirerek adım adım Türkiye'nin otomobili projesini hayata geçirdiniz. İnşallah bu güzel projeyi yine sizlerle birlikte neticeye ulaştıracağız. Aynı şekilde şehit Başbakan Adnan Menderes'in acı hatırası sebebiyle adı yaslı adaya çıkan Yassıada'yı sizlerle birlikte demokrasi ve özgürlükler adası haline getirdik." değerlendirmesinde bulundu.

 

 

Elazığ TSO tarafından Ekonomi Şurasına gönderilen talepler:

Elazığ TSO tarafından Şurasında değerlendirilmesi talebiyle TOBB’ye sunulan sorun ve beklentileri raporu:

Hazine ve Maliye Bakanlığı

Elazığ ilinde 24 Ocak 2020 tarihinde yaşanan deprem felaketinden sonra 5.500 civarında iş yeri yıkılmıştır. Yaklaşık 30 bin insanımız işsiz kalmış ve 100 bin insan göç hareketi ile yer değiştirmiştir. Bu süreçte ilimizin yeniden ayağa kalkması, kaynaklarının ekonomiye kazandırılması ve ilçelerde dahil olmak üzere ilin tamamının yatırımcı çekebilmesi için kentimizin 10 yıl süre ile teşvik yasası kapsamında sektör ve istihdam kısıtı olmaksızın 6. Bölge desteklerinden istifade ettirilmesi.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

İlin yeniden yatırımlar kazanması ve işsizlik sorununun çözümü için Elazığ 2.organize sanayi bölgesinin 2021 ödeneği kapsamında altyapısının tamamlanması ve yatırımcıların istifadesine sunulması.

Elazığ 1’inci ve 2’inci Organize Sanayi Bölgesinde yatırımcılar için çok önemli bir konu olan arıtma sistemlerinin yapılmasına ödenek ayrılması.

Elazığ 2. Organize sanayi bölgesinde kuluçka merkezi niteliğinde ve küçük girişimcilerin OSB'ye hazırlık süreci amacıyla  3. İŞGEM ve ihtisaslaşmış KSS kampüsünün TOKİ marifetiyle yapılması.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı

Elazığ jeotermale dayalı Sera İhtisas OSB’nin altyapısı için ödenek ayrılması

Elazığ Tarıma dayalı İhtisas Besi OSB için altyapı projelerinin ödenek ihtiyacının karşılanması

Elazığ TSO ve Paydaşları tarafından il tarım ve hayvancılığı ile imalatının tüm süreçlerini yürütmek için kurulmuş olan 5 ayrı kooperatif ve birlikler için destekler sağlanması.