• Dolar
  5.7635
 • Euro
  6.4297
 • G. Altın
  282.79
 • T. Altın
  1905

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından özel bir otelde sağlığın başı için Elazığ’da aşı sempozyumu düzenlendi.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından özel bir otelde sağlığın başı için Elazığ’da aşı sempozyumu düzenlendi. Düzenlenen Sempozyuma Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudbettin Demirdağ ve İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Cahit Polat ta katıldı.

Sempozyumda konuşma yapan Fırat Üniversitesi Rektörü Kudbettin Demirdağ aşının önemine değinerek,

“Son zamanlarda bağışıklıkla ilgili ihmallerin olduğunu ve bu ihmallerin klinik olarak bizlere yansıdığını görüyoruz. O yüzden bu sempozyumun gerçekleşmesi, bilgilerimizin güncellenmesi açısından faydalı. İki gün önce Amerika’nın bir eyaletinde çok sayıda kızamık vakasının görüldüğünü ve bölgenin karantina altına alındığını gördük. Yani bu tür konularda en hassas olan ülkelerde dahi bu olaylar görülebiliyor. Korunabilirliği olan hastalıklardan korumanın en kolay yolu aşıdır.” dedi.

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Cahit Polat ise vatandaşların aşı konusunda duyarlı olmasının önem arz ettiğine vurgu yaparak,

“Gerçekten aşı konusu çok önemli. Özellikle son yıllarda ülkemizdeki yaşlı nüfusun artması kronik hastalıkların artmasını da beraberinde getirdi. Ülkemizde kullandığımız aşıların testleri, uluslararası referans göstereceğimiz laboratuvarlarda yapıldı. Bunlar gönül rahatlığıyla kullandığımız aşılar. Bu aşı konusuna dikkat edersek, birçok hastalığın ve ölümün önüne geçeceğiz.” diye konuştu.

Fırat Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayhan Akbulut da aşıların toplumu koruduğunu ifade ederek aşıların içerikleri hakkında bilgi verdi:

“Aşılar önce kişinin kendisini koruyor. Eğer aşı yaptığımız kişi hamileyse hem kendisini hem çocuğunu koruyor. Daha da ötesi toplumu koruyoruz. Enfeksiyon risklerine karşı tüm toplumu koruyoruz. Peki, aşı içinde neler var? Eğer aşı yumurtada üretilmişse yumurta proteinleri, serum proteinleri veya hücre kültürü artıkları, bu aşının enfekte olmaması için antibiyotik, aşının antijitesini arttırmak amacıyla eklenen bir adjuvan. Eğer aşı çoklu kullanılacaksa o aşılarda TİVA birleşimi oluyor. Ancak ülkemizde kullanılan aşıların %90’ı tek kullanımlık.”