• Dolar
  7.872
 • Euro
  9.5292
 • G. Altın
  462.05
 • T. Altın
  3104.6

Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Osman Avcıl, inşaat ve konut sektörünün içinde bulunduğu sorunlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Osman Avcıl, inşaat ve konut sektörünün içinde bulunduğu sorunlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Avcıl, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ekonomik olarak zor günler geçirdiğini, inşaat sektörünün de bu durumdan etkilendiğini kaydetti.

İnşaat sektörünün ekonominin dinamosu olduğunu belirten Avcıl, “Müteahhitlik öyle bir sektör ki 300’e yakın sektörün lokomotifidir. Ekonominin dinamosu olan bir sektöre yapılan pansumanlar da önemli adımlar olmalı.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un konut sektörüne ilişkin yaptığı açıklamaları yetersiz bulduklarını ifade eden Avcıl, şöyle konuştu: “Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum bey konut sektörüne yapılması gerekenler ve teşviklerle alakalı bazı açıklamalarda bulundular. Ama şunu gördük, sayın bakan Murat Kurum bey daha çok, neredeyse tamamen İstanbul’a özel açıklamalarda bulundu. Bu da Anadolu’daki müteahhitleri ister istemez rahatsız etti. Bizler Elazığ Müteahhitler derneği olarak bu konuları en iyi analiz eden bizim derneklerimizdir. Bu konuyla alakalı bizler sayın bakanın yapmış olduğu açıklamaları yetersiz bulduk. Yani konut sektörü sadece İstanbul’dan ibaret değil. Ekonomik kriz sadece İstanbul’dan ibaret olmuyor. Bizler aylardır, özellikle son bir senedir demir artışıyla ilgili ciddi problemler yaşıyoruz. Demir ithal olmamasına rağmen döviz ve faiz artışları bahane edilerek demir fiyatlarında son bir senede yüzde 100 artış oldu. Bu ister istemez konut sektörüne ciddi anlamda yansıyacaktır: Sektörümüzün ismi her ne kadar yap sat olsa da işin doğası gereği sat yapılıyordu. Özel sektörde sat-yap yapan arkadaşlarımız böyle bir maliyet artışını tahmin edemedi. Hiçbirimiz edemiyorduk. Bunu hükümet de tahmin edemedi. Biz de zaten önlem alamadan böyle bir krize yakalandık. İnşallah demir fiyatları daha fazla çıkmaz ama daha da artacağı söyleniyor. Şuan maliyetler ortada. Böyle bir ortamda ister istemez bu konut sektörüne yansıyacaktır. Biz de bu anlamda Murat Kurum beyin ve hükümetin açıklamış olduğu programın yetersiz olduğunu düşünüyoruz. Ufak bir pansuman olduğunu düşünüyoruz. Bu problemler gerçek temsilcilerle, Anadolu ve diğer metropol illeri de kapsayan gerçek sektörün temsilcileriyle çözülebileceğini düşünüyoruz. Sektörün gerçek sahiplerinin dinlenilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

 

6 MADDELİK ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Konut ve inşaat sektöründe yaşanan problemlerin çözümüne ilişkin önerilerde de bulunan Avcıl, şunları kaydetti: “Sıfır konut ve işyeri satışlarında tapu harcı ve döner sermaye bedelinin sıfırlanmasını talep ediyoruz.  

İnşaat sektöründe kullanılan temel inşaat malzemelerinden son bir yıl içerisinde yüzde 50’yi geçen zamlı ürünlere ait KDV oranının yüzde 18’den yüzde 9’a geçici olarak indirilmesini tavsiye ediyoruz.

Mevcut ekonomik şartlar göz önüne alınarak kamu müteahhitlerine fiyat farkı ödenmesi. Biz buna özel müteahhitlerin de eklenilmesini talep ediyoruz.

İçeride daralan müteahhitlik yasasının desteklenerek yurt dışına daha güçlü tayınmasını tavsiye ediyoruz.

Vergi ve harç oranlarının makul seviyelere indirilmesi öneriyoruz.

Sektörün güçlenmesi, kalıcı ve güvenilen bir sektör olarak varlığını sürdürmesi için müteahhitlik mesleğini idari, teknik ve mesleki olarak düzenleyen yasal düzenleme yapılması konuları öncelikli olarak çözüme kavuşturulmalıdır. “

 

 

En Çok Okunanlar