• Dolar
  6.8555
 • Euro
  7.7055
 • G. Altın
  391.79
 • T. Altın
  2646.4

Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, Kızılay’ın yaptığı çağrıya destek olarak, kan stoklarının tükendiğini söyledi ve vatandaşları insani görevini yerine getirmeleri için davet etti.

Karataş yaptığı çağrıda şu ifadelere yer verdi;

“Korona virüs tüm dünyayı etkisine aldığı gibi Kızılay’ın kan bağışlarının düşmesine de neden oldu. İnsanların evden çıkamaması sebebiyle bağış konusunda ciddi bir sıkıntı yaşayan Kızılay, Kan Bağışı çağrısında bulundu.

Covid-19 salgınından önce Türkiye'de günlük 9 bin ünite kan bağışlanırken, salgın ülkemizde yaygınlaşınca bu sayı 2 bin üniteye kadar düştü. Şu anki kan stoku ise 41 bine kadar geriledi. Şu anda stoktan tüketiliyor.

Hastanelerde sadece korona virüse yakalanmış hasta yatmıyor. Lösemi hastalar var, doğum yapacak anne adaylarımız ve trafik kazası geçirmiş veya acilen ameliyata girmek zorunda çok sayıda kişi var. Bunlar için sürekli kan tüketiliyor.

Kamu Sağlık-Sen olarak; öncelikle yönetim kurulumuz ve üyelerimiz başta olmak üzere tüm meslektaşlarımızı ve sağlıklı dışarıya çıkabilen tüm vatandaşlarımızı bu ulvi ve insani görevi yerine getirmeye kan vermeye çağırıyoruz.”