Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
3151 kez okundu
Mehmet Güleç
Mehmet Güleç
bilgi@kanal23.com
BAŞKANLIK SİSTEMİNE BİR ÜLKÜCÜ OLARAK “EVET” DİYECEĞİM.
05 Ocak 2017 17:41

 BAŞKANLIK SİSTEMİNE BİR ÜLKÜCÜ OLARAK “EVET” DİYECEĞİM.

                                   NEDEN   ...?

Başkanlık Sistemi ; genellikle ileri ülkelerde uygulanan , hızlı karar almayı sağlayan gelişmiş bir sistemdir. Ülkemizde her ne kadar bu sistem "diktatörlük"le eş değer bir sistem, hattâ bazılarına göre "padişahlık" olarak görünse de, işin iç yüzü aslında öyle değildir. Milli çıkarlar ya da milletin menfaatine her türlü icraatta çeşitli çıkar çevreleri ya da sözüm ona aydınlar, bir takım baronların finanse ettiği çeşitli sözde sivil toplum örgütlerinin çomak sokmalarına engel olacak bir yönetim biçimidir. Başkanlar seçimle işbaşına gelir. Son günlerde çok tartışılan ve birlerinin benimsediği , birilerinin de önyargıların tutsak aldığı zihinleri sebebiyle  sırf muhalefet olsun diye, “ RTE’ın istediğini ben istemem..” adına benimsenmekten kaçındığı Başkanlık Sistemi'nin ne olduğunu ve daha doğrusu hangi ülkelerin başkanlık sistemi ile yönetildiğini  bilmek zorundayız.


Başkanlık Sistemi; Yasama ve Yürütme organlarının tamamen ayrı olduğu bir yönetim sistemidir. Kararların hızlı alınması ve ülkenin menfaatleri açısından günümüzde de bazı ülkelerde örneklerini gördüğümüz gibi bizim de karakterimize uyan bir sistemdir. Başkanlık Sisteminin kısaca özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 - Yürütme organı tek kişinin, yani  Başkan’ın seçtiği ekipten oluşur. Başkan halk tarafından seçilir.

 - Başkan, Yasamayı (Meclisi=kanun yapıcıyı) feshedemez; aynı kişi hem yasamada, hem

   yürütmede görev alamaz. Bu şu demektir : Bir milletvekili hem bakan hem milletvekili olamaz.

   Ve Başkan, yasama işlerine karışamaz.

- Yasama ve Yürütme güçlerinin birbirinden ayrıldığı başkanlık sisteminde Yasama Yürütmeyi, 

  Yürütme de Yasamayı feshedemez.

Başkanlık Sistemi'nin faydalarını şu şekilde sıralamamız mümkündür:

Doğrudan Yetki  :

367 Garâbetine müteakip  temelleri 2007 yılında yapılan referandumla  Cumhurbaşkanının Halk tarafından seçilmesine dair yapılan ve Halkımızın onay verdiği referandumla atılan Başkanlık Sistemi'nde Başkan , doğrudan halk tarafından seçilir ve devlet başkanın yaptığı icraatları daha meşru’ kılar. Örnek olarak Amerika verilebilir, Amerika'da devlet başkanı halk oylamasından hemen sonra toplanan Seçiciler Kurulu tarafından seçilir.

Kuvvetler ayrılığı :

Başkanlık Sitemi'nde oluşturulacak iki birim , birbirini denetleyerek oluşacak suiistimalin ve makamın kötüye kullanılmasını engellenmiş olur. Başkanlık sisteminde Başkanlık ve Yasama Meclisi iki paralel yapı olarak işlev görür. Yargı erki, tüm sistemlerden daha bağımsızdır.

