Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
Mehmet Güleç
Mehmet Güleç
bilgi@kanal23.com
İslam Dünyasının Başının En Büyük Belası Olmuş “Fırka” :
28 Şubat 2017 13:32

  İslam Dünyasının Başının En Büyük Belası Olmuş “Fırka”    :

                                                      HARİCİLER

“ Harici “ kelimesi ; Arapça  olup  YOLDAN ÇIKAN , İSYAN EDEN anlamına gelen “Hâriç” kelimesinin sıfat halini almış şeklidir.

Müslümanlık Tarihinde , 4 Halifenin 3.cüsü olan Hz. Osman zamanında oluşmaya başlamış bir fraksiyon , fırka(parti) veya gruptur.  İslam  Alimleri , bu fırkayı çok çeşitli şekillerde tarif etmiştir. Biz sadece birisinin (Şehristanî )’in tarifini vermekle yetinelim :

“..Müslümanların çoğunlukla ittifak ettiği meşru’ bir Emir’e baş kaldıran fitne gürûhudur...”

Başlangıcı , Hz. Osman zamanında Yemen’den gelerek Müslüman olduğu rolü ve görünümüyle Müslümanlar arasında ilk büyük  FİTNE HAREKETİNİ yaymaya başlayan Yemen taraflarından gelerek Medine'ye yerleşen  Abdullah Bin Sebe isimli bir Yahudi marifetiyle doğmuştur. Cemiyet içine çıktığı günlerde  Sebeiyye  ismi verilen bu fırka; o günlerin sonundan  itibaren  Haricî – Rafizî – Batınî – Haşhaşî – Selefî....isimleri ve şekilleri alarak bugünümüze kadar gelmiştir ve İslam Dünyasının başındaki en büyük belâ olmaya devam etmektedir.

 

Sebe oğlu Abdullah (İbn-i Sebe), Hz. Osman döneminde fitneyi körüklemiş , daha o dönemde Hz. Ali tarafından Irak taraflarına sürgün edilmiş ve fitnesini sürdürmek için bulunduğu yöreden topladığı suikastçıları dert ve sorunlarını aktarmak bahanesiyle Hz. Osman’ın makamına göndermiş ve onu makamında katlettirmiştir. Bu olaydan sonra da zaten, Müslümanlar bir daha birlik ve beraberlik  yüzü görmemiştir.

 

İslam Tarihinin bütün kayıtlarında, İslam’da ilk kardeş kanının dökülmesi muharebeleri olan Cem’el ve Sıffin savaşlarını yine bu Hain’in kotardığı  belirtilmektedir. O kadar ki ;

- Hz. Ali  taraftarı  görünüyor gibi yaparak Sıffin Harbinde mızrağın ucuna Kur’an sayfalarının takılması hilesini tavsiye ederek  kotaran da bu Hain’dir.,

- Her iki tarafa da hakem olarak  Hz. Ali’nin katıksız düşmanlarının hakem olmasını te’min eden de bu dönemde adı ve fırkası Haricilik’e evirilen yine bu  Hain’dir.

- Savaş meydanında , Hz. Ali’nin uyarı ve hatırlatmaları ile yaptıklarının ne büyük bir yanlış olduğunu idrak eden en büyük Sahabilerden Hz. Zübeyr bin Avvam’ın savaş alanını terk etmesinden itibaren O’nu, sadık bir adamına takip ettirerek çok uzaklarda bir ağaçın altındaki  çeşmeden abdest  alırken öldürttüren ve bunu da,

“ Hz. Ali  , Peygamberin cennetle müjdelediği Zübeyi’i öldürttü “ diye yayan  ve Müslümanlar arasındaki ihtilafı daha da derinleştirmeyi sağlayan  yine bu Harici  Hainlerdir.

- Hz. Ali , sabah namazına giderken arkasından sinsice ve kalleşçe  yaklaşarak  kılıçlayanlar da yine bu Harici Hainlardir.

- Bütün bu yaptıkları yetmiyormuş gibi,  Hz. Ali ve bir çok öncü Müslüman’a gözlerini kırpmadan 

 “ Kâfir ” diyen , diyebilenler de yine bu Haricî Hainlerdir.

- Bu anarşist ve terörist tutumlarını , zihinlerine yer etmiş hain emellerini her halikârda ve her devirde gerçekleştirmek gayesi ile Emeviler ve Abbasiler döneminde de sürdüren yine bu Harici Hainlerdir.

- Büyük Selçuklu Vezirazamı Nizam-ül Mülkü , bir dilekçe verme bahanesiyle yanına yaklaşarak hançerleyen de yine bu Haricilerin 1090’lı yıllardaki versiyonu olanHaşhaşilerdir.

