• Dolar
  7.872
 • Euro
  9.5292
 • G. Altın
  462.05
 • T. Altın
  3104.6

Ticaret İl Müdürü ve Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Bilal Öztürk, İlçe Tüketici Hakem Heyetlerinin tamamının İl Tüketici Hakem Heyetine bağlandığını açıkladı.

Ticaret İl Müdürü ve Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Bilal Öztürk, İl Tüketici Hakem Heyetlerinin tüketicilerin satılıcı ve sağlayıcılarla yaşadıkları anlaşmazlıkları daha basit daha hızlı ve daha masrafsız çözümlenmesini sağlayarak yargının yükünü hafiflettiğini söyledi.

Öztürk, yaptığı açıklamada, tüketiciler ile satıcı ve sağlayıcılar arasında çıkan uyuşmazlıklara çözüm bulmak amacıyla 1995 yılında her il ve ilçe merkezinde en az bir tüketici hakem heyeti kurulduğunu, geçen 23 yıllık sürede tüketici hakem heyetlerinin, tüketicilerin ekonomik çıkarlarının korunması amacıyla önemli bir görev üstlendiğini kaydetti.

Bugüne kadar 81'i ilde ve 921'i ilçede olmak üzere toplam 1011 tüketici hakem heyetinin faaliyet gösterdiğini belirten Öztürk, aradan geçen süre içerisinde hakem heyetlerinin yapısının yeniden gözden geçirildiğini, günün gelişen ve değişen şartlarına uygun bir şekilde yeniden yapılandırılmasına ihtiyaç duyulduğunu aktardı.

Heyetlerin yetki alanlarının yeniden düzenlenerek 211 yeni Tüketici Hakem Heyetinin karar mercii olarak yetkilendiğini ifade eden Öztürk, tüketici hakem heyetlerinin yeniden yapılandırılması çalışmalarının heyetlerin kapatılması çalışması olmadığını, yetki alanlarının yeniden belirlenmesi olarak hazırlandığını kaydetti.

Söz konusu düzenlemeyle Elazığ’da İlçe Tüketici Hakem Heyetlerinin tamamının İl Tüketici Hakem Heyetine bağlandığını duyuran Öztürk, Elazığ İlimizdeki İlçe Tüketici Hakem Heyetlerinin tamamı İl Tüketici Hakem Heyetimize bağlanmıştır.İlçe Tüketici Hakem Heyetlerimize Başvuru yapan tüketicilerimizin şikayetleri İlçe Tüketici Hekem Heyetlerimizce bu yılın sonuna kadar sonuçlandırılacaktır.01/08/2018 Tarihinden itibaren sadece Ticaret İl Müdürlüğü bünyesindeki İl Tüketici Hakem Heyetleri Hizmet verecektir. Yeniden yapılandırılan sistem çerçevesinde tüketicilerimiz yine ikametgahlarının bulunduğu ilçelerinin Kaymakamlıklarında bulunan Tüketici Hakem Heyeti irtibat noktalarından ya da E-Devlet Kapısıyla Tüketici Bilgi Sistemi üzerinden elektronik ortamda başvuru yapabileceklerdir.

İl Tüketici Hakem Heyetleri bu yıl itibariyle 6 bin 860 liraya kadar olan uyuşmazlıklarda tarafları bağlayıcı nitelikte karar vermekte olup Tüketicilerimizin satılıcı ve sağlayıcılarla yaşadıkları anlaşmazlıkları daha basit daha hızlı ve daha masrafsız çözümlenmesini sağlayarak yargının yükünü hafifletmektedir.” dedi.

En Çok Okunanlar