Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
2752 kez okundu
İbrahim Halil Çelik
İbrahim Halil Çelik
bilgi@kanal23.com
BİR TOPLUMUN BİREYLERİ KENDİNİ DEĞİŞTİRMEDİKCE
30 Kasım 2016 08:54
 BİR TOPLUMUN  BİREYLERİ  KENDİNİ DEĞİŞTİRMEDİKCE
 
 İnsanı insan eden, beklide insanı sultan eden  diğer insanlardan üstün tutan, akıllı ve şerefli kılan onun inancıdır. Ve bu inanç, ancak yaşandığı sürece insan sultan olabilir.
 
Bizler, hep başkasının değişmesi için uğraşırız ,çözümler  üretiriz ,akıl veririz kendimizi görmezden geliriz, ihmal ederiz. Devlet değişsin ,siyaset değişsin ,toplum değişsin diye ,çözümler  üretiriz ,akıl veririz uğraşır dururuz, kendimizi görmezden geliriz, sorumluluk almaktan kaçınırız. Oysa milli ve manevi değerlerimiz, inanç ve kültürümüz bizlere sürekli olumlu anlamda değiştirmedikçe toplumun değişmesinin hayal olduğunu emrediyor ve bunun için seslenip duruyor. İşte o seslenişlerden bazıları;
 
Şeytani vesveseler veren nefsinizin heva ve heveslerini dizginleyerek tutku ve heveslerinizin kölesi olmaktan kurtulunuz.
 
Sizi ,imanınızdan ,insanlığınızdan,şahsiyetinizden ve İslâmdan uzaklaştıracak ,bedeninize ve ruhunuza zarar veren  şeylerin tiryakisi , bağımlısı olmaktan kaçınınız.
 
İnsanlık ve toplum yararına olan hayırlı işleri yapmakta kararsız ve şüpheci olmayınız. Bilakis acele ediniz. Sonundan pişman olacağınız işleri yapmaktan uzak durunuz.
Söz verdiğinizde, sözünüze sadık kalınız. Verdiğiniz sözü bozmayınız, bozacağınız sözleri de vermeyiniz. Verdikleri sözden cayanlar,  münafıklıktan kurtulamazlar.
 
İnsafsız ve merhametsiz olmayınız. “insafı olmayana insaf edilmez”  ve “Merhamet etmeyene merhamet olunmaz” HADİS
 
Olayların sonucunu düşünmeden asla karar vermeyiniz. Olaylara, uzlaştırıcı ve yapıcı olarak yaklaşınız ve kızdığınız zaman şeytanın sesine kulak vermeyiniz! Çünkü, BENCİLLİK,KİBİR,GURUR duygularınız kabardığında şeytanın kölesi olursunuz.  Oysa sizin başkalarına karşı işlediğiniz hataları büyük; yaptığınız iyilikleri de küçük görmeniz ahlâkınızı güzelleştirir ve size şahsiyet kazandırır. Peygamber efendimiz: “Hasmını yenen pehlivan, kızdığı zaman nefsine hakim olandır.” Buyuruyor.
 
İyilik adına yaptığınız her harekette aktif olunuz, zira, işiniz şahsiyetinizi gösterir. Bu açıdan asla şeytanın tembellik tuzağına düşmeyiniz. Biliniz ki Müslüman, hayatın, hayat kaynaklarına can veren kişidir.
 
İnancınıza ,insanlığınıza milli ve manevi değerlerinize, kültürünüze hakaret edenlerle birlikte olmayınız.  Sizler de başkalarının inancına hakaret etmeyiniz ve sizin inancınıza hakaret edilmesine de asla izin vermeyiniz.
 
“Lâ ilâhe illallah Muhammed-er Resulullah” diye bir iddianız varsa İnancınız hak, şahsiyetiniz pak, dünya ve ahirette yüzünüz ak olsun.
 
Yaptığınız her işte daima doğru olunuz. Hile ve yalanın her türünden sakınınız. Toplumda  öyle bir izlenim bırakınız ki, sizin özünüzden ve sözünüzden herkes emin olsun. Size bu adam “asla hile yapmaz” diye size güven duyulsun. İyi bilin ki, insanların eline ve diline güvenmediği kimseler gerçek Mü’min değillerdir. Peygamberimiz: “Müslüman, Müslümanların elinden ve dilinden emin olduğu kimsedir.” buyurmuşlardır.
 
Sırrı saklayınız! insanların sizdeki sırları birer emanettir. Sırrı açığa vuran emanete ihanet etmiş sayılır ki, münafıklığın bir alâmeti de, emanete hıyanettir. Sırrı saklamakla beraber, başkalarının sırrını araştırmamak ta İslâmın ahlâkî bir erdemidir. Sırrı, hakkıyla koruyanlar Mü’minlik vasıflarını da korur; ihanet edenler ise, eminlik sıfatlarını kaybederler.
 
Gıybet ve dedikodu hastası olmayınız. Bu hastalığa gayesiz ve boş insanlar bulaşır. Aklı ve gönlü dolu olanlar, gıybet ve dedikodunun bir kul hakkı olduğunu bilerek hareket ederler. Gıybet gibi hastalıklar, insanda şeytani özellikler doğurur. Sizler, gıybeti Mü’minlerden uzaklaştırıp şeytanlara bırakınız.
 
Kanaatkâr olunuz! Kanaatkâr olunuz ki dünyaya doyasınız. Eğer kanaatkâr olmazsanız, dünyalar sizin olsa, yine de doymazsınız. Hep aç ve hep mahrum kalırsınız.Dünyalık malı, para pulu yönetmeyi,hizmetinizde hizmetkar olarak kullanmayı bilin,kölesi olmayınız, dünyalık işlerinizde bir araç olarak kullanın, amaç yapmayınız. Batı ülkeleri, içinde bulunduğumuz günlerde uçak, tank darbelerle çökertemediği Türkiye’ye ekonomi silahını çevirip onunla çökertmeye çalışıyor . Unutmayın siyasi ekonomik darbe, tankın darbesinden daha tehlikelidir .Dikkatli olmamız lazım. Aşırı lüks ve israftan uzak durmamamız gerek.
Evet, hep başkasının değişmesi için uğraşmak  ,çözümler  üretmek ,akıl vermek yerine  kendimize dönüp sorumluluktan kaçınmadan milli ve manevi değerlerimize, inanç ve kültürümüze uygun bir kişilik inşa ederek kendimizi olumlu  anlamda değiştirmemiz gerekir. Unutmayınız ki;
 
“BİR TOPLUMUN  BİREYLERİ, KENDİNİ DEĞİŞTİRMEDİKCE
 ALLAH , O TOPLUMUN HALİNİ DEĞİŞTİRMEZ”  Rad suresi 31.ayet
BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
19 Aralık 2017 01:24
2792 kez okundu
02 Ekim 2017 02:54
1411 kez okundu
18 Ağustos 2017 14:04
1398 kez okundu
04 Temmuz 2017 16:06
1466 kez okundu
30 Ocak 2017 22:18
3206 kez okundu
30 Kasım 2016 08:54
2752 kez okundu
17 Ekim 2016 18:15
2801 kez okundu
05 Temmuz 2016 00:20
3991 kez okundu
14 Haziran 2016 14:36
3089 kez okundu
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ELAZIĞ-GAZİŞEHİR
126 kez görüntülendi
SAMSUN-ELAZIĞ
107 kez görüntülendi
ELAZIĞ-ÜMRANİYE
181 kez görüntülendi
Ç. RİZE-ELAZIĞ
288 kez görüntülendi
DUYURU
45 kez izlendi
M.ANALİZ FİNAL
74 kez izlendi
M.ANALİZ FİNAL
152 kez izlendi
Ç.RİZE 1-1 ELAZIĞ
372 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR