• Dolar
  5.8889
 • Euro
  6.5321
 • G. Altın
  282.01
 • T. Altın
  1901.8

Elazığ Kültür ve Sanat Derneği tarafından her yıl düzenlenen Çayda Çıra Film ve Sanat Festivali’nin açılış galası gerçekleşti.

Elazığ Kültür ve Sanat Derneği tarafından her yıl düzenlenen Çayda Çıra Film ve Sanat Festivali’nin açılış galası gerçekleşti. Windy Hill Hotel’de gerçekleşen gala çok sayıda sinema, dizi ve tiyatro oyuncusunun katılımıyla yapıldı. Ünlü ses sanatçısı İbrahim Tatlıses'in canlı yayın bağlantısı ile katıldığı açılış galasına Serpil Tamur, Ayşe Kökçü Mete, Kadir Doğulu, Bekir Aksoy, Ezel Akay, Serhan Çeliker, Fatih Doğan, Didem Taslan, Sevcan Yaşar, Tayfun Sav, Zilan Duru ile çocuk sanatçılar Esat Polar Güler ve Zeynep Ilgın Çelik de katıldı. Festival kapsamında İbrahim Tatlıses, Serpil Tamur ve Ayşe Kökçe Mete'ye onur ödülü verildi.

 

 

Elazığ Vali Yardımcısı Mustafa Gül, açılışta yaptığı konuşmada, büyük şehirlerde festival yapmanın Elazığ gibi doğu şehirlerinde festival yapmaktan daha kolay olduğunu ifade ederek, festivale katılan sanatçılara teşekkür etti.

Gül, "Elazığ ölçeğinde böyle geniş kapsamlı bir festival düzenlendiği için emek verenlere teşekkür ediyorum. Diğer önemli olan konu da bu festival kapsamında 9 bine yakın öğrencimiz ve bu çocuklar, genellikle ilçelerde olan çocuklar belki de bu festival ile ilk defa bir sinema filmini izlemiş olacaklar. Bu açıdan ben festivali çok önemli buluyorum." diye konuştu.

 

 

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları da kadim bir kültüre sahip olan Elazığ'ın kültür ve sanat faaliyetlerine verdiği önem ve değerle her zaman adından söz ettiren bir şehir olduğunu dile getirdi.

Bu tür faaliyetlerin kentin tanıtımına önemli katkılar sunduğunu aktaran Şerifoğulları, "Kültür ve sanatın en önemli merkezi olan Harput'ta yüz yıllar boyunca bir çok bilim adamı, şair ve edebiyatçı yetişmiştir. Elazığ bu kültür ve sanat etkinlikleri ile geçmişini en iyi şekilde yad eden bir şehir özelliğine sahiptir. Her yıl daha da büyüyen, gelişen, geliştikçe güzelleşen bu festival, Elazığ insanının sanata verdiği değerin en iyi göstergesidir." dedi.

 

 

İbrahim Tatlıses, canlı yayın bağlantısı ile yaptığı konuşmada, kendisine verilen ödülden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Tatlıses'in onur ödülünü sanatçının torunu Mert Tatlıses aldı.

 

 

Elazığ’ı görmeyi hep çok istediğini söyleyen Kadir Doğulu,

“Jüride görev verildi, davet edildi, biz de icabet ettik. Türkiye’yi karış karış gezmeye gönüllü bir insanım. Elazığ’a daha önce hiç gelmediğim için kabul ettim aslında. Çok memnunum, iyi ki gelmişim. Elazığ’ın tabiatı da insanları da yemekleri de çok güzel. Harput’a gidemedim. O yüzden sırf oraya gidebilmek için tekrar gelmeyi düşünüyorum” diye konuştu.

 

 

İlk defa Elazığ’a geldiğini belirten Bekir Aksoy,

“Bugün çarşıya indik. Beklediğimden çok daha kalabalık çok daha hareketli bir yaşantısı var. İstanbul’dan gelirken burada rahat rahat gezebileceğimizi düşündük. Öyle olmadı ama ciddi bir kalabalık var. Çok güzel bir enerjisi var, insanların da öyle. Samimiyetle söylüyorum, Elazığ’a geldiğim için çok mutluyum. Eniştem de Harputlu. O yüzden burada olmaktan çok keyif alıyorum. İnşallah organizasyon da çok güzel başladı, böyle devam edecek. Elazığ’ın doğasını da çok merak ediyorum. O yüzden mutlaka gezeceğiz. Palu ve Harput’u merak ediyorum. İnsanların ilgilisini de çok güzel buldum. Hem bize hem de festivale yaklaşımları çok keyifli” dedi.

 

 

Çayda Çıra Film ve Sanat Festivali Koordinatörü Serdar Kara,

“Bugün sinemamızın önemli isimleri, yönetmenlerimiz, magazin dünyasının önemli isimleri, öğretmenlerimiz Elazığ’a Elazığlılarla beraber olmak için geldiler. Umarım daha çok katılımla, daha büyük organizasyonlarda tekrar birlikte oluruz ve 2023 hedeflerine Elazığ olarak bizlerde büyük hedeflerle ilerleriz. Biz bu yola çıktığımızda çok büyük güçlükler yaşadık. Şu anda salonda bulunan yaklaşık 800 konuğumuz bizlerin yanında oldular, bizleri desteklediler. Bizi bugünlere getiren herkese sonsuz teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

Tiyatroda 56 yılı ardında bıraktığını söyleyen Sanatçı Serpil Tamur, festivale katılmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirterek,

“56 yıldır çok ödül aldım, onur ödülleri başladı artık yaşım gereği ama beni bu kadar mutlu eden, bu kadar sıcak karşılayan bu kadar sarıp sarmalayan bir organizasyon olmadı. Bu yüzden özel olarak çok teşekkür ederim, çok mutluyum. Elazığ çok güzel bir yer, gelişmiş ve kültürü çok farklı. Birileriyle konuşmaya başladığınızda bunu hissediyorsunuz. Burası kendini geliştirmiş ve baya üst düzeyde. 10 yıl boyunca Kurtlar Vadisi’nde Elazığlı bir ekiple çalıştım. Onları unutmam mümkün değil. Elazığlıların ne kadar kibar, ne kadar zarif olduklarını çok iyi gördüm” diye kaydetti.  

 

 

Oyuncu Ayşe Kökçü Mete Elazığlılara kendisini böyle bir ödüle layık gördükleri için teşekkür ederek,

“Elazığ’ın benim için ayrı bir anlamı var. Burası benim dedemin memleketi. Maalesef ilk kez görmek kısmet oldu. Onun için ayrı bir duygu yaşadım. Herkese sonsuz teşekkürler. Çok derli toplu, muntazam bir şehir” şeklinde konuştu.

 

 

 Bir Elazığlı olarak hemşehrileriyle birlikte olmaktan mutlu olduğunu söyleyen Fatih Doğan,

“81 il var. Memleketimizin her köşesi çok güzel ama bir tane yarenimiz var, o da Elazığ. O yüzden her yıl gelmeye çalışıyorum. Ben çok etkilendim. Günden güne Elazığ’ımız kendini geliştiriyor. Her yıl festivalimiz daha da coşkulu hale geliyor. Bu festivalde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca Kanal 23 ailesine de çok sevgiler,Böyle güzel haberleri insanlarla paylaşıyorsunuz, onlara ulaştırıyorsunuz. İyi ki varsınız” dedi.

 

 

Elazığ’ın insanlarını, yöresini, doğasını ve kültürünü çok sevdiğini ifade eden Oyuncu Zilan Duru,

“Öğrencilerin 23 Nisan gibi bir tarihte sinemayla buluşturulması adına çok güzel bir etkinlik oldu. Elazığ’ın yabancı ülkeler gibi bir doğası var, yeşilliği, havası özellikle. Tekrar gelmeyi çok isterim” diye ifade etti.