Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
2788 kez okundu
İbrahim Halil Çelik
İbrahim Halil Çelik
bilgi@kanal23.com
HİÇ KİMSE ,MİLLETTEN DAHA DEĞERLİ DEĞİLDİR!
30 Ocak 2017 22:18

         HİÇ KİMSE ,MİLLETTEN DAHA DEĞERLİ DEĞİLDİR!

         

         Peygamber  efendimiz Hz Muhammed(A.S),Allah’tan aldığı risalet görevi olan;” iyi bir insan ve iyi bir Müslüman olmanın örnekliğini” gösterirken; ne ,zulüm ve işkence dönemi olan Mekke devrinde, ne de Müslümanlarının  güçlü ve egemen olduğu  Medine döneminde, şiddet ve teröre başvurmamıştır.

        Hz. Muhammed önderimiz, en zor şartlarda bile, diğer insanların  saygınlık ve şerefini zedeleyecek davranış ve tepkilerden kendisi uzak durmuş; onurlu, dürüst ve güvenilir bir şekilde; yalan ,iki yüzlü imajla, münafık kültürüyle toplumu aldatmamıştır.

        Hz.Resul, Uhut Savaşında şehitlerimizin  kulakları, burunları ve  bazı organlarının kesildiğini, çok sevdiği Hz.Hamza'nın ciğerinin söküldüğünü görmesine rağmen; canını yakan, ciğerine  ateş düşüren , onu çok üzen bu olay karşısında bile, öfkeyle  insanlık dışı tepkilerden  Müslümanları sakındırmış , şiddet, terör,gizli eylemleri seçmemiş, sahabilerin de   yapmamalarını istemiş, onları bu konuda uyarmıştır.

         Hz.Peygamber, Medine'ye hicret edince devlet ve kamu gücü elinde olmasına rağmen, Medine'nin  diğer inanç ve kültüründen olan insanları toplayarak ,Medine’de yaşayan bütün insanların barış, güven ,özgürlük içinde,insanlık onuruyla hak hukuk içinde yaşayabilmesi için "Medine Vesikası" sözleşmesini yaparak, hukukun üstün tutulacağının ve adaletin sağlanacağının; herkesin adam gibi yaşama hakkını olduğunu vurgulamış ve kanunlaştırmıştır.

        Günümüz dünyasındaki kimi  müslümanlar , kendisi gibi müslümanların barış, güven,insanca hak hukuk içinde  özgürce yaşayabilmesi  içinde yasadığı toplumdan ve devletten anlayış beklerken ;kendileri gibi Müslüman olmayan insanlara aynı güzellikleri layık görmediklerini görüyoruz.

        İslâm dünyasındaki iktidar kavgasından çıkan ihtilaflar , çatışmalar, şiddet ve terör, Hz.peygamber ve Raşit halifelerden sonra din anlayışında çarpık oluşumların ortaya çıkmasıyla birlikte kendisini göstermiş, siyasi -itikadi birtakım mezheplerin, görüşlerini yayabilmek için, şiddet ve terörü araç olarak kullanmışlardır,

       Bunların ilki olan Haricîler,sadece kendileri ve kendileri gibi düşünenlerin müslüman olduklarını, sadece kendi yaşadıkları bölgenin "İslâm bölgesi", diğer insanların yaşadıkları yerlerin de "Küfür bölgesi"  olduğunu ileri sürmüşler; kendileri gibi düşünmeyenlerin kafir oldukları için, kanlarının, canlarının ve mallarının helal olduğunu, onların sorgusuz  öldürülebileceğine inanmışlardır.

         Lakabı “el-Emin“ olan bir peygamberin,barış ve güven anlamına gelen bir dinin mensuplarıyız .Fakat diğer insanlar bize güvenemiyorlar,bizim yanımızda kendilerini barış, güven,insanca hak hukuk içinde , özgürce yaşama haklarını sahip göremiyorlar.

        İnsan, insanı yücelten evrensel değerlere bağlılık  ve duyarlılığını yitirdiği zaman; dünyanın zevkine, keyfine ,iktidarına ,devlet gücüne, kişisel menfaatine kolayca ulaşmak için hırs,kibir, gururla,sevgisiz ,merhametsizce  yalanlarla ,iftira,aldatma ,iki yüzlülük,din –imanı hesaplarına alet etme,gayrı meşru yollara yeltenme,yetki ve haklarını kötü emellerine kullanma gibi iğrenç yollara başvurur. Gerekirse sonuç almak için hainlerle, teröristle birlikte hareket eder veya aynı safta bulunur şiddet ve terör  yöntemlerine destek verir.

      Bütün bunları yaparken, insanlık onur ve şerefinden hangi alçak bataklıklara sürüklendiğini ancak ülke insanımızın, milletimizin, devletimizin  birlik ve bütünlüğünü elindeki güzellikleri kaybettiği gün farkına varacaktır. O gün pişmanlık fayda vermeyecek, geri dönmek çok zor olacaktır. Çünkü bu millet, elimizdeki bu güzellikleri 1.dünya savaşı sonrası 90 yıl çabalayarak oluşturdu.

     Milletimizin bu kazanımlarını yıkmak için çabalayan kim olursa olsun bizim nezdimizde beş kuruş bir değeri yoktur.

Çünkü bizim inancımızda ,“Allahtan başka hiç kimse milletimizden daha değerli değildir! “

                                                                                    İ.Halil ÇELİK

BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
19 Aralık 2017 01:24
691 kez okundu
02 Ekim 2017 02:54
1145 kez okundu
18 Ağustos 2017 14:04
1122 kez okundu
04 Temmuz 2017 16:06
1221 kez okundu
30 Ocak 2017 22:18
2788 kez okundu
30 Kasım 2016 08:54
2442 kez okundu
17 Ekim 2016 18:15
2579 kez okundu
05 Temmuz 2016 00:20
3691 kez okundu
14 Haziran 2016 14:36
2852 kez okundu
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
İSTANBUL-ELAZIĞ
308 kez görüntülendi
ELAZIĞ-ERZURUM
316 kez görüntülendi
ADANA-ELAZIĞ
500 kez görüntülendi
A. DEMİR-ELAZIĞ
494 kez görüntülendi
DETAY HABER KARNE
163 kez izlendi
M.ANALİZ SALIBABA
195 kez izlendi
TELEFİNAL
117 kez izlendi
M.ANALİZ ANIT
351 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR