Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
Mehmet Güleç
Mehmet Güleç
bilgi@kanal23.com
ÜLKEMİN ve MİLLETİMİN EN BÜYÜK SORUNU
03 Kasım 2016 12:44

 

 

        Bu köşeyi okuyanlar iyi bilirler ki; üzerinde en çok yazı yazdığımız husus, aziz Milletimizin özellikle son 400 yıldan beri  eğitimdeki kalite düşüklüğünden kaynaklanan idarî ve insanî sorunlarımız ve bunlar ile ilgili serzenişlerimizdir.

        Devlete kaliteli, liyâkatli, ehliyetli ve kaabiliyetli  adam (Kaht-ı Ricâl) yetiştirme akademisi durumundaki ENDERÛN’un  eğitim kalitesi düştüğünden itibaren  geriye gidiş ve hattâ çöküş başlamıştır.

       Öbür gün, dün ve bugün ; Ülkemizin yurttaşları, okumuşları, aydınları ve Devlet ricâli kendi aralarında sağlıklı ve sağlam diyaloglar kuramıyorsa, ki ; yüz yıllardır bu böyle , işte bu toplum katmanları arasında  katalizör durumundaki Enderûn kökenli münevver kıtlığındandır.

     Ülkemizdeki ve Cemiyetimizin muhtelif siyasî ve sosyal kesimleri arasındaki tehlikeli boyutlara diyalogsuzluğa ya da sağırlar diyaloğu görünümündeki anlaşmazlığa ve anlayamamazlığa,  lütfen objektif bir şekilde bakar mısınız ?

      Önyargılar, ideolojik bağnazlığın bakar kör haline getirdiği bakış tarzları, kînin, nefretin,

insanlık tarihi kadar eski BEYİN YIKAMA AMELİYESİne bağlı olarak psikolojik bir sendrom halini alan gayz ve husûmet duyguları..vs..tümü nesillerin kalitesiz bir eğitimden geçmiş olmalarından kaynaklanmaktadır. Halbuki, DOĞRU TEKTİR. Sadece bu doğruya giden yollar çeşitli olabilir. Biz insanlara düşen ise; bu doğruya giden yolu; en sağlıklı, en kestirme ve buraya en güzel şekilde giden istikameti seçmektir. Tüm bunları yapabilmek için ise, nesillere SAĞLIKLI MUHAKEMEyi, DERİN TEFEKKÜRü, DOĞRU KIYASLAMAyı, UZAK UFUKLARI GÖREBİLME melekesini kazandıran eğitimi-tedrisatı-terbiyeyi vermekle mümkündür. Pekiii..., bugüne kadar böyle mi yapılmıştır. Maalesef kocaman ve en yüksek perdedenHAAAYIR !!!  Bunun ispatı için çok basit bir kıyaslama yapalım :

        Sultan 2. Abdülhamit’in tahta geçtiği zaman Osmanlı’nın 300 yılı aşkın sürüp gelen mâkûs talihini yenmek için ilk ve en büyük icraatı ; eğitimi tüm ülkeye yaymak ve kaliteli nesiller yetiştirmek olmuştur. O kadar ki,  o tarih itibariyle  Emperyalizmin Ülkemizin yıkımı için yaptığı 200 yıllık yatırım ve tezgâh çıkmaza girmiştir. Ve emperyalizm, bunun içindir ki; proje ve planlarını ne pahasına olursa olsun 2.Abdülhamit’i yok etmek üzerine geliştirmiştir. Bunda da, içimizdekiAYMAZLAR sayesinde  başarılı da olmuştur. Lâkin ; 2.Abdülhamit’in rahle-i tedrisatından geçen özellikle askerî aydınlar, Vatanın ve Milletin mâkûs talihine el koymayı zamanında aldıkları eğitim sayesinde başarmışlardır. Küçük bir hatırlatma :Mustafa Kemal’ler, Mustafa Fevzi’ler, Kazım Karabekir’ler, Fahrettin Altay’lar , Ahmet Muhtar’lar, Rauf Orbay’lar, Refet Bele’ler... (Elbetteki eşyanın tabiatı gereği çürükleri de var fakat yazmaya değmez ) o şanlı ve mükemmel rahle_i tedrisattan geçenlerdi. Şimdi, şöyle bir geriye dönüp bakınız : Bu kahramanların çapının çeyreğine erişecek boyuttta kaç paşa görebilirsiniz ? Cumhuriyetimiz, Gazi Mustafa K.Atatürk’ün ünlü vasiyeti olan “FİKRİ HÜR, İRFANI HÜR,VİCDANI HÜR”kaç nesil ve aydın yetiştirdi dersiniz. Kocaman bir hiç. ! Sadece  Kemal Tahir’ler, Atilla İlhan’lar, Uğur Mumcu’lar kâfî mi ? Bugün, bunun için kendisi gibi düşünmeyen-lere  ait tek bir kitabı , bir tane satırı, bir medya organını takip etmediği halde  karşı olduğu fikir ile ilgili her konuda ahkâm kesen ukalâ  enflasyonu ve işgâlinin cehalet saçan bombardımanı altında yaşıyoruz maalesef. Halbuki ; Doğruyu bulmak için Eflatun’un Devlet’ini ezberlemeye gerek yok. Zira ; “DOĞRU”,  bu aziz coğrafyanın aziz insanının  asil kanında mevcut : ”EMRİ BİL MAĞRUF, NEHY-İ ANİL MÜNKER”

 

         Bizi anlayanlara da, anlamayanlara da, anlamak istemeyenlere de selâm olsun...

BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
20 Kasım 2016 10:34
1778 kez okundu
03 Kasım 2016 12:44
1597 kez okundu
03 Ekim 2016 11:11
1683 kez okundu
01 Eylül 2016 09:28
1896 kez okundu
04 Temmuz 2016 12:01
1923 kez okundu
16 Nisan 2016 17:24
3561 kez okundu
14 Nisan 2016 12:14
2245 kez okundu
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ELAZIĞ-SAMSUN
108 kez görüntülendi
MERSİN-ELAZIĞ
124 kez görüntülendi
ELAZIĞ-SİVAS
207 kez görüntülendi
MALATYA-ELAZIĞ
399 kez görüntülendi
M.ANALİZ BU HAFTA
63 kez izlendi
TELEFİNAL SAMSUN
74 kez izlendi
M.ANALİZ 21 NİSAN
161 kez izlendi
RATEM
138 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR