• Dolar
  6.8684
 • Euro
  7.7185
 • G. Altın
  392.13
 • T. Altın
  2653.7

Çin'den endişe yaratan bir son dakika haberi geldi. Resmi makamlardan gelen açıklamaya göre Çin'in Wohan kentinde ortaya çıkan ve hızla diğer şehirlere de yayılan yeni bir virüs bulundu. Birçok Çinli karantinaya alınırken, doktorlar bu virüs ile ilk defa karşılaşıldığını belirtti. Özellikle büyük metropollerde hızla yayılan virüsün yaklaşık 200 kişiyi etkilediğini ve en az 1.700 kişiye bulaşmış olabileceği değerlendiriliyor. İlk kez geçtiğimiz yılın sonunda tespit edilen vakalar artış gösteriyor. Çin gibi kalabalık ve dünyanın finans ve turizm merkezlerinden olan bir ülkede bu virüsün çıkması nedeniyle dünya genelinde de endişe verici bir durum doğdu.

BBC'ye konuşan sağlık uzmanları, Çin hükümetinin açıkladığı verilerin salgının gerçek boyutlarını yansıtmadığını ve virüsün en az 1.700 kişiye bulaşmış olabileceğini belirtiyor.

İlk kez Aralık ayında Wuhan'da ortaya çıkan virüs, Tayland ve Japonya'ya da yayılmış durumda.

 

 

Wuhan kentinde hastaları testlerden geçiren Çinli yetkililer, son iki gün içerisinde 139 yeni vaka tespit ettiklerini ifade etti.Pazar akşamı itibarıyla Wuhan'da virüs salgını nedeniyle hastaneye kaldırılan kişi sayısının 170 olduğu bildirildi. Hastaların dokuzunun durumunun kritik olduğu ifade ediliyor.

 

 

Pekin'deki sağlık yetkilileri ise Wuhan'a seyahat edip dönen iki kişinin tedavi altında tutulduğunu duyurdu. Her iki hastada da virüsle bağlantılı zatürre belirtileri olduğu ifade edildi.

 

Haber:Dilber Devrim