• Dolar
  6.8612
 • Euro
  7.7521
 • G. Altın
  392.13
 • T. Altın
  2656.7

Türkiye Futbol Federasyonu kongresinde Amatör liglere uygulanan 29 yaş sınırlamasını eleştiren Profesyonel Futbolcular Derneği Başkanı Hakan Ünsal, bu uygulamanın dünyada başka bir örneğinin bulunmadığını söyledi.

Türkiye Amatör Futbol Liglerine uygulanan 29 yaş sınırı kamuoyunda büyük tepki topladı.

Alınan karar sert eleştirilerle karşılık bulurken, geçtiğimiz gün Ankara’da gerçekleşen Türkiye Futbol Federasyonu kongresinde söz alan Türkiye Profesyonel Futbolcular Derneği Başkanı Hakan Ünsal bu uygulamanın dünyada başka bir örneğinin bulunmadığını söyledi. Bölgesel Amatör Lig'de kontenjan sorunu olduğunu ve geçmiş yıllarda 29 yaşındaki futbolcuların yaşlı sayıldığı ve mesleklerinin elinden alındığı ifade etti.

Gençlerin daha fazla oynatılması için bu kararın alındığını fakat olumlu anlamda hiçbir geri dönüş olmadığını kaydeden Ünsal,

“Dünyada amatör kümede kendi yerli oyuncusuna yasak koyan tek ülkeyiz. Bir ülke daha var. Meksika Kadınlar Ligi. Sadece bu bile, mevcut kararı kaldırmak için yeterli. Amatör maçlar, futbolun en özgürce oynandığı alandır. Biz kısıtlama üzerinden giderek olumlu sonuç bekliyoruz. Yasak ve kısıtlamayla olumlu hiçbir şey olmaz." İfadelerini kullandı.
Profesyonel Futbolcular Derneği Başkanı Hakan Ünsal öte yandan alt liglerde maç yayını bulunmamasına da tepki gösterdi. Ünsal, "2. ve 3. Lig maçlarının yayınlanmasını istiyoruz. TFF TV için bir proje sunmuştuk. Maçların yayınlanması futbolcuların motivasyonunu artırır, hakemlerin maçları daha ciddi yönetmelerine neden olur. Aynı saatte maç oynayan takımların birbirlerini izlemesi için faydalıdır. Alınan cezalara doğru savunma yapmak ve taraftar davranışlarını analiz etmek için katkı sağlar." Şeklinde konuştu.