 

Hariciler, o kadar tutarsız bir İslam anlayışları vardır ki, işlerine gelince çok rahatlıkla gayri Müslim kılığına girerek kamufle olmanın normal olduğu fetvasını verirken, bir Hristiyan’ın : “Peygamberiniz, tüm Müslümanlara gayri Müslimlerin can güvenliğini emanet etmiştir. Bu yaptığınız günahtır..” dediği için serbest bırakırken ; Peygamberimizin  başta Hz. Ali, Hz. Osman, Hz. Ömer , Hz. Ebu Bekir olmak üzere  sahabelerine küfretmenin, kafir demenin günah olduğunu söyledi diye Peygamberimizin çok yakın arkadaşlarından  Habbab Oğlu Abdullah’ı  hamile eşi ile birlikte katledebilmişlerdir.

 

Hariciler , ilk bakışta bir beşerde bulunması gereken bir çok erdemi taşıyan özelliklere sahiptirler.

Oldukça soğukkanlı , çok okuyan, çok yazan , çok güzel konuşan, çok keskin zekalı ve çok atılgan olmak gibi vasıflara sahip idiler. Fakat , asla herhangi bir münazara ya da tartışmayı kaybetmek yani muhatabının haklılığını teslim etmek gibi bir huyları bulunmayacak kadar bağnaz, katı ve fikri sabit idiler. Neredeyse bir îman esası konumuna yükselttikleri mezhebî ve cemaatî bağlılıkları , iflah olmaz bir hoşgörüsüzlüğü ve uzlaşmazlığı da yakalarından düşürememelerine sebep olmuştur.

 

Tüm bunlara bakılınca , maksatlarının baştan beri  İslam’ı yorumlama farkı değil , kafalarının arka planında  çok sinsi bir şekilde İslam’ı ve Müslümanları  zayıflatmak ve akabinde yıkma emelinin hazırlanması olduğu görülür.

 

Hz. Osman ve Hz. Ali Döneminde çıkan bu Haricilik Hareketi , esasen düzenli Devlet Yapısına ayak ve uyum sağlayamayan , çöllerde yaşayan Bedevî Ahali’nin  cehaletinden kaynaklı sızlanmalarını ve

şikayetlerini istismar ederek taraftar bulmuş , anarşist ve terörist vasıfları yüz yıllar sonraya kadar uzanmışşekil ve içerik değiştirerek ve temelde Peygamberin tebliğ eylediği  İslâm’ı , tahrip ederek ve çarpıtarak Müslümanlar arasındaki  hiç bitmeyen kavga ve fitneyi sürdürmeye daima devam etmiş ve etmektedir.

Günümüzdeki versiyonları, bir çok İslam Beldesinde değişik isimlerle  ihanet görevlerini sürdürmektedir. Meselâ Mısır'da , Batı ve ABD'nin piyonu , Darbecilerin payandası olarak görev yapan  Selefîler , bizde de adını zikretmeye bile gerek olmayan açıklıkta ve bilinen isimleri ile hükümlerini icra'  etmektedirler.

 

Hasılı ;     

Haricileri   inceledikçe ve yazdıkça  hafızamda ; sanki  1350 yıl öncesinde ya da takip eden dönemde değil de hemen yakınımda, 2000’li yıllarda  yaşamışlar , yaşıyorlar ve yaşıyorum gibi bir his uyanıyor.

Zira ; bildik ve tanıdık olaylar ve sahneler bire birine  o kadar  benziyor ki. Hayret etmemek mümkün mü ? Bilmem anlatabildim mi ?

BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
20 Kasım 2016 10:34
1778 kez okundu
03 Kasım 2016 12:44
1596 kez okundu
03 Ekim 2016 11:11
1682 kez okundu
01 Eylül 2016 09:28
1896 kez okundu
04 Temmuz 2016 12:01
1923 kez okundu
16 Nisan 2016 17:24
3561 kez okundu
14 Nisan 2016 12:14
2245 kez okundu
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ELAZIĞ-SAMSUN
108 kez görüntülendi
MERSİN-ELAZIĞ
124 kez görüntülendi
ELAZIĞ-SİVAS
207 kez görüntülendi
MALATYA-ELAZIĞ
399 kez görüntülendi
M.ANALİZ BU HAFTA
63 kez izlendi
TELEFİNAL SAMSUN
74 kez izlendi
M.ANALİZ 21 NİSAN
161 kez izlendi
RATEM
138 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR