Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
2853 kez okundu
Mehmet Güleç
Mehmet Güleç
bilgi@kanal23.com
AYDINLANMANIN NERESİNDEYİZ ?
03 Ekim 2016 11:11

Aydınlanma , aynı zamanda “ Kâmil İnsan” olma anlamına da yakın bir kavramdır.

“Kâmil İnsan” yetiştirmeyi geçtik, orta vasıflı insan yetiştirmek için bile, bundan 2550 yıl önce yaşamış Çin Filozofu  KONFİÇYUS’a göre  en az 100 yıla ihtiyaç vardır. Bu  100 yıllık süre , bugünün güçlü medya ve iletişim çağında çok uzun gelse bile 60 yıldan( 3 nesilden) önce sonuç almak mümkün değildir. Okulda vermek yetmez; okuldan önce en temel eğitim ocağı olan ailenin de , tüm dünyada kabul görmüş ortak payda durumundaki kutsal ve sosyal doğruları içeren  “ İnsan olma erdemleri” ile donanmış olma gereği vardır. Bunu ikmal etseniz, bu kez de nesilleri çok derinden etkileyen ve yönlendiren çevre faktörü, hele de günümüzde  yazılı-görsel ve sanal alem faktörleri devreye giriyor. O kadar ki, siz ; evlad-ı iyâlinizi en istisnaî kalitedeki eğitim yuvalarından geçirseniz ve üzerinde, olması mümkün tüm hassasiyetleri sergileyerek yetiştirseniz bile az önce sıralamaya çalıştığım  “ Çevre Faktörü ” , en iyi ihtimalle uzun bir süre sizin gayretlerinizi  “yele veriyor”.

Bunun içindir ki ; geçen makalelerimizin birinde de bahsettiğimiz gibi , Devletimiz, İNSAN YETİŞTİRME, EĞİTİM= TERBİYE  hususunu mutlaka öne çekmeli ve çok acil  olarak çözüm yollarını devreye sokmalıdır. Bunu yapmak için  elbette ki  Eğitim-İdare Hukukumuzun ve en önemlisi de Anayasal Hukuk sistemimizin en serî  şekilde uyumlu hâle getirilmesi gereği vardır. Bunların tümünden önemlisi ise ; marjinal gruplar hariç mutlaka tüm siyasî partilerin “Konsensüs”ünün sağlandığı gerçekten MİLLÎ olan, gelip geçecek tüm hükûmetlerin yaz boz tahtasına çevirmeyeceği değişmez bir Millî Eğitim Politikası uygulamaya konulmalıdır.

 

Yeni Devletimizin Kurucusu Gazi Mustafa K. Atatürk’ün öğretmenlerimize hitaben :

” ÖĞRETMENLER; CUMHURİYET SİZDEN FİKRİ HÜR , İRFANI HÜR , VİCDANI HÜR NESİLLER İSTER.!.” diyen veciz hitabesi ( esasen talimat) o gün bugündür ne kadar uygulanmıştır ? İşin aslı, maalesef hiç uygulanmamıştır. Hattâ , Gazi Atatürk’ün vefatından sonra daha da çığırından çıkarılmıştır. Çok güzel gayelerle kurulan Köy Enstitüleri, gayesinden saptırılarak TEK TİP İNSAN, MEVCUT OLİGARŞİK DİKTACI ZİHNİYETİN İSTEDİĞİ ÖLÇÜ, KIVAM ve İSTİKAMET te, sorgulamayan, eleştirmeyen, “Buyurduğunuz gibi efendim!” diyen, toplumu “Çanakkale Ruhu”ndan uzaklaştırıcı sekülerci-ateist-pozitivist  kalıplara sokmakla görevli  öğretmen ve okumuş yetiştirmeyi  “Ülkü Edinen”  kurumlar haline getirilmiştir. Lütfen bir düşünün: Japonya, İsrail... bunu yapmış mıdır ?

 

Bu yazımızı okuyan sayın okuyucularımı temin ederim ki; günümüzde yaşadığımız hayâl kırıkları, uğradığımız badireler, Japon-Alman ve hızla çağ atlayan  diğer benzeri ülkeler gibi daha hızlı olamayışımızın temelinde yatan bu  tortulaşmış vaziyetteki habis ur ve kistlerin varlığıdır.

 

Eğer bu sözümüz ve fikrimiz yanlış ise, kısa bir tefekkür yapınız lütfen :

Kendisi gibi düşünen ve yazanların haricinde hiç bir karşı görüşü okumayan, dinlemeyen, incelemeyen bunca okumuşumuz “BİLGİ SAHİBİ OLMADAN FİKİR SAHİBİ OLMA Ukalalığına  niçin otağ kurar acaba, ne dersiniz ? Nasıl olur da bir kurmay ve hatta bir orgeneral, bir Prof., kocaman kocaman diplomaların sahibi onca okumuş ;  aklını-fikrini-muhakemesini-iz’anını-irfanını-basîretini-ferasetini... devre dışı bırakarak ilk okul diploması dahi tartışılan , 50 yıllık vaizlik hayatında ABD ; İsrail  ve Haçlı Ruhu aleyhine tek (bir) cümle  dahi sarf etmediğine şahit olduğumuz Birisinin  tavsiye ve talimatları istikâmetinde hareket ederek Memleketimizi, Milletimizi, makamımızı  ve tümüyle istikbalimizi korkunç bir uçuruma iter ?

Halbuki; bu ölümcül ve ihanet yolundaki gidişi saptamak için, iri iri diplomalara ihtiyaç yok. Bizi kendimize getirecek  o kadar çok delil, done ve ölçüt var ki; görmemek için sadece aklınızı değil kişiliğinizi ve ruhunuzu da devre dışı bırakmış olmanız gerekir.                                 

Sanıyorum, olan da bu zaten ve bunu da mevcut eğitim sistemi körüklüyor.                                            Bizi anlayanlara da, anlamayanlara da, anlamak istemeyenlere de selâm olsun ..!...

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
01 Şubat 2018 17:44
2078 kez okundu
07 Ocak 2018 10:35
1032 kez okundu
29 Aralık 2017 16:04
589 kez okundu
09 Kasım 2017 14:05
1120 kez okundu
20 Ağustos 2017 15:37
1694 kez okundu
04 Temmuz 2017 14:39
1468 kez okundu
23 Mayıs 2017 23:53
1913 kez okundu
08 Mayıs 2017 10:07
1614 kez okundu
20 Kasım 2016 10:34
2993 kez okundu
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ELAZIĞ-GAZİŞEHİR
126 kez görüntülendi
SAMSUN-ELAZIĞ
107 kez görüntülendi
ELAZIĞ-ÜMRANİYE
181 kez görüntülendi
Ç. RİZE-ELAZIĞ
288 kez görüntülendi
DUYURU
45 kez izlendi
M.ANALİZ FİNAL
75 kez izlendi
M.ANALİZ FİNAL
152 kez izlendi
Ç.RİZE 1-1 ELAZIĞ
372 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR