• Dolar
  6.7784
 • Euro
  7.4659
 • G. Altın
  371.86
 • T. Altın
  2155.8

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, her şeyin normalleşmesi durumunda Haziran-Ağustos ayları arasında ligleri oynayıp bitirmek istediklerini açıkladı.

Coronavirüs salgınından ötürü ertelenen basketbol ligiyle alakalı planlarını açıklayan Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, her şey normalleşirse haziran-ağustos ayları arasında ligleri oynayıp bitirmek istediklerini söyledi.
İster istemez kendilerinin de federasyon olarak, insani olarak cevap bulamadıkları sorular olduğunu kaydeden Türkoğlu, bu soruların cevaplarını bulamadıkları için bir rota belirleyemediklerini söyledi.
Sadece Süper Lig’in değil, alt liglerin de ertelendiğini ifade eden Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, “Binlerce sporcu kardeşimiz var. Onlar da bizden haber bekliyor. Bizim temennimiz ve isteğimiz, liglerin tekrar oynanmasıdır. Bunu, insani olarak da söylüyorum. Tabii ki insan sağlığı her şeyden önce gelir.
Biz de Haziran, Temmuz gibi belli bir duruma geliriz. Daha erken de olabilir daha geç de olabilir. Biz, bu süreçte futboldan farklıyız” dedi.
Yabancı oyuncularla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Türkoğlu,  “Futbolda birçok yabancı oyuncu burada kaldı. Yabancı basketbolcular, özellikle ABD'li oyuncular ülkelerine döndü. Ligleri tamamladıktan sonra önümüzdeki sezonun planlamasını yapacağız.” şeklinde konuştu.
Kötü senaryoları düşünmek istemediklerini sözlerine ekleyen Türkoğlu, “
Temennimiz 2021 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nın 2022'ye ertelenmesi. Çünkü, önümüzdeki yıl olimpiyatlar var. Olimpiyatların bitişi 8 Ağustos, Avrupa Şampiyonası'nın başlaması Eylül ayının başı. Olimpiyat sonrası Avrupa Şampiyonası için hazırlanma süreci olmaz. Bunun lige yansıması olur. Haziran 2021'de olimpiyata kalma maçlarını da düşünürsek oyuncuların neredeyse 12 ay hiç dinlenmeden oynaması lazım. Bu da sağlık anlamında çok mantıklı değil." dedi.