• Dolar
  6.7128
 • Euro
  7.508
 • G. Altın
  371.97
 • T. Altın
  2563.4

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından meme kanserine dikkat çekmek, halkı bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak üzere çeşitli etkinlikler düzenlendi

İlk Sağlık Müdürlüğü,  Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı’na bağlı Kanser Birimi tarafından düzenlenen ve Ekim ayı boyunca devam etkinliklere idareciler, birim sorumlu hekimler, çalışanlar ve vatandaşlar katıldı.

İlk Sağlık Müdürlüğü tarafından ''Ay içerisinde İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı Rüstempaşa Aile Sağlığı Merkezi’nde Mobil Kanser Tarama aracı ile iki kez düzenlenen etkinlikler sırasında 720 kadına Mamografi çekimi ile meme kanseri taraması yapılırken, 336 kadına da HPV DNA testi ile rahim ağzı kanser tarama tetkikleri gerçekleştirildi. Ayrıca kalıcı bir farkındalık oluşturmak üzere halkımızın yoğun olduğu alanlarda stant çalışması ile desteklenen etkinliklerimizde vatandaşlara kanser temalı sloganlar içeren el broşürleri, şapka, çocuklara yönelik balon ve meme kanserinin simgesi olan pembe renk kurdele kurabiyeler dağıtılarak, meme kanserinde erken tanı, kendi kendine muayene ve sağlıklı beslenme hakkında bilgilendirme yapıldı.

Bilindiği üzere dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemi haline gelen kanserle mücadelede tarama programları ve erken teşhis büyük önem taşımaktadır. Halkımızın kanser taramaları konusunda bilgilendirmesi ve tarama programlarına katılımının artırılması için Müdürlüğümüze ait Mobil Kanser Tarama aracı ile tarama faaliyetlerine devam edilmektedir. Bu kapsamda Müdürlüğümüz tarafından 40-69 yaş aralığındaki kadınlara mamografi çekimi ile Meme Kanseri Taraması, 30-65 yaş arasındaki kadınlara HPV-DNA testi ile Rahim Ağzı Kanseri Taraması ve 50-70 yaş arasındaki kadın ve erkeklere GGK tetkiki ile Kalınbağırsak Kanseri Taramaları ücretsiz yapılmaktadır.''ifadeleri kullanıldı.

Haber: Dilber Devrim