• Dolar
  6.8223
 • Euro
  7.5691
 • G. Altın
  379.23
 • T. Altın
  2155.8

“Komünist Başkan’ olarak bilinen Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Türkiye Komünist Partisi’nin Tunceli Belediye Başkan adayı oldu.

Üç dönemdir HDP’nin elinde olan Tunceli Belediyesi son olarak kayyum tarafından yönetiliyordu.

“Komünist Başkan’ olarak bilinen Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Türkiye Komünist Partisi’nin Tunceli Belediye Başkan adayı oldu.

 

 

Peki Mehmet Fatih Maçoğlu kimdir? 

2014 yerel seçimlerinde Türkiye Komünist Partisi'nden aday olarak seçilerek, Türkiye’nin ilk TKP'li belediye başkanı olan Fatih Mehmet Maçoğlu, 20 Aralık 1968 Tunceli Ovacık’da doğdu

Tunceli'ye bağlı Çemberlitaş Köyü doğumlu olan Fatih Mehmet Maçoğlu, ilköğrenimini Yeşilyazı Hoca Ahmet Yesevi Yatılı Bölge Ortaokulu’nda, orta öğrenimini Bingöl Sağlık Meslek Lisesi’nde tamamladı.

Evli ve iki çocuk babası olan Maçoğlu, meslek yaşamına 1989'da Konya'nın Bozkır ilçesinde sağlık memuru olarak başladı. 1992 ile 2007 yılları arasında Tunceli'nin Pertek ilçesinde görev yaptı. 2007 yılından beri Tunceli Devlet Hastanesi'nin Acil Servis bölümünde Sağlık Memuru olarak çalışmaktaydı.

2014 Yerel Seçimleri için kamu görevinden istifa ederek Tunceli'nin Ovacık ilçesinde belediye başkan adayı olan Maçoğlu seçimleri kazanarak Ovacık Belediye Başkanı seçildi.

31 Mart 2019 Yerel Seçimleri'nde ise bu kez il adayı olan Maçoğlu yine TKP adayı olarak YSK'ya başvuru yaptı.

“Komünist Başkan” olarak tanınan Fatih Mehmet Maçoğlu, TKP’den aday olarak katıldığı 2019 Mahalli seçimlerini kazanaraak Tunceli'de belediye başkanı oldu.

31 Mart gecesi seçim bürosu önünde bekleyen kalabalığa seslenen Maçoğlu, "3 aya yakındır Dersim'de birlikte kapı kapı gezdik, yağmur, kar demeden bu sokaklarda epey mücadele edip ter döktük. Dersim halkı kapılarını, sofrasını bize açtı ve bugün saat 19.00'da halkın iradesi ortaya çıktı. Dersim halkı kendisine oy verdi." diye konuştu.