Hızlı karar alma : Başkanlık Sitemi'nde güçlü yetkilerle donatılmış bir başkan, kararları daha hızlı alır, çabuk karar verir.  Sabit bir görev süresi olan devlet başkanı , her an değişebilecek bir başbakana kıyasla daha istikrarlı bir ortam temin edebilir. Parlamenter sistemde birden fazla parti meclistedir ve hükûmetin koalisyon ile kurulmaya zorlandığı durumlarda hükûmeti oluşturan herhangi bir parti koalisyonu her an terk etmekle tehdit edebilir. Bu da istikrarsızlığa ve sermaye kaçışına zemin hazırlar. Ülke, bu şekilde çalkantılı bir süreçten geçerken hazırda bekleyen  ve puslu havayı gözetleyen mâlûm çevreler tarafından her zaman iç  kargaşa ve iç savaş gibi tehditlere maruz bırakılabilir. Başkanlık sistemi, zor durumlarda daha ayakta kalıcı ve direnç gücü daha fazla olan bir sistemdir. ABD’de  iç savaş esnasında , Fransa’da Cezayir Bağımsızlık Savaşı esnasında ve Sri Lanka’da sivil savaş esnasında yarı başkanlık sistemine geçilmiş ve bu Ülkeler açısından olumlu sonuçlar verdiği görülmüştür.

Ülkemizdeki  mevcut “Başkanlık Sistemi” teklifi ; ÜNİTER DEVLET YAPISINI TEK DEVLET-TEK BAYRAK-TEK VATAN şeklindeki vazgeçilmezimizi, demokrasilerin olmazsa olmazı olan “Güçler Ayrılığı ve Bağımsızlığı Erklerini”, yani ; Yürütme-Yasama-Yargı kurumlarını daha da güçlü kılma  ve ABD’de mevcut olan çift  meclisi değil tek meclis esaslarını NİRENGİ NOKTASI kabul ettiği  için : EVET diyeceğim.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e dahi devlette ayak bağı olmuş  Yürütme Erkindeki çift başlılığı ve bunun sonucu doğan devlet içi kaosun, yıllardan beri   Devletimize  ayak bağı olduğu gerçeğine istinaden Yürütmede tek başlılığı ,bir gemide tek kaptanlığı tercih ettiğim için :

EVET diyeceğim.

 

Anti demokratik güç odaklarının sadece  bakan değil Başbakan ve hattâ Cumhurbaşkanı seçtirdiği bir süreçten geldiğimiz şuuru ile , oligarşik ditacı seçkinci azınlığın, aziz Milletimi ve sevgili halkımı “Sürü” yerine koyduğu, sistemden kaynaklanan olumsuzluklardan aldığı güç ile  bürokrasinin insanımın ensesinde boza pişirdiği , bir bakanın bakanlık bütçesinin tamamına yakınını kendi seçim bölgesine transfer  etmesi kepazeliklerine zemin hazırlayan mevcut sistemden kurtulacağımız bilinci ile : EVET diyeceğim.

Ön yargı , ihtiras , kin, nefret, bağnazlık, ideolojik körlük ve kibir gibi İblisî  duygulara tutsak olmayı zûl addetiğim için : EVET diyeceğim.

Bizi anlayanlara da, anlamayanlara da, anlamak istemeyenlere de selâm olsun !....

 

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
07 Ocak 2018 10:35
493 kez okundu
29 Aralık 2017 16:04
345 kez okundu
09 Kasım 2017 14:05
843 kez okundu
20 Ağustos 2017 15:37
1421 kez okundu
04 Temmuz 2017 14:39
1240 kez okundu
23 Mayıs 2017 23:53
1654 kez okundu
08 Mayıs 2017 10:07
1326 kez okundu
20 Kasım 2016 10:34
2712 kez okundu
03 Kasım 2016 12:44
2633 kez okundu
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
İSTANBUL-ELAZIĞ
308 kez görüntülendi
ELAZIĞ-ERZURUM
316 kez görüntülendi
ADANA-ELAZIĞ
500 kez görüntülendi
A. DEMİR-ELAZIĞ
494 kez görüntülendi
DETAY HABER KARNE
163 kez izlendi
M.ANALİZ SALIBABA
195 kez izlendi
TELEFİNAL
117 kez izlendi
M.ANALİZ ANIT
351 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR