• Dolar
  6.7403
 • Euro
  7.5619
 • G. Altın
  368.07
 • T. Altın
  2526.3

10 yaşında öksüz kalan ardından spora merak salan Elazığ'ın ilk ve tek kız güreşçisi 13 yaşındaki Evindar Demirbağ, Milli Takım'a girdi.

Geçtiğimiz yıl 38 ilden 380 sporcunun katılımıyla Ankara’da yapılan 12-13 yaş Güreş Şampiyonası’nda ilk 10’a giren, bu yıl da Tekirdağ’da gerçekleştirilen Türkiye Şampiyonası'nda 7. olan Evindar Demirbağ, bu büyük başarısının ardından Milli Takım kampına çağrıldı. Milli Takım kampında eğitim alan Demirbağ, Elazığ’a dönerek antrenmanlarını aralıksız sürdürmeye devam etti.

 

 

2016 yılında annesini kaybeden ve çocuk yaşta dedesi ile babaannesinin yanına yerleşen küçük sporcu, okul sonrası antrenmanlarını yapıp üstüne bir de dedesi ve babaannesine ev işlerinde ve hayvancılıkta yardım ediyor. Önümüzdeki yıl Milli Takım'la Balkan Şampiyonası’nda mücadele etmeye hazırlanan Evindar, ilerleyen süreçte Avrupa ve Dünya şampiyonalarında derece almayı hedefliyor.

 

 

Güreşe üç yıl önce başladığını söyleyen Evindar, “Elazığ’ın ilk ve tek bayan güreşçisiyim. Geçen sene Ankara’da 10. oldum. Bu sene de Türkiye 7.’si oldum. 3 yıl önce burada arkadaşlarım güreş yapıyordu, ben de çok merak ettim. Geldim buraya yaptıklarını gördüm. Öğretmenime söyledim ve bana 'atletizm mi, güreş mi' diye sordu. Bende güreşi seçtim ve devam ediyorum” dedi.

 

 

“HEDEFİM DÜNYA VE AVRUPA ŞAMPİYONU OLMAK”

Demirbağ, “Babaannemin ayağı ağrıyor, biraz yaşlılar. O yüzden ben ev işlerine yardım ediyorum. Bulaşık yıkıyorum, yerleri siliyorum, toz alıyorum. Bazen inek sağıyorum. Güreşe de devam etmek istiyorum. Hedefim Dünya ve Avrupa şampiyonu olmak. İnşallah olurum. Mili Takım kampında her şeyi öğrendim. İnşallah seneye Türkiye Şampiyonu olup gitmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

“HEDEFİMİZ ONU 1. BASAMAĞA ÇIKARMAK”

Evindar'ın antrenörü Muhammet Abacıoğlu ise, “Evindar okulumuzda en güçlü kızlarımızdan birisi. İçinde bir güreş yapma ateşi vardı. Onun talebi üzerine bizde kabul ettik ve kızımızdan istediğimiz performansı alıyoruz. Yavaş yavaş merdivenin basamaklarını çıkıyor. Ankara’da 10. oldu, Tekirdağ’da 7. oldu. Elazığımızın ilk ve tek bayan güreşçisi. Milli Takım kampına da davet edildi. Bundan sonraki hedefimiz onu 1. basamağa çıkarmak. İnşallah Yasemin Adar ablası gibi şampiyon olur. Cansız mankenimiz var. Evindar kızımız cansız mankenlerle antrenman yapıyor. Bu bir başarı göstergesi. Kızımızı tebrik ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

“TAM BİR AZİM HİKAYESİ”

Evindar’ın 3 yıl önce annesini kaybettiğini anlatan Abacıoğlu, “Biz kızımızı hiçbir zaman yalnız bırakmadık. Sporla hayata bağladık, daha da güçlü olmasını sağladık. Kızımız dedesi ve nenesiyle yaşıyor. Evde ev işlerini yapıyor, sonra antrenmana geliyor. Antrenmandan sonra hem ödevini yapıyor hem de inekleri sağıyor. Yani tam bir azim hikayesi” diye konuştu.

 

Haber: Neriman Akbaş