Elazığ İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Cahit POLAT yeni normalleşme süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu ve kontrollü bir sosyal hayatın önemine değindi.

 

 

Polat açıklamasında şu sözlere yer verdi;

 

“HİÇBİR VİRÜS TEDBİRLERİMİZDEN ÜSTÜN DEĞİLDİR”

“COVID-19; önemli bir halk sağlığı problemidir. Bilindiği üzere ilimiz geçtiğimiz aylarda COVID 19 salgını ile mücadelede büyük bir başarı göstermiş ve ciddi bir vaka artışı yaşamamıştır.

Kontrollü sosyal hayata geçişte de gerek günlük yaşamda, gerek çalışma hayatında salgın tedbirlerinin uygulanarak daha kontrollü bir sosyal hayat sürdürülmesi büyük önem arz etmektedir. COVID 19 ile mücadelede korunma yöntemleri tedaviden önemli ve önceliklidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi “Hiçbir virüs tedbirlerimizden üstün değildir.” Özellikle COVID 19 gibi salgın hastalıklar başta olmak üzere, tüm sağlık sorunları ile mücadelede halkın katılımı esastır. Bu mücadelede öncelikle kişisel hijyen kuralları ve sosyal mesafe çok önemlidir.”

 

“DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KURALLAR VAR”

“COVID 19’un zarflı bir virüs olması nedeniyle ellerin sık sık sabunlu su ile en az 20 saniye ovarak yıkanılması el hijyenini sağlamada yeterlidir. Kişisel hijyen kapsamında el ile göz, burun ve ağıza dokunmamaya özen göstermelidir. Toplu vakit geçirilen yerlerde doğru bir şekilde maske kullanılması gerekmektedir. Maske kullanırken, dikkat edilmesi gereken kurallar vardır: Maskeyi burnumuzu ve ağzımızı tamamen kapatacak şekilde takmak; takarken ve çıkarırken maskenin kirlenen ön kısmına dokunmayıp, maskenin ip ya da lastik kısmını kullanmak; maskenin ön kısmına elimizin temas etmesi halinde elimizi sabunlu su ya da el dezenfektanı ile temizlemek. COVID 19 ile mücadele bir diğer önemli tedbir sosyal alanlarda fiziksel mesafeye dikkat etmek ve usulüne uygun olarak maske kullanmaktır. Özellikle AVM, lokanta, kafe, otogar, havaalanı gibi yerlerde, toplu taşıma araçlarını kullanırken tedbirleri uygulamaya azami özen gösterilmelidir.”

 

“EKİPLERİMİZ SAHADA”

“Hastalık kaynağının tespiti ve bulaş zincirinin kırılması için filyasyon ekiplerimiz sahada, ev ve işyerlerinde gerekli değerlendirmeleri yapmaktadır. Ekiplerimize vatandaşlarımız tarafından gerekli kolaylığın gösterilmesi ve talimatlarına uyulması önem arz etmektedir.”