• Dolar
  6.9892
 • Euro
  8.237
 • G. Altın
  442.65
 • T. Altın
  3034.1

Harput’un 1880’lü yılların sonunda çekilmiş siyah beyaz fotoğrafları, resim öğretmeni İsmet Ercan’ın çizimiyle hayat buluyor.

Harput’un eski fotoğrafları tarihin tozlu sayfalarına karışmadı. Arşivlerde yer alan o duygu yüklü fotoğraflar geçmişin izlerini saklıyor… Elazığ Valiliği tarafından yürütülen kale içi arkeolojik kazılarının gün yüzüne çıkarılması projesi kapmasında Harput’un 1880’lü yılların sonunda çekilmiş siyah beyaz fotoğrafları, resim öğretmeni İsmet Ercan’ın çizimiyle hayat buluyor.

 

 

Harput’un turizm potansiyelinin değerlendirilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. İsmail Aytaç,

“Harput Kalesi kazılarında bu sene 2. aşamaya gelindi. Özellikle kalenin içerisindeki Osmanlı mahallesinin çizimleri bitmek üzere. Harput ile ilgili birçok arşiv belgesini okuyup değerlendiriyoruz. Seyahatnameler, görsel malzemeler ve çizimlerden de yararlanıyoruz. Harput’un eski fotoğraflarını günümüzde yaşanıyor gibi gösteren illüstrasyon çalışmaları yaptık. Bu çalışmaların içerisinde sanki halk hala yaşıyormuş gibi gösterilecek. Bunların amacı kültür dünyasına ve dolayısıyla turizme katkıda bulunmak” diye konuştu.

 

“HARPUT’TA ACİLEN YAPILMASI GEREKEN İŞLER VAR”

“Harput bir kültür havzasının ismi, uluslararası bir markadır. Harput’u merak eden, gelip görmek isteyen çok sayıda insan var. Özellikle son 1,5 aydır Harput’a çok fazla tur gelmeye başladı. Yaz aylarında da Harput’ta yer bulamama gibi bir durumla da karşılaşacağız. Onun için acil olarak yapılması gereken işler de var. Örneğin otopark sorunu şimdiye kadar yoktu ama artık sorun olmaya başlıyor. UNESCO’nun geçen yıl Dünya Tarih Mirası listesine Harput’u almasının ardından bilinirlik daha da arttı. Bundan faydalanmamız gerekiyor.”

 

 

Profesyonel olarak resimle uğraşan Resim Öğretmeni İsmet Ercan,

“Çalışmalarım var, atölyem var. Atölyelerimde çizimler yapıyorum. Şu anda yaptığım çalışmalar da kale içerisinde yapılan kazıların bilimsel çalışmalarında kullanılacak. Görsel bir destek vermeye çalışıyoruz. 1800’lü yılların sonunda çekilen fotoğrafları kullanarak renklendirme çalışmaları yapıyoruz. O döneme ait renklendirilen çalışmalar olmadığı için bu bir ilk olacak.