• Dolar
  6.7688
 • Euro
  7.6343
 • G. Altın
  366.79
 • T. Altın
  2501.4

Ak Parti Elazığ İl Başkanı Ramazan Gürgöze İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin 23 Haziran 2019 tarihinde yenilenecek olması kararına ilişkin ilk kez açıklamalarda bulundu.

Gürgöze’nin açıklamaları şu şekilde:

“Öncelikle yenilenen seçimlerin ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bir çok itirazımız vardı ama YSK iki madde üzerinde seçimin yenilenmesine karar verdi. Bu iki maddede yapılan usulsüzlüklerin açıkça görülmekte olduğu ve bu usulsüzlüklerin seçim sonuçlarını etkileyecek mahiyette olduğu belirlenmiştir. Bunlardan bir tanesi; oluşan sandık kurullarında yalnızca memur olanların sandık başkanı yapılabileceğine dair olan kanunun hilafına davranılması. KHK ile ihraç edilen kişilerden oluşan bir seçim kurulunun oluşturulduğuna dair kanıtlar vardı ve YSK tarafından da itirazlarımız haklı bulundu.”

“Kanunen açık bir şekilde sandık başkanlığı görevi yapamayacak kişilerin, sandık başkanlığı yaptıkları ortaya çıkınca YSK’da seçimin iptal edilebileceğine dair bir karar aldı. İki maddeden diğeri ise; oy sayım ve döküm cetvelleri arasındaki tutarsızlıklar. YSK’nın ifadesine göre 123 sandıkta kullanılan oyların şüpheli olduğu ve bu oyların toplam 42 bin civarında olduğu, bu rakamında seçim sonuçlarını direkt olarak etkileyebileceği düşünüldüğünden, seçimin tekrarına karar verildi.

“Muhalefetin itirazlarını doğru bulmuyorum. Çünkü önceki seçimlerde yaptıkları itirazlar kabul edildiğinde, “Hak yerini buldu” deniliyorken, bizim yaptığımız itirazda bariz şekilde usulsüzlükler tespit edildiğinde, bunun adaletsiz bir yaklaşım olduğu imajını vermeye çalışıyorlar. Bu haksızlık. YSK’nın verdiği kararı, herkesin tartışmasız kabul etmesi gerekiyor. Dolayısıyla bir an önce seçim çalışmalarına başlanılması gerekiyor. AK Parti tekrar bir seçim stratejisine girecek ve 5 yıl boyunca İstanbul Belediye Başkanlığı’nı kazanacaktır